چاپ کد خبر: 142737
18 اردیبهشت 1403

آخرین وضعیت تشکیل دو استان غربی و شرقی تهران/ این ۹ شهرستان جدا می شوند

علیرضا فخاری، استاندار تهران روز گذشته در حاشیه مراسم رونمایی از دستگاه‌های الکترونیکی انتخابات درخصوص آخرین وضعیت تشکیل دو استان غربی و شرقی تهران اظهار کرد: دو منطقه در این طرح وجود دارد که در غرب شهرستان‌های شهریار، ملارد، قدس، رباط‌کریم و بهارستان و در حوزه جنوب شرقی نیز شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، قرچک و پیشوا جزو محدوده‌هایی است مشمول طرح جداسازی می‌شوند.

به گزارش فارس، وی افزود: مطالعات این طرح مدت زیادی است آغاز شده و باید با شرایط امروز جمعیتی طرح را منطبق کنیم.
استاندار تهران گفت: براساس سرشماری‌ها در غرب استان تهران در این شهرستان‌ها نزدیک به ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت و در جنوب شرقی استان هم یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت داریم، لذا به لحاظ گسترش جمعیت باید ملاحظاتی را در نظر بگیریم.

تهران

فخاری ادامه داد: ملاحظات سرزمینی، جمعیتی و جغرافیایی هر دو منطقه و چگونگی تأمین زیرساخت‌ها بسیار مهم است، بی‌تردید تقسیم و تفکیک زیرساخت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و قطعا باید مطالعات میزان خدماتی که مردم باید در هر دو استان بگیرند، کامل شود و مباحث اقلیمی و جمعیتی هم به لحاظ ترکیب دارای منطق باشد.

وی تأکید کرد: ترکیب‌بندی جمعیتی در بخش غربی استان تقریبا با عدم تجانس همراه است و در بخش جنوب شرقی دارای تجانس است و به لحاظ گویش و سایر مولفه‌هایی که تاثیرگذار است، همانند مولفه‌های اجتماعی، ممکن است در نقاطی ناهمگونی و در جا‌هایی همگونی داشته باشیم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار