• 23 / بهمن 1402 / 17:02
  • شناسه خبر : 134127

آخرین وضعیت کاندیداها و انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در استان فارس

طبق آماری که رئیس ستاد انتخابات استان فارس ارائه داد، ۲۱۴ نفر به تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده استان فارس برای انتخابات مجلس شورای اسلامی افزوده شده است.

کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی استان فارس

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و رئیس ستاد انتخابات استان در نشست خبری  که روز ۲۳ بهمن‌ماه در استانداری فارس برگزار شد  با تقدیر از حماسه‌سازی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده، مشارکت مردم در راهپیمایی با افزایش بالای ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته همراه بوده است و در کل کشور هم ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش مشارکت را شاهد بودیم.

اسماعیل قزلسفلی افزود: همین آمارها یک پیام برای خارجی‌ها و دشمنان ما دارد که مردم با وجود فشارها و کمبودها، همچنان به اصل نظام معتقد و همراه با انقلابشان هستند. همچنین پیام واضحی برای مسئولان کشور داشت و وظیفه آن‌ها را سنگین‌تر از قبل کرد.

وی در ادامه با ذکر این‌ نکته که ۱۸ روز به انتخابات باقی‌ مانده است، به بیان برخی اعداد و ارقام در خصوص این رویداد پرداخت و گفت: در ادامه بررسی‌ صلاحیت‌ها، ۲ نفر دیگر به جمع نامزدهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان فارس اضافه شدند تا جمع نفرات به۶ نفر برسد.

قزلسفلی با بیان اینکه مجموعا ۲۰ نفر در این بخش ثبت‌نام کرده بوده‌اند، گفت: همچنان احتمال تغییر حوزه انتخابی نامزدها وجود دارد و ممکن است تعداد نفرات نهایی تغییر کند.

معاون استانداری فارس در خصوص انتخابات مجلس نیز اظهار کرد: هم‌اکنون در حال طی فرآیند اعلام زمان‌بندی امکانات و تسهیلات عمومی و شهرداری‌ها هستیم. سالن‌های اجتماعات و تابلوها احصاء نهایی و فرآیند به فرمانداری‌ها اعلام شده است. فهرست امکانات در اختیار نامزدها قرار می‌گیرد، ثبت‌نام می‌شود و از طریق قرعه‌کشی و بر حسب عدالت از ظرفیت فراهم شده استفاده خواهند کرد.

قزلسفلی ادامه داد: به غیر از آن، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها مکلف هستند که محل‌هایی را در روستا، بخش یا شهر خود که نامزدها می‌توانند تبلیغات انتخاباتی خودشان را آنجا نصب کنند، به آن‌ها معرفی کنند و انجام تبلیغ در جاهای دیگر ممنوع است.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس، آخرین فرصت انصراف نامزدها را ۲۵ بهمن اعلام کرد و گفت: برابر قانون، هر نامزد ۱۵ روز قبل از انتخابات برای یک‌بار می‌توانند حوزه انتخابی خود را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه نوزدهم بهمن‌ماه، لیست جدید شورای نگهبان اعلام شده است که با آمار قبلی تفاوت دارد، گفت: تعداد تایید صلاحیت شده‌های استان فارس به ۸۸۱ نفر رسید. ۷۸ نفر عدم احراز صلاحیت، ۲۶۰ نفر عدم تایید مدارک و شرایط، ۸۷ نفر عدم بررسی به علت انصراف، ۷۵ نفر عدم شرایط ثبت نامی و ۱۱۴ نفر نیز پس از اینکه در هیئت‌های اجرایی تایید نشدند، شکایتی نکردند. بنابراین مجموع ثبت نام کنندگان نهایی یک‌هزار و ۴۹۵ نفر بوده است.

به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، در حوزه انتخابی شیراز و زرقان مجموعا ۳۰۲ نفر تایید صلاحیت شده‌اند. کسانی هم که تایید صلاحیت نشده بودند، تا سه روز مهلت شکایت داشتند که این مهلت، دیروز به پایان رسید. مهلت بررسی اعتراضات نیز تا یکم اسفندماه ادامه دارد و در همین روز، فهرست نهایی اعلام خواهد شد.

قزلسفلی تعداد بانوان تایید صلاحیت شده در فارس را ۱۰۰ نفر اعلام کرد که از این تعداد، ۴۳ نفر در حوزه انتخابی شیراز و زرقان حضور خواهند داشت. در مجموع ۱۲ درصد نامزدهای تایید صلاحیت شده در استان فارس را بانوان تشکیل می‌دهند.

رئیس ستاد انتخابات فارس، کمترین نفرات تایید صلاحیت شده در استان فارس را مربوط به حوزه انتخابی لارستان، خنج، اوز، گراش و جویم عنوان کرد و گفت: در این حوزه ۴۴ نفر ثبت نام نهایی کرده بودند که ۲۹ نفر آنها تایید شدند.

وی درصد تایید صلاحیت را در استان فارس ۶۸ درصد و در کل کشور ۷۳ درصد اعلام کرد و با بیان اینکه در استان فارس ۷۰ حزب شناسنامه‌دار وجود دارد، از حضور ۲۶ حزب در انتخابات پیش‌ رو خبر داد.

قزلسفلی، مهلت معرفی نماینده نامزدها برای شعب‌های اخذ رای را یک تا ۶ اسفندماه اعلام کرد و گفت: هر کاندیدا می‌تواند ستاد فیزیکی و فضای مجازی داشته باشد و باید آدرس هر یک از آن‌ها را در اختیار ستاد برگزاری انتخابات قرار دهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، فرصت انصراف داوطلبان را ۸ صبح روز ۸ اسفندماه اعلام کرد و گفت: این انصراف باید به صورت کتبی اعلام شود. ضمن اینکه تا همان روز هم امکان رد صلاحیت افراد وجود دارد.

قزلسفلی با بیان اینکه در استان فارس به طور میانگین برای هر کرسی ۴۳ نفر رقابت خواهند کرد، در پاسخ به این سوال که آیا لیست افراد رد صلاحیت شده در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد یا خیر، گفت: در این خصوص منع قانونی داریم اما شاید از راه‌های غیررسمی این آمار به بیرون درز کند، اما برای تایید شده‌ها، منعی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه ستاد برگزاری انتخابات، مرجع رسیدگی به تخلفات انتخابات نیست، گفت: کمیسیون پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی که در معاونت پیشگیری قوه قضاییه شکل گرفته است، وظیفه صیانت از انتخابات را برعهده دارد. هر تخلفی که فرمانداری‌های ما در فضای حقیقی و مجازی ببینند، به این کمیسیون ارجاع می‌دهند و آنها بلافاصله اقدام خواهند کرد. اما ما نیز موظف به پیگیری گزارشات تخلفات هستیم.

رئیس ستاد انتخابات استان فارس در خصوص افکارسنجی صورت گرفته درباره تمایل حضور مردم فارس در انتخابات نیز گفت: طی نظرسنجی که در مردادماه انجام شده بود، میزان تمایل مردم برای حضور پای صندوق‌های رای کمتر از ۲۵ درصد بود اما این رقم در نظرسنجی دی‌ماه به بیش از ۳۶ درصد رسیده است. ضمن اینکه در شیراز نیز نظرسنجی مردادماه عدد ۱۵.۵ را نشان می‌داد اما حالا به ۱۸ درصد رسیده است.

بر اساس  آماری که قزلسفلی روز دوشنبه هفته گذشته ارائه داده بود، ۶۶۷ نفر تا روز ۱۶ بهمن‌ماه تایید صلاحیت شده بودند. یعنی طی یک هفته اخیر، صلاحیت ۲۱۴ نفر دیگر نیز تایید شده است.

بر اساس این گزارش، دوازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان روز جمعه ۱۱ اسفندماه برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

جو بایدن از کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد

جستجو برای آب خوردن در زیر زمین فارس: کف‌شکنی و حفاری ادامه دارد

یک انتصاب دقیقه نودی در آموزش و پرورش استان فارس

نظرات