چاپ کد خبر: 140406
27 فروردین 1403

آمارهایی از ساخت واحدهای مسکن ملی فارس که مدیرکل بنیاد مسکن استان گفت

نهضت ملی مسکن در شهر‌ها و روستا‌های فارس پرشتاب و پیشران توسعه است، سال جهش تولید در مسکن ملی در استان فارس سال افزایش مشارکت و توسعه روستایی قلمداد می‌شود.

نهضت ملی مسکن 2
سید علیرضا حمیدی مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با ارائه گزارشی از روند پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در این استان یاد آور شد: شمار متقاضیان و افراد ثبت نام شده در این حوزه افزایش یافت.

او گفت:  استان فارس رتبه نخست کشور در تامین زمین نهضت ملی مسکن را دارد، با مشارکت منابع طبیعی و راه و شهرسازی، فارس بیشترین تامین قطعات زمین را در کشور انجام داده است در عین حال استان فارس بیشترین کمبود زمین هم در این طرح دارد، سهیمه زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در روستا‌های فارس ۳۰ هزار قطعه است البته برنامه ما برای تامین ۶۰ هزار قطعه است،  استاندار فارس تاکید دارد که این تامین قطعات زمین روستایی به ۱۲۰ هزار قطعه افزایش یابد.

حمیدی افزود: بنا بر این با یک ظرفیت تعهد ۴ برابری نسبت به تعهد اولیه کار نهضت ملی مسکن در روستا‌های فارس دنبال می‌شود، در روستا‌های مستعد و مناطقی که در حریم شهر قرار دارند این طرح اجرایی می‌شود، قرار بر این است که ۳۰ هزار قطعه زمین نهضت ملی مسکن روستایی در استان فارس از منابع طبیعی و راه و شهرسازی دریافت کنیم و کار نهضت ملی مسکن کلید بخورد،  کار آماده سازی اکنون در روستای گیاه زار شیراز در حال انجام است و در ۲۵ هکتار کار آماده سازی شروع شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس   با بیان اینکه طرح‌های نهضت ملی مسکن در ۱۱۰ شهر استان فارس  قابلیت اجرایی شدن دارد اظهار کرد: اگر  زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها در ۲۶ شهر در محدوده راه و شهرسازی لارستان و ۸۴ شهر در محدوده راه و شهرسازی فارس در اختیار بنیاد مسکن قرار بگیرد، طرح‌های نهضت ملی مسکن با شتاب قابل قبولی اجرایی می‌شوند.

حمیدی با بیان اینکه ۲۰۸ هزار و ۸۴۶ متقاضی در طرح‌های نهضت ملی مسکن استان فارس نام نویسی کرده اند، افزود: ۳۶ هزار و ۷۲۲ متقاضی در محدوده شهرستان لارستان و ۱۷۲ هزار و ۱۲۴ متقاضی در سایر مناطق استان فارس در این طرح تا کنون نام نویسی کرده اند.

او ادامه داد: برای ۲۵ هزار و ۴۵۹ متقاضی تا کنون پروژه و زمین مناسب اختصاص یافته و طرح‌های نهضت ملی مسکن با مشارکت این متقاضیان آغاز شده است، هفت هزار و ۳۱۵ متقاضی در بانک‌های عامل حساب بانکی افتتاح کرده‌اند و زمینه دریافت تسهیلات برای آنان فراهم شده است.

حمیدی با بیان جزییات بیشتری از اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان فارس گفت: از بین متقاضیانی که طرح نهضت ملی مسکن را آغاز کرده اند، ۱۶۲ متقاضی طرح را به پایان رسانده اند، ۴۸۱  واحد در مرحله نازک کاری است، ۳ هزار و ۴۱۲ واحد در مرحله سفت کاری و اجرای سقف و ۸ هزار و ۶۰۷ واحد در مرحله اسکلت است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس افزود: استان فارس در نهضت ملی مسکن در سطح کشور شاخص ساز است، ۱۳ هزار و ۶۹۳ واحد مسکن ملی نیز با بهره گیری از تسهیلات و آورده متقاضیان در این استان اکنون در مرحله اجرای زیر ساخت و فونداسیون است.

محمد رسول پروری معاون عمران و مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس نیز در جمع خبرنگاران گزارشی از پیشرفت‌های طرح‌های نهضت ملی مسکن ارائه داد و با تشریح طرح نشاط سلطان آباد شیراز اظهار داشت: طرح مسکونی نشاط سلطان آباد شیراز یکی از طرح‌های با زیر ساخت قوی، شکیل و زییا و مستحکم است که با مشارکت بنیاد مسکن اجرا شده است.

پروری اضافه کرد:  برای اجرای این پروژه ۱۸ طراحی شهری  پیشنهاد و  یکی از این طرح‌ها پذیرفته شد، این مجتمع مسکونی یک هزار و ۶۲۰ واحد مسکونی ظرفیت دارد و بین پنج تا شش هزار نفر در این مجتمع سکونت خواهند داشت.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس اضافه کرد:  پنج ناحیه مسکونی در شهرک نشاط سلطان آباد شیراز در نظر گرفته شده که همه خدمات روبنایی و زیر بنایی آب، برق و گاز برای آن پیش بینی شده است.

فرج الله نصیری معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان فارس نیز در برنامه گفتگو با خبرنگاران گزارشی از بازسازی مناطق آسیب دیده شهرستان اوز بر اثر زلزله ارائه داد و گفت:   عملکرد حوزه بازسازی بنیاد مسکن استان در بحران  سیل مرداد ماه ۱۴۰۱، طوفان مانسون و بروز خسارت به  تعدادی از  واحد‌های خسارت دیده احداثی شهری و روستایی بیانگر عملکرد قابل توجه همکاران بنیاد است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار