• 24 / دی 1401 / 14:00
  • شناسه خبر : 101888

آغاز فروش ربع‌سکه در بورس از امروز + شرایط خرید

از امروز عرضه گسترده ۵۰۰هزار قطعه ربع‌سکه در بورس کالا آغاز شده است و به‌مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 همزمان با افزایش شدید حباب ربع‌سکه در بازار، بانک مرکزی نسبت به عرضه گسترده این قطعه سکه در بورس کالا اقدام کرد.

فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که فروش ربع‌سکه در بورس می‌تواند به تخلیه حباب ربع‌سکه در بازار آزاد نیز کمک کند.

از امروز شنبه ۲۴ دی ماه به‌مدت سه روز بناست در بورس کالا ۵۰۰هزار قطعه ربع‌سکه عرضه شود؛ خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کنند و با ارائه اسناد مربوط به بورس، به‌صورت فیزیکی، معادل سکه‌های خریداری‌شده را تحویل بگیرند.

تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع‌بهار آزادی را خریداری کنند.

تمامی متقاضیان خرید ربع‌سکه در مکانیزم حراج ناپیوسته شرکت می‌کنند و قیمت سکه عرضه‌شده بر این اساس، کشف می‌شود.

حداقل ۱ قطعه و حداکثر ۵ قطعه می‌توان خرید. خریداران ربع‌سکه در بورس حتماً باید آن را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند و بعداً نمی‌توانند در بازار بورس بفروشند.

سفارشات ارسال‌شده باید مضربی از ۱۰۰ باشد (هر ۱۰۰ سفارش معادل یک ربع‌سکه) و ربع‌سکه‌های ‌تحویل داده‌شده به مشتریان بدون وکیوم می‌باشند.

برای خرید ربع‌سکه نیازی به کد معاملاتی بورس کالا ندارید و با همان کد بورسی اعم از بورس و فرابورس خود در سایت tsetmc.com یا در سامانه کارگزاری اقدام کنید.

این سکه دارای هزینه انبارداری و مالیات است. هزینه انبارداری، مبلغ یک‌هزار ریال روزانه به‌ازای هر قطعه سکه طلای ربع‌بهار آزادی است که این هزینه به‌عهده خریدار است و زمان تحویل کالا از خزانه باید با انباردار تسویه شود. مالیات بر ارزش افزوده نیز به‌میزان ۹ درصد هزینه انبارداری محاسبه و به انباردار پرداخت می‌شود.

برای تحویل گرفتن ربع‌سکه از خزانه، مالک یا نماینده قانونی وی باید از تاریخ اول بهمن ۱۴۰۱ و پس ازهماهنگی با خزانه و دریافت نوبت دریافت کالا، در زمان نوبت مشخص‌شده، همراه با مدارک احراز هویت به محلی که هنگام اخذ نوبت توسط بانک اعلام خواهد شد، مراجعه کند.

حداکثر زمان نگهداری کالا در خزانه تا تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ است و پس از آن معاملات نماد برای فرایند تحویل و تسویه حساب با انباردار متوقف خواهد شد.

همچنین فرآیند عرضه‌های بعدی سکه‌های طلای تمام، نیم و ربع بهار آزادی به‌صورت منظم و پیوسته متعاقباً از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

فال حافظ امروز ۲۵ دی با تفسیر دقیق و زیبا

مطالب مرتبط

جزئیات پرداخت سود سهام عدالت متوفیان

آیا سود سهام عدالت ۱۲ تیر واریز می شود؟

سود ۶۰۰ هزار تومانی سهام عدالت تا آخر آذر پرداخت می‌شود

نظرات