چاپ کد خبر: 143706
29 اردیبهشت 1403

آشنایی با گل زیبای آرانتیس و شرایط محیطی مناسب نگهداری آن

گل آرانتیس (Eranthis hyemalis) از گیاهان گلدار بومی مناطق جنوب اروپا از کشور فرانسه تا بلغارستان است که در کشور ما نیز در برخی مناطق به طور خودرو می‌روید و قابلیت کاشت در فضای سبز و در داخل گلدان را نیز دارد.
گل‌های آرانتیس، زرد، کوچک و شبیه فنجان هستند. هر گل با سه براکت برگ مانند احاطه شده، دارای شش کاسبرگ است که از اواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر می‌شوند. دو تا پنج سال زمان لازم است تا گل آرانتیس به رشد نهایی خود برسد و به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر برسد. آرانتیس از دسته گیاهان برگریز است و به دلیل داشتن پرچم‌های زیاد، برای زنبور‌های عسل بسیار جذاب است. آرانتیس از خانواده آلاله‌گان، دارای ریشه غده‌ای و برگ‌هایی به رنگ سبز براق است و خوشبختانه بیماری خاصی آن را تهدید نمی‌کند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه، شرایط نگهداری و طریقه تکثیر آرانتیس ادامه مقاله را مطالعه کنید.

نگهداری گل آرانتیس

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری آرانتیس

خاک مناسب

خاک حاصلخیز ماسه‌ای و خاک لومی شنی دارای زهکش کافی و مقدار هوموس زیاد، مناسب‌ترین خاک برای پرورش این گیاه است. گیاه آرانتیس در خاک اسیدی و قلیایی رشد می‌کند، ولی بهترین رشد را در خاک‌های با پ هاش قلیایی دارد.

آبیاری

گیاه آرانتیس در برابر آب کم مقاوم است؛ اما بهتر است آبیاری متوسط به آرانتیس بدهید. از آبیاری بیش از اندازه پرهیز کنید؛ چون که موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد.همچنین نگذارید که بستر گیاهتان در آب غوطه ور شود. در زمستان آبیاری را کاهش دهید. سعی کنید به طور منظم گیاه را آبیاری کنید تا بتواند به خوبی رشد کند.

 

میزان نور لازم

آرانتیس به نور کافی خورشید برای رشد نیاز دارد. محیط نیم سایه نیم آفتابی، مناسب‌ترین نور را برای پرورش این گیاه دارد.

دما

مناسب ترین و بهترین دما برای رشد گیاه ارانتیس ۸ درجه سانتی گراد میباشد.آرانتیس میتواند دما ۶- درجه تا ۹ درجه را نیز تحمل کند.آرانتیس در برابر سرما نیز مقاوم است و در دمای ۱۵- درجه ، گیاه میتواند زنده بماند، اما رشد آن کم خواهد شد

نحوه کوددهی

در صورت استفاده از خاک حاصلخیز با هوموس فراوان نیاز به کوددهی خاصی نیست، با این وجود می‌توان سالی یک مرتبه و قبل از شروع گلدهی، گیاه را با کود کامل رقیق شده تقویت کرد.

نگهداری گل آرانتیس

آفات و بیماری‌های

این گیاه نسبت به بیماری‌ها و آفات مقاوم است و تنها باید از گیاه در برابر بیماری لکه برگی مراقبت کرد.

نحوه تکثیر گل آرانتیس

تکثیر آرانتیس به دو روش کاشت بذر و کاشت از طریق تقسیم غده زیرزمینی (کاشت پیاز گیاه) امکان‌پذیر است. مراحل تکثیر این گیاه به شرح زیر است:

۱)تکثیر آرانتیس به روش کاشت بذر

بهترین زمان برای کاشت بذر گیاه، فصل تابستان است. به این منظور، بذر گیاه را از مراکز مطمئن تهیه و در لایه سطح خاک با مواد آلی زیاد و زهکش کافی بکارید. تا زمان جوانه زدنبذرها، بستر کاشت را همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید.
گلدان را در مکانی با دمای ۸ درجه و در برابر نور کافی و غیر مستقیم خورشید قرار دهید و اگر در فضای باز اقدام به کاشت بذر کرده‌اید، محیطی نیم سایه را برای کاشت این گل در نظر بگیرید.

۲) تکثیر آرانتیس به روش تقسیم غده

برای تکثیر گیاه آرانتیس به روش تقسیم غده (پیاز زیرزمینی) بهترین زمان فصل پاییز است. به این منظور پیاز‌های بزرگ گیاه را انتخاب کنید و آن‌ها را به فاصله ۸ تا ۱۰ سانتیمتری از یکدیگر در عمق پنج سانتیمتری خاک و در فضای باز بکارید و اگر قصد کاشت در گلدان را دارید، بعد از کاشت پیاز، گلدان را در محیط بیرون، مانند بالکن یا راه پله‌ها قرار دهید.

 

سخن پایانی

تبلیغ
خاص‌ترین مدل‌های شلف‌ رو میتونی در جویاشاپ ببینی!
خرید مستقیم

گیاه آرانتیس از گل‌های فصل بهار و انتخاب خوبی برای کاشت گل برای عید نوروز است. فقط توجه داشته باشید، تمام قسمت‌های این گل زیبا سمی است، بنابراین آن را از دسترس کودکان دور نگهدارید. نظرات و پرسش‌های خود درباره این گیاه و سایر گیاهان زینتی را می‌توانید از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار