• 14 / اسفند 1401 / 19:05
  • شناسه خبر : 105782

آخرین وضعیت بارش‌ها و ذخیره آب سدها در استان فارس

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه  میانگین بارندگی امسال نسبت به سال قبل و میانگین بلندمدت، رشد داشته است، وضعیت ذخیره آب در اکثر سدهای این استان را مناسب ارزیابی کرد.

به گزارش اول فارس ، بدری در تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها، سدها و طرح‌های مختلف تامین آب و شرایط حاکم بر دشت‌های فارس پرداخت و گفت: امسال  در میزان بارش و توازن زمانی و مکانی بارندگی‌ها، فارس وضعیت خوبی داشته است.

او میانگین بارندگی از ابتدای سال تاکنون را ۲۳۵.۶ میلمتر ذکر و با بیان اینکه طی مدت مشابه سال گذشته این میزان ۱۸۵ میلیمتر بوده است، گفت: مقایسه این اعداد نشاندهده رشد ۲۸ درصدی میانگین بارش سالیانه است و همچنان تا پایان سال امیدواریم این عدد افزایش یابد.

بدری میانگین بلندمدت ۵۴ ساله بارندگی فارس را ۲۲۶ میلی‌متر اعلام و با بیان اینکه در این شاخص نیز شاهد رشد ۵ درصدی بوده‌ایم، گفت: در مجموع امسال ۲۹ میلیارد مترمکعب بارندگی را در فارس شاهد بوده‌ایم که بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرستان سپیدان با ۶۰۰ میلیمتر و کمترین میزان بارندگی مربوط به فورگ داراب با ۸۲ میلیمتر بوده است.

این مقام مسئول میزان آب تجدیدپذیر فارس را ۸.۷ میلیارد مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: امسال در فارس به طور متوسط ۲۱ روز بارانی را شاهد بودیم، اگرچه میزان بارندگی‌ها در برخی از شهرستان‌های شرقی استان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر شده است.

بدری با بیان اینکه فارس ۹ سد در حال بهره‌برداری دارد، گنجایش این سدها را ۳ میلیارد مترمکعب اعلام و اضافه کرد: تا صبح امروز، جمعا یک میلیارد و ۷۰۵ میلیون مترمکعب آب در مخازن سدهای فارس وجود داشت که از این میزان ۵۰۰ میلیون مترمکعب حجم پایداری سد بوده و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آن قابل بهره‌برداری است.

ورود احمدشاه قاجار به شیراز و استقبال از وی در ۱۰۰ سال پیش+عکس

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه