چاپ کد خبر: 212
8 مهر 1397

نماینده‌ کامیون داران: لاستیک کم است/ مدیرکل حمل‌ونقل فارس: تلاطم ارزی داریم، راننده‌ها صبور باشند

خبرگزاری فارس: نماینده‌ کامیون داران: لاستیک کم است/ مدیرکل حمل‌ونقل فارس: تلاطم ارزی داریم، راننده‌ها صبور باشند

به گزارش  aval fars به نقل از خبرگزاری فارس ، چند روزی است که شایعه‌ای با عنوان اعتصاب رانندگان کامیون در رسانه‌ها و فضای مجازی پیچیده است. این سوءاستفاده معاندان از نیازهای رانندگان کامیون برای به بحران رساندن کشور دیگر بر هر ایرانی مشخص است.

مطالبات کامیون‌داران پس از اعتراض آن‌ها به وضعیت اقتصادی توسط مسؤولان در حال پیگیری است که بعضی از آن‌ها مانند محاسبه کرایه برحسب تن بر کیلومتر، تأمین قطعات یدکی و لاستیک به‌اندازه موردنیاز به مدت‌زمان بیشتری برای اجرایی شدن نیاز دارد.

از طرفی با پخش شدن شایعه اعتصاب کامیون‌داران عده‌ای سودجو کالاهای مصرفی مردم که ربطی به بخش حمل‌ونقل ندارد را به بهانه نبود کالا گران کردند که این گرانی‌های متوهمانه، جای خالی دستگاه‌های نظارتی در بازار را نشان می‌دهد.

13970431000585 Test PhotoI

دلیل اعتراض‌ها کمبود لاستیک

دلاور موسوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز پیرامون اعتراضات دوباره کامیون‌دارها اظهار داشت: اعتراضات بیشتر به دلیل نبود لاستیک و قطعات یدکی است.

وی بابیان این‌که حدود ۲ ماه است که لاستیک در بازار نیست و آن‌هایی هم که لاستیک دارند برای سفر تردید دارند، افزود: درگذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت آمارهایی مبنی بر توزیع لاستیک داده که در مرودشت به ۱۰ درصد از راننده‌ها یک جفت لاستیک رسید که این آمار خوبی نبود.

واردات ۳۵۰۰ حلقه از طریق قاچاق

نماینده‌ی کامیون‌داران با اشاره به مصرف ۵ میلیون حلقه در سال در صنعت حمل‌ونقل گفت: از این مقدار یک‌میلیون حلقه تولید داخل، ۵۰۰ حلقه از طریق واردات و ۳۵۰۰ حلقه از طریق قاچاق برای رانندگان تأمین می‌شد که با توجه به گران شدن ارز میزان قاچاق لاستیک به کشور کاهش یافت.

موسوی بابیان این‌که کارخانه تولید لاستیک سنگین در کشور نداریم، تصریح کرد: بیشتر مصرف رانندگان لاستیک سایز ۳۸۵ است که هیچ نمونه و هیچ برندی از آن در بازار نیست.

کمبود لاستیک در دو سایز ۳۸۵ و ۳۱۵/۲۲٫۵

وی بابیان اینکه میزان مصرف لاستیک‌های نخی پایین‌تر از نوع رادیال است اما در تهیه آن‌ هم با مشکل روبه‌رو هستیم، ادامه داد: دو سایز ۳۱۵/۲۲٫۵ و ۳۸۵ موردنیاز کامیون‌داران است که اگر دولت برنامه‌ریزی کند و حدود ۶۰۰ هزار حلقه تا یک ماه آینده بین رانندگان توزیع کند مشکل حل می‌شود.

این راننده کامیون با اشاره به تهیه اجباری لاستیک‌های دست‌دوم باقیمت چند برابر قیمت لاستیک نو مطرح کرد: رانندگان نمی‌خواهند توقف کنند اما کامیون‌ها ایستادند؛ ۶۰ درصد رانندگان در حال کار هستند که آن‌ها هم با توجه به مصرف بالای لاستیک در فصل تابستان تا مدتی دیگر لاستیک‌شان تمام می‌شود.

13970422000449 Test PhotoI

پخش ۹۵ بنر دروغین حمایت از اعتصاب در فضای مجازی

موسوی با اشاره به تحرکات مخالفان نظام جهت ایجاد فضایی ناامن برای کامیون‌داران، بیان کرد: ۹۵ بنر یک‌شکل بنام رانندگان در ۹۵ شهر مختلف مبنی بر طرفداری از اعتصاب توسط یک شخص ناشناس با اکانت ناشناس در فضای مجازی پخش‌ شده است که باعث شده راننده‌ها نسبت به اوضاع آینده حساس‌تر شوند.

وی بابیان این‌که اگر دولت مشکل لاستیک، یدک و نقدینگی را حل کند هیچ راننده‌ای توقف نمی‌کند، خاطرنشان کرد: از طرفی خرابکاران در جاده‌‌ها با سنگ زدن به راننده‌ها و با پخش فیلم‌هایی مبنی بر کتک زدن راننده‌ها در فضای مجازی در بین راننده‌ها ایجاد رعب و وحشت کردند.

راننده‌های کامیون به دنبال تودهنی زدن به دشمنان

نماینده‌ی کامیون‌داران گفت: رانندگان اگر بتوانند کار می‌کنند تا بتوانند تودهنی به دشمنان نظام بزنند، به‌خصوص با انجام عملیات تروریستی که در اهواز صورت گرفته است، عزم آن‌ها برای کار کردن بیشتر شده است.

۵۰ هزار لاستیک کم است

موسوی با اشاره به عدم نیاز تنها ۱۰ درصد کامیون‌داران به لاستیک، افزود: طبق اخبار ۲ میلیون لاستیک ثبت سفارش شده و ارز اولیه به آن‌ها تعلق‌ گرفته که تا آخر امسال این لاستیک‌ها وارد بازار می‌شوند، اما چیزی که امروز پررنگ شده است توزیع حدود ۵۰ هزار لاستیک در هفته‌ آینده است که این مقدار قابل‌توجهی نیست.

وی بابیان این‌که دولت قول می‌دهد و بعد به آن عمل نمی‌کند و این موضوع رانندگان را ناراحت کرده، تصریح کرد: صحبت رانندگان این است که دولت با آن‌ها شفاف صحبت کند و قول غیرعملی به آن‌ها ندهد و برای اینکه این مشکل ادامه‌دار نشود مسؤولین قولی ندهند که اجرایی نشود.

این راننده کامیون مرودشتی ادامه داد: با تشریح وضعیت برای راننده‌ها آن‌ها نیز کمک می‌کنند و کمک‌ راننده این است که با حداقل امکانات به فعالیت خودش ادامه دهد تا کشور از این گذرگاه عبور کند.

13970302000507 Test PhotoI

برخورد با تخلفات ربطی به تحریم ندارد

موسوی با اشاره به تخلفات پایانه بارهای اکبرآباد تهران، بندرعباس و خلیج‌فارس و سایر پایانه بارها، بیان کرد: درست است در تحریم هستیم و دشمن‌ داریم، ولی چرا دولت و نهادهای نظارتی برخوردی با تخلفات ندارند؟ این مسئله نه هزینه‌ای دارد و نه ربطی به دشمن، چرا پیگیری نمی‌شود؟

وی خاطرنشان کرد: بیمه تکمیلی قولی بوده که در مرحله عملیاتی و اجرایی رفته ولی الآن راننده‌ها بلاتکلیف هستند، بیشتر مشکلات رانندگان در بخش ناراحتی‌هایی مانند کمردرد از زیرپوشش بیمه خارج‌ شده است.

۴ درصد کمیسیون را پس دهند، بیمه تکمیلی نمی‌خواهیم

نماینده‌ی کامیون‌داران افزود: ۴ درصد به کمیسیون دریافتی شرکت‌ها در اِزای بیمه تکمیلی اضافه‌ شده است، اما این بیمه برای راننده کاری نمی‌کند و ما راضی نیستیم و در این شرایط این ۴ درصد را به جیب راننده برگردانید.

موسوی پیرامون کرایه برحسب تن بر کیلومتر گفت: طرح پیشنهادی تن بر کیلومتر پس از طی مراحل بروکراسی اداری و گذراندن تأییدیه‌های سازمان حمل‌ونقل و کارشناس‌های راهداری، در حال طی کردن ادامه چرخه روند اداری است.

وی ادامه داد: برای اینکه این طرح با تغییر وزرا و مسؤولین در طول زمان دست‌خوش تغییرات نشود، باید به یک قانون تبدیل شود که سازمان راهداری و حمل‌ونقل نیز همین پیشنهاد را داده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل استان فارس نیز پیرامون اعتراضات صورت گرفته، با اشاره به مصوبه دولت برای تأمین لاستیک در کنار کالای اساسی گفت: از رانندگانی که اختلال ایجاد کردند، حداکثر ۱۵ درصد از آن‌ها مخالفینی هستند که به دنبال اغتشاش هستند و ۱۵ تا ۳۰ درصد نیز لاستیک ندارند و مابقی به دلیل فضای روانی ایجادشده در خانه هستند تا وضعیت حمل‌ونقل ثبات پیدا کند.

۱۵ تا ۳۰ درصد از رانندگان مشکل لاستیک دارند

علیرضا سیاه‌پور بابیان اینکه ۲ میلیون لاستیک ثبت سفارش شده و ارز دولتی نیز به آن تعلق‌ گرفته است که تا پایان سال وارد کشور می‌شود، افزود: تعدادی از لاستیک‌ها در بندرعباس ترخیص شده و در مرحله انتقال به شهرها است.

13970505000641 Test PhotoI

چهار ماه تلاطم ارزی داشتیم؛ رانندگان صبور باشند

وی بابیان این‌که موضوع لاستیک برای عده‌ای فقط یک بهانه است، چراکه یک‌شبه همه‌ لاستیک‌ها خراب نمی‌شوند، گفت: ۷۰ درصد از راننده‌ها در بحث لاستیک مشکلی ندارند؛ چهار ماه تلاطم ارزی در کشور داشتیم که بحث واردات لاستیک را هم تحت تأثیر قرار داده است و زمان می‌برد تا شرایط مانند گذشته شود و راننده‌ها باید همراهی کنند.

این مقام مسؤول با اشاره به زمان بردن پروسه واردات لاستیک از کشورهای هند و چین، تصریح کرد: تاکنون ۱۴۵۰ حلقه لاستیک برای رانندگان حواله شده که ۵۰ درصد از آن‌ها داخلی و ۵۰ درصد خارجی است.

13970111000245 Test PhotoI

تلاش معاندین برای ایجاد ناامنی روانی

سیاه‌پور ادامه داد: از مشکلات دیگر رانندگان بحث امنیت جاده‌ها است که نیروهای امنیتی و انتظامی در جاده‌‌ها به‌صورت محسوس و نامحسوس و همچنین در نقاط کور جاده‌ها امنیت رانندگان را تأمین می‌کنند.

وی مطرح کرد: معاندین و مخالفین جهت ایجاد ناامنی روانی با ماشین یا موتور درحرکت به‌طرف کامیون‌ها سنگ می‌اندازند که این موضوع هم در حال پیگیری است، البته آن‌ها دیگر نمی‌توانند به‌صورت علنی جاده‌ها را ببندند یا سنگ‌اندازی در کنار جاده‌ها کاملاً حذف‌ شده است.

اجرایی شدن قانون تن بر کیلومتر تا ۲ ماه آینده

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل استان فارس با اشاره به اجرایی شدن قانون تن بر کیلومتر تا ۲ ماه آینده، خاطرنشان کرد: قانون یک‌شبه وضع نمی‌شود و باید کار کارشناسی صورت بگیرد.

سیاه‌پور بیان کرد: رانندگان احساسی تصمیم‌گیری نکنند و اجازه دهند کارها به‌موقع انجام شود.

وی با تأکید بر این‌که اعتصابی صورت نگرفته است، گفت: افراد سوءاستفاده‌گری هستند که به‌دنبال بهانه برای گران کردن کالاهای خود هستند، مثلاً به بهانه اعتصاب رانندگان رب گوجه و گوجه را گران می‌کنند، درصورتی‌که اعتصابی نیست و این موضوع نیز به سفره خانواده راننده‌ها ضربه می‌زند.

کوچک شدن سفره رانندگان نتیجه‌ی خلل در حمل‌ونقل

به گزارش فارس، با توجه به آمارهای واردات حجم اعظمی از لاستیک‌ها به کشور از کانال قاچاق و مصرف ۵ میلیون حلقه لاستیک در سال، مسؤولین باید این مسئله را در گذشته پیش‌بینی می‌کردند که با وارد شدن کشور در تلاطم‌های ارزی و تحریم‌ها باید چاره‌ای برای تأمین لاستیک رانندگان می‌اندیشدند. متأسفانه بخشی از این مشکلات ناشی از سوءمدیریت مسؤولان دولتی است که زمینه را برای سوءاستفاده‌ مخالفان نظام فراهم می‌کند.

گزارش از سوزان رضایی

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار