• 22 / مهر 1402 / 9:47
  • شناسه خبر : 123762

آغاز فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان و هشدار هواشناسی برای برخی مناطق

روز دوشنبه با نفوذ سامانه بارشی در مناطق شمال غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی و سه‌شنبه علاوه بر این مناطق در شمال شرق بارش پیش‌بینی می‌شود.

آغاز فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان و هشدار هواشناسی برای برخی مناطق

هواشناسی کشور از  آغاز فعالیت سامانه بارشی در ۱۱ استان خبر داد و برای برخی مناطق هشدار آب‌گرفتگی، سیلاب ناگهانی و شکستن درختان کهنسال صادر کرد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در برخی مناطق خراسان شمالی،‌ خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد،‌ شمال سمنان،‌ گلستان،‌ مازندران، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی،‌ ارتفاعات البرز مرکزی و فردا یکشنبه در برخی مناطق آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی،‌ اردبیل و خراسان جنوبی بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روز دوشنبه با نفوذ سامانه بارشی در مناطق شمال غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی و سه‌شنبه علاوه بر این مناطق در شمال شرق بارش پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه در نوار شمالی و برخی مناطق جنوب غرب بارش‌ها ادامه دارد. از روز دوشنبه تا چهارشنبه در ساعات بعدازظهر در جنوب سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق روی می‌دهد. روز دوشنبه در استان‌های اردبیل و گیلان وزش باد شدید جنوبی و افزایش دما پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: صبح شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۲

زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۲

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر: خراسان جنوبی

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

توصیف سامانه: ماندگاری گردوخاک

وزش باد نسبتاً شدید

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۲

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا.

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۲: لرستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی و غرب اصفهان.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال افزایش غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

پیش بینی وضعیت بارش باران در استان فارس در پاییز ۱۴۰۲

۱۱ نشانه دروغ گفتن که به راحتی از روی چهره و رفتار فرد می توانید تشخیص دهید

مطالب مرتبط

از روز یکشنبه هوا ۲ الی ۳ درجه گرمتر می‌شود/احتمال بارندگی تابستانه در برخی استانها

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

نظرات