چاپ کد خبر: 102053
26 دی 1401

این ۲۱ نکته را رعایت کنید تا برای همیشه جوان بمانید !

 جوان ماندن سخت نیست و با رعایت بعضی از نکات می‌توانید زندگی سالمی داشته باشید و همیشه جوان بمانید.خیلی از آدمها حاضرند ظاهر خود را به هر شکلی و با هر هزینه‌ای جوان‌تر از واقعیت کنند، در حالی که اغلب فراموش می‌کنیم جوان بودن واقعی، آن هنگام دست می‌دهد که ما در درون جوان باشیم و احساس جوانی کنیم.

به گزارش اول فارس ، جوان ماندن و جوان به نظر رسیدن آرزوی دیرینه نسل بشر است. از دوران باستان انسان‌ها برای این‌که گذر عمر و پیر شدن را به تعویق بیندازند به ترفندهای مختلف دست می‌زدند. از رویایی دستیابی به اکسیر جوانی تا استفاده از مواد طبیعی مختلف که به تایید طبیبان مشهور رسیده بودند. امروزه اما علیرغم تمام سرنخ‌های جوان ماندن و حتی اگر تمام این موارد را هم به عنوان یک انسان مدرن رعایت کنید باز هم برخی عادت‌های اشتباه به ظاهر ساده روند پیری شما را جلو می‌اندازند.

در این گزارش ۲۱ نکته بی‌نظیر بهداشت سبک زندگی را مرور می‌کنیم را که اگر آن‌ها را انجام دهید کنید تا سال‌ها جوان می‌مانید 

خندیدن نه‌ تنها استرس را کاهش می‌دهد، بلکه پیوندهای اجتماعی را هم افزایش داده.

با یک لبخند قوی شوید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 1با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱. تفریح کنید و زیاد بخندید

خندیدن نه‌تنها استرس را کاهش می‌دهد، بلکه پیوندهای اجتماعی را هم افزایش داده، فشارخون را پایین می‌آورد و همچنین می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. پس کمی به زندگی‌تان خوشگذرانی بیفزایید، چه در کنار دوستان و چه با یک برنامه تلویزیونی، تا می‌توانید بخندید.

صبحانه​ای که می​خورم

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 20با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۲. صبحانه را فراموش نکنید

زمانی که اشتهای فراوانی به قند و مواد شیرین دارید، مصرف فیبر در وعده صبحانه می‌تواند گرسنگی شما را تا ظهر کمتر کند. خوراک صبح من از جوی دوسر که معمولا با کشمش، گردو و روغن بذر کتان مخلوط شده است، تشکیل می‌شود. همچنین زود صبحانه خوردن متابولیسم بدن شما را در طول روز فعال‌تر می‌‌کند. معمولا کسانی که صبحانه می‌خورند از کسانی که برای بیرون رفتن از خانه عجله دارند، لاغرتر هستند.

من ساعت ۱۰ شب می‌خوابم

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 19با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۳. خوب بخوابید

برنامه‌های تلویزیونی که آخر شب‌ها پخش می‌شوند، نباید در سیستم زندگی شما تغییر ایجاد کنند. ۷ ساعت خواب شبانه نه‌تنها سبب طولانی شدن عمر شده بلکه باعث کاهش استرس، زیاد شدن حافظه وکاهش اشتهای کاذب شما می‌شود. ساعت خواب خود را تنظیم کرده و همواره طبق آن عمل کنید. ساعت خواب خود من، ۱۰ و نیم شب است. برنامه‌های تلویزیونی‌ای که دیروقت پخش می‌شوند را ضبط کرده و فردای آن روز همان‌طور که روی دوچرخه ثابت پدال می‌زنم، آنها را تماشا می‌کنم.

در تختخواب نمانید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 18با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۴. موقع کمردرد خود را لوس نکنید

حتی اگر آنقدر کمرتان درد می‌کند که خمیده شده‌اید، در تختخواب نخوابید چون کمر دردتان بدتر خواهد شد. بررسی‌های اخیر نشان داده است، استراحت در تختخواب ماهیچه‌های کمر را ضعیف کرده و درد را طولانی می‌کند. آقایان متاهل از مجردها بیشتر دچار کمردرد هستند و در واقع خودشان را از محبت پرستاری بهره‌مند می‌کنند. خود من پیش از این خیلی علاقه داشتم همسرم از من پرستاری کند اما بهترین راه‌حل برای کمر درد استفاده از روش‌های کاهنده درد و مثل یک سرباز نظامی سر سخت بودن است.

رنگ

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 17با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۵. مواد غذایی رنگارنگ را بچشید

خوراکی‌هایی با رنگ درخشان و خیلی چرب یا خیلی شیرین چیزی بیشتر از تماشا کردن را می‌طلبند. آنها با فلانوئیدها و کاروتینوئیدها، ترکیبات قوی‌ای که قسمت‌های آسیب‌دیده بدن را ترمیم می‌کنند و التهابات را کاهش می‌دهند، در یک گروه قرار دارند. هر روز مقدار زیادی میوه و سبزیجات رنگارنگ بخورید. بدون اینکه گروه‌های دیگر مواد غذایی را نادیده بگیرید، از آنها بهره زیادی خواهید برد. هر گاه برای خرید به فروشگاه می‌روم، به‌خودم یادآوری می‌کنم که همه این محصولات بسیار قدرتمندتر از داروهایی هستند که در داروخانه به فروش می‌رسند.

روی نخ دندان سرمایه‌گذاری کنید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 16با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۶. مسواک زدن کافی نیست

اگر دوست ندارید سال‌های آخر عمر خود فقط ماست و پوره سیب‌زمینی بخورید، کمی روی نخ دندان سرمایه‌گذاری کنید. فرقی ندارد که چقدر کامل مسواک می‌زنید یا چقدر زمان صرف آن می‌کنید، شما تنها بخش ظاهری دندان‌هایتان را تمیز کرده‌اید که درست مانند این است که بعد از کار و فعالیت زیاد فقط یکی از زیربغل‌های خود را بشویید اما خطر از قلم انداختن نخ دندان فراتر از علم بهداشت است. این باکتری‌ها عمر طولانی دارند و می‌توانند خطر بیماری‌های قلبی را افزایش دهند. من از نوع خاصی از نخ دندان استفاده می‌کنم که خیلی نرم بین دندان‌ها کشیده می‌شود.

این یعنی نفس کشیدن درست

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 15با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۷. از داخل شکم نفس عمیق بکشید

این کار را همیشه و در همه جا انجام دهید. ریه‌های خود را جلو آورده و از بینی نفس عمیق بکشید تا جایی که شش‌هایتان پر شود. شش‌ها با اکسید نیتریک، ماده شیمیایی‌ای که در پشت بینی وجود دارد، پر خواهند شد و رگ‌های خونی را باز می کنند. این میزان از اکسیژن به شما احساس شادابی و هوشیاری بیشتری خواهد داد. این تکنیک محرمانه‌ای برای آرامش یافتن پیش از یک سخنرانی یا بخیه زدن در اتاق عمل است.

بهترین ورزش برای شما

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 14با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۸. به کلاس حرکات کششی بروید

حرکات کششی ذهن و جسم(یوگا) مهم‌ترین ورزش در برنامه روزانه من است. یوگا استرس را کاهش داده، فشارخون را پایین می‌آورد، ضربان قلب را کم کرده و انعطاف‌پذیری شما را زیاد می‌کند. هیچ نکته مرموزی در این ورزش وجود ندارد. شل کردن عضلات باعث سازگاری بیشتر آنها می‌شود، پس اگر دوست ندارید با ورزش‌های سخت به بدن خود آسیب برسانید، می‌توانید ورزش​های کششی را امتحان کنید. به‌طور قطع شاید برخی از حرکات مسخره به‌نظر برسند اما به همین علت شما آنها را خیلی زود یاد خواهید گرفت. حرکات کششی ذهن و جسم می‌تواند ماهیچه‌هایی که در طول ورزش‌های معمول و زندگی روزانه نادیده گرفته شده‌اند را به کار گیرد. حرکت مورد علاقه من سلام به آفتاب است.

خودتان را پیر نکنید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 13با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۹. مانند جزیره ساکن نباشید

تا به حال به‌علت طولانی‌تر بودن عمر خانم‌ها نسبت به آقایان فکر کرده‌اید؟ یکی از دلایل اصلی آن این است که آنها بیشتر در روابط اجتماعی شرکت می‌کنند و درباره مشکلات خود حرف می​زنند. اگر با استرس‌های زندگی به تنهایی روبه‌رو شوید، خود را پیر خواهید کرد. برای نمونه، ورشکستگی آنقدر برای شما استرس ایجاد می‌کند و به شما فشار می‌آورد که آسیب‌های فیزیکی دشواری را برایتان آشکار می‌کند. اگر فردی را داشته باشید که شما را دوست بدارد و حمایت‌تان کند، سالخوردگی درونی می‌تواند به حد بسیاری کاهش یابد.

کمتر بخورید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 12با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۰. از گرفتن رژیم‌های غذایی مد روز بپرهیزید

راز کاهش وزن پرهیز از کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، غذاهای زرد یا غذاهایی که با حرف لاتین G آغاز می‌شوند، نیست. رمز اصلی، کم کردن میزان کالری دریافتی حدود صد کالری است. خیلی سخت پی به این موضوع خواهید برد اما این روش سالانه حدود ۵ کیلوگرم از وزن شما را کم خواهد کرد. محدودیت کالری در موش‌ها و میمون‌ها افزایش طول عمر را ثابت کرده است. من در سال یک‌بار برای برگرداندن مجدد اشتها و حس چشایی خود به‌طور ناگهانی وزنم را کاهش می‌دهم، پس از آن تغذیه سالم طعمی بی‌نظیر دارد.

پزشک خودتان باشید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 11با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۱. بیماری هوشیار باشید

پزشک شما می‌تواند برای سلامت بیشتر به شما کمک کند اما وظیفه نهایی به‌عهده خودتان است. پیش از تجربه هر روشی یک نظریه دوم را جست‌وجو کنید، زیرا در ۳۰درصد موارد، آن نظریه دوم را تشخیص داده یا برنامه‌ریزی‌تان را تغییر خواهید داد. همیشه پرونده پیشینه پزشکی خود را نگه دارید و درباره هرگونه سابقه بیماری‌های خانوادگی تحقیق کنید.

کمربند نبندید ولی…

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 10با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۲. شکم خود را کوچک کنید

بیشتر مردها کمربند خود را زیر شکم خود می‌بندند. این تنها راه‌حل برای خلاصی از حقیقت بزرگ بودن شکم است. متر نواری را بردارید و اندازه دور شکم خود را بگیرید. این عدد باید نصف اندازه قد شما باشد، پس برای من که قدم ۱۸۶ سانتی‌متر است، باید دور شکمم کمتر از ۹۳ باشد. اگر جلوگیری از حمله قلبی و دیابت برای شما انگیزه کافی ایجاد نمی‌کند که شکم خود را کوچک کنید، به این نکته توجه کنید: کسی که شاخص توده بدن (BMI) بالای ۲۵ داشته باشد، تستوسترون در بدن او ۳درصد افت می‌کند که این برای مردها خیلی جالب نیست.

بهترین نوشیدنی

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 9با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۳. چای سبز به کار شما می‌آید

روزی سه بار چای سبز بنوشید. چای سبز تقویت‌کننده قلب و ضد‌سرطان است که چای سیاه از آن بی‌نصیب است. چای سیاه موجب تقویت هوشیاری می‌‌شود اما میزان کافئین آن از چای سبز بیشتر است. چای سبز حتی با شوره سر مبارزه می‌کند. اگر چای سبز سرد شده را روی سر خود بریزید از شوره سرتان خلاص خواهید شد.

فایده​ ها‌ی ورزش سنگین

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 8با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۴. آنقدر عرق کنید تا خیس شوید

اگر بتوانید یک‌بار در هفته آنقدر فعالیت داشته باشید تا عرق کنید، از فواید بسیاری بهره‌مند خواهید شد که عبارتند از: کاهش حملات قلبی، حالات روانی خوب و پایین آمدن فشارخون. من ورزش با دستگاه را توصیه می‌کنم چون ماهیچه‌های شما را تقویت کرده و ورزش لذت‌بخشی هم هست و استقامت بدنی شما را تقویت خواهد کرد.

این عدد‌ها را بشناسید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 7با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۵. اعداد سلامت خود را بدانید و برای کاهش آنها بکوشید

همان‌طور که قسمتی از مغز خود را برای به خاطر سپردن شماره تلفن‌ها درگیر کرده‌اید، نشانه‌های حیاتی خود را نیز به یاد داشته باشید. این نشانه‌ها عبارتند از: فشارخون که میزان ایده‌آل آن باید زیر ۱۱ به ۸ و بالای ۷ به ۵ باشد، کلسترول LDL زیر ۱۰۰، ضربان قلب در حـــالت استراحت‌ زیر‌۷۰ و قند خون در زمان ناشتایی زیر ۱۰۰. اگر این اعداد در شما ایده‌آل نیست، تا بالاتر نرفته‌اند، رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

وزنه‌برداری به شکل آماتور

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 6با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۶. کمی وزنه بزنید

وزنه زدن تنها دو بار در هفته به‌مدت ۳۰دقیقه می‌تواند توده ماهیچه‌ای قابل توجهی بسازد. از آن بالاتر، کار کشیدن از همه ماهیچه‌ها مقدار زیادی کالری می‌سوزاند که روشی عالی برای آب کردن شکم نیز به شمار می‌رود. اگر وزنه در دسترس ندارید، درازنشست را امتحان کنید. درازنشست از بااهمیت‌ترین تمرینات ماهیچه‌سازی است. باب گرین، مربی خانم اپرا، به من تاکید کرد که درازنشست کمر، ماهیچه‌های سینه، بازوها و شکم را همزمان با هم به کار می‌گیرد.

مغز بخورید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 5با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۷. زیاد آجیل بخورید

مغزهای موجود در آجیل‌ها بهترین منبع چربی‌ها و پروتئین‌های سالم هستند. من در یخچال منزلم یک کیسه گردو دارم و برای افزایش قدرت ذهنی‌ام هنگام دیدن بیمارانم مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده می‌کنم. خوردن مقداری از آنها حدود ۳۰ دقیقه پیش از غذا، اشتهای شما را تنظیم کرده و مانع از پرخوری می‌شود.

روی تردمیل بروید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 4با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۸. به خاطر سلامت خود ورزش کنید

روی تردمیل قدم بزنید. مردانی که روزانه ۲۰۰ کالری با ورزش می‌سوزانند، به‌طور قابل توجهی شانس ابتلا به ناتوانی جنسی خود را کاهش می‌دهند.‌علت این است که ناتوانی جنسی بیشتر دلایلی مانند انسداد سرخرگ‌ها دارد. اگر مایلید در تمام طول عمر خود خوب و سالم زندگی کنید و روابط زناشویی سالمی داشته باشید‌، پس همین حالا کفش‌های کتانی خود را بپوشید.

یک توصیه برای مردان

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 3با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۱۹. آشپزی یاد بگیرید

این یک توصیه مردانه است، زیرا اکثر خانم‌ها این را بلد هستند؛ می‌‌دانید در رستوران‌ها به پوره سیب‌زمینی چقدر کره اضافه می‌کنند؟ به احتمال زیاد از مقدار آن اطلاعی ندارید. اگر بتوانید آشپزی کنید، نه تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید بلکه کنترل بیشتری روی آنچه می‌خورید خواهید داشت. به علاوه، این را هم بدانید که برای بیشتر خانم‌ها، همسری که می‌داند چطور باید آشپزی کند، بسیار دوست‌داشتنی‌تر خواهد بود. البته این تنها موردی است که من درباره خودم به کار نگرفته‌ام، زیرا من در جوشاندن آب هم مشکل دارم اما خدا را شکر می‌کنم متاهل هستم و همسرم هیچ وقت به آشپزی من فکر نکرده است.

آفتابی شوید

راز جوان ماندن ، زیبایی و سلامت 2با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!

۲۰. برخی قرص‌ها را دور بریزید

زندگی سرپوشیده افراد در آپارتمان‌های مدرن باعث دوری از برخی عناصر طبیعی و توانایی‌ها می‌‌شود. متاسفانه تقریبا نیمی از ما دچار کمبود ویتامین D که منبع اصلی آن خورشید است، هستیم. این ویتامین بسیار مهم می‌تواند در مبارزه با سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی از ما محافظت کند اما خودم هر روز مجبورم از مکمل‌های دارویی استفاده کنم. البته بهترین کار این است که آفتاب را جایگزین قرص‌ها کنید.

۲۱-روابط زناشویی بیشتری داشته باشید

این یک مطلب ثابت شده است: فعال بودن در روابط زناشویی، می‌تواند شما را جوان نگهدارد. روابط زناشویی (جنسی)، می‌تواند احساس صمیمت شما را تقویت کند، به شما آرامش بدهد، استرس شما را کاهش دهد و احساس خوبی به شما بدهد.

مطالعه‌ای که در مجله Psychology Today انجام شده است، نشان می‌دهد که اگر از روابط جنسی خود رضایت داشته باشید و در این زمینه، فعال باشید، زندگی سالم‌تر و بهتری خواهید داشت. برای مثال، افرادی که در سن ۶۰ سالگی هنوز روابط جنسی دارند، با ۲۰ سال قبل‌شان مقایسه کنید.

همچنین Michael Roizen نیز در کتاب Real Age می‌گوید، زنانی که از کیفیت یا میزان روابط جنسی خود رضایت ندارند، امید به زندگی آنها، ۶ ماه کمتر از میانگین سنی آنهاست، در حالی که زنانی که از کیفیت و میزان روابط جنسی خود رضایت دارند، امید به زندگی آنها، ۱۸ ماه بیشتر از میانگین سنی آنهاست.

شما نظرتان را در مورد این مطلب برای ما بنویسید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس دوشنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۹

متشکرم از همه دست اندرکاران ومسولین شما بابت این که همواره مطالب بروز علمی تحقیقی…وغیر جانب دارانه وبدور از علایق شخسی انجام خدمت به عموم مردم می کنید

آخرین اخبار