چاپ      کد خبر: 583
14 مهر 1397
مدیرکل میراث فارس اعلام کرد:

آغاز فصل سوم کاوش‌ در تپه پوستچی شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از آغاز سومین فصل کاوش‌های باستان شناسی تپه ۶۵۰۰ساله پوستچی شیرازshiraz توسط هیئت ایرانی خبر داد.

به گزارش اول فارس | avalfars  به نقل از ایسنا منطقه فارس، به نقل از میراث فرهنگی فارس، مصیب امیری شنبه ۱۴ مهر، گفت: این فصل از کاوش باستانشناسی تپه پوستچی با مجوز پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی توسط  یک هیات باستان شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر حسنعلی عرب و دکتر علیرضا  سرداری زارچی در شیراز آغاز شده است .

امیری با بیان اینکه فصل اول کاوش در این تپه خرداد ماه سال   ۹۵ انجام و منجر به کشف حدود هزار شیئ باستانی شد، ادامه داد: اعتبار این برنامه توسط دانشگاه هنر شیراز تامین شده است و این فصل از کاوش تا نیمه دوم آبان امسال ادامه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس خاطرنشان کرد که آثار به دست آمده از کاوش‌های انجام شده در تپه پوستچی منجر به افزایش قدمت شهر شیراز از سه هزار به شش هزار و ۵۰۰ سال شده است.

حسنعلی عرب سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی شیراز در ارتباط با نتایج فصل دوم کاوش‌ها گفت: مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان می‌دهد تپه پوستچی نخستین استقرارگاه در دشت شیراز است .

وی مهمترین هدف در فصل دوم کاوش را ادامه اقدامات فصل قبل که در واقع گاه نگاری محوطه باستانی پوستچی محسوب می‌شود اعلام کرد و گفت: این موضوع موجب می‌شود تا باستان شناسان بتوانند به شناختی از لایه‌های قدیمی‌تر از این محوطه برسند .

این باستان‌شناس با اشاره به شواهد دیگری که در کاوش‌ها به‌دست‌آمده بود نیز بیان کرد: ازجمله شواهد دیگری که از این فصل به دست آمد تعداد زیاد قطعات سفالی و ابزارهای سنگی است که اطلاعات زیادی در خصوص نحوه معیشت مردمان آن دوره به ما می‌دهد .

عرب افزود: همچنین از داده‌های استخوانی به دست آمده به این نتیجه رسیدیم در این محل، تدقین هایی از دوره ساسانی وجود داشته است و انسان‌ها به‌صورت گذرا تدفین انجام داده‌اند که احتمالاً مربوط به کوچ‌نشینانی بوده که در دوره ساسانی در این منطقه حضور داشته‌اند .

علیرضا سرداری دیگر سرپرست مشترک این تیم کاوش نیز گفت: باید گفت تپه پوستچی بقایای به‌جامانده از روستایی از دوران پیش‌ازتاریخ از شش و هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار سال پیش بوده که در باستان‌شناسی به آن «باکون» یا «شمس‌آباد» گفته می‌شود یعنی مرحله شکل‌گیری روستاهای بزرگ و پیچیده با فرهنگ مسنجم که با روستاهای قدیمی‌تر متفاوت است .

به گزارش ایسنا، با شروع و ادامه این کاوش‌ به نظر می‌رسد باید منتظر رونمایی فصل جدیدی از تاریخ این شهر راز باشیم

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار