چاپ      کد خبر: 108258
16 فروردین 1402

آموزش|مهم‌ترین دلایل شارژ‌نشدن گوشی و راه‌های برطرف‌کردن آن‌ها

شارژ نشدن موبایل می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد که بعضی از آن‌ها به‌سادگی توسط کاربران قابل حل هستند.

شارژ نشدن موبایل، یکی از مشکلات اساسی است که احتمال دارد دارندگان گوشی‌های هوشمند با آن مواجه شوند. این معضل می‌تواند از شارژر، خود دستگاه یا حتی برنامه‌های نصب‌شده روی آن باشد. در مطلب پیش‌ رو به مهم‌ترین علت‌های بروز پدیده مذکور و نحوه برطرف‌کردن آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین علت‌های شارژ نشدن موبایل چیست؟

عدم شارژ گوشی یا تبلت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که رفع برخی از آن‌ها نیازمند مراجعه به فرد متخصص خواهد بود. بااین‌حال، پیش از رفتن به تعمیرکار بهتر است دلایل اصلی شارژ نشدن موبایل را بررسی کنید تا از تحمیل هزینه اضافی جلوگیری نمایید.

۱. استفاده از شارژر نامناسب

امروزه بسیاری از سازندگان گوشی‌های هوشمند، شارژر را از جعبه برخی محصولات خود حذف کرده‌اند. همین مسئله موجب شده است تا کاربران در یافتن شارژر مناسب دچار سردرگمی شوند و گاهی از شارژر نامتناسب با گوشی یا تبلت خود استفاده نمایند.

اگرچه در اغلب اوقات استفاده از چنین شارژرهایی تنها موجب افزایش زمان شارژ مجدد باتری می‌شوند، اما در بعضی موارد احتمال دارد به‌طور کلی از شارژ دستگاه جلوگیری کند. همچنین استفاده از شارژر نامناسب احتمال آسیب به باتری و کاهش عمر مفید آن در بلند‌مدت را در پی خواهد داشت.

۲. گرفتگی درگاه شارژ گوشی

تجمع گردوخاک در درگاه شارژ یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند موجب شارژ نشدن موبایل شود. این مسئله معمولاً به‌دلیل قرارگرفتن گوشی در جیب یا کیف به‌مرورزمان رخ می‌دهد و اجسام کوچک خارجی جلوی اتصال صحیح سیم شارژر را می‌گیرند.

با استفاده از یک ذره‌بین و چراغ قوه می‌توانید درون درگاه شارژ دستگاه خود را بررسی کنید. برای خارج‌کردن اجسام یا تمیز‌کردن گردوغبار می‌توانید از خلال دندان، برس‌های کوچک یا دستگاه دمنده استفاده کنید. توصیه می‌شود از وارد‌کردن اشیای نوک تیز فلزی به داخل درگاه شارژ خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند موجب بروز مشکل برای اتصالات شود.

۳. کابل یا شارژر معیوب

آسیب به کابل شارژ یکی از دلایل رایج برای شارژ نشدن موبایل است که معمولاً به‌صورت ناگهانی رخ می‌دهد. گاهی اوقات آسیب به سیم شارژ در ظاهر هم مشخص است، اما در برخی موارد هم ممکن است کابل کاملاً سالم به‌نظر برسد. امتحان‌کردن یک کابل دیگر با همان شارژر معمولاً آسان‌ترین روش برای تشخیص مشکل گفته‌شده خواهد بود.

اگر دستگاه شما از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند، بهتر است آن را با یک شارژر بی‌سیم هم امتحان نمایید تا نسبت به معیوب نبودن خود گوشی اطمینان کسب کنید. اگر از سلامت کابل مطمئن هستید، بهتر است به سراغ آداپتورهای دیگر یا بررسی درگاه USB آداپتور فعلی بروید.

۴. شارژ نشدن موبایل به‌دلیل ورود آب به آن

با وجود اینکه بسیاری از گوشی‌های امروزی ضدآب هستند، اما در معرض آب قرارگرفتن می‌تواند از پرشدن مجدد باتری جلوگیری کند. در چنین حالتی معمولاً مقدار کمی آب در درگاه شارژ باقی می‌ماند و دستگاه با تشخیص خودکار رطوبت، فرایند شارژ را به دلایل ایمنی متوقف می‌سازد. گوشی‌های دارای حسگر رطوبت، پیام هشداری را در مواقع گفته‌شده نمایش می‌دهند. با استفاده از باد گرم ملایم یا فوت‌کردن در درگاه USB، می‌توانید این مشکل را تا حدودی برطرف نمایید.

۵. آسیب جدی به باتری

گاهی اوقات باتری امکان پر‌شدن مجدد را ندارد و به همین دلیل با شارژ نشدن موبایل مواجه هستیم. این مشکل می‌تواند به‌دلیل قدیمی بودن باتری یا آسیب به آن رخ داده باشد. در اغلب اوقات آسیب به باتری در مرور زمان رخ می‌دهد و پیش از خاموش‌شدن دائمی آن باید علائمی مثل کاهش ظرفیت شارژدهی یا گرم‌شدن بیش‌ازحد را مشاهده کرده باشید.

باد‌کردن باتری یا نشت مایعات از آن یکی دیگر از معیارهای آسیب به آن است که می‌تواند با خطرات جدی همراه باشد. توصیه می‌شود در چنین شرایطی جداً از دستکاری گوشی خودداری کنید و آن را به یک مرکز تعمیر ببرید. به کمک برنامه‌های مدیریت باتری می‌توانید سلامت باتری دستگاه خود را کنترل کنید.

۶. مشکل نرم‌افزاری گوشی

در موارد معدودی احتمال دارد مشکلات نرم‌افزاری موجب شارژ نشدن موبایل شده باشد. این حالت در شرایطی که رام جدیدی نصب کرده یا به‌تازگی دستگاه را آپدیت کرده باشید، محتمل‌تر است. گاهی اوقات هم باگ‌های سیستمی می‌تواند از پر‌شدن مجدد باتری جلوگیری کند که معمولاً با ریست برطرف می‌شود.

۷. تداخل عملکرد برنامه‌ها

برخی از برنامه‌های سنگین می‌توانند موجب مصرف شدید باتری هم‌زمان با شارژ‌شدن آن شوند. در چنین شرایطی، در کنار افزایش دمای دستگاه که می‌تواند به باتری آسیب بزند، با شارژ نشدن موبایل یا کاهش سرعت آن هم مواجه خواهید شد. برای رفع مشکل، می‌توانید برنامه‌های پرمصرف را که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، محدود کنید یا اپ‌های بدون استفاده را ببندید.

سؤالات متداول درباره شارژ نشدن موبایل

مهم‌ترین علل شارژ نشدن موبایل کدام هستند؟

آسیب به باتری، کابل یا شارژر در کنار گرفتگی درگاه USB از مهم‌ترین دلایل شارژ نشدن موبایل به شمار می‌روند.

آیا شارژ نشدن موبایل می‌تواند علت نرم‌افزاری داشته باشد؟

بله؛ در موارد معدودی باگ‌های سیستمی یا نصب به‌روزرسانی‌های جدید می‌تواند موجب جلوگیری از پر‌شدن مجدد باتری شود.

آیا خیس‌شدن موبایل ممکن است موجب شارژ نشدن آن شود؟

بله؛ اگر آب در درگاه USB باقی مانده باشد، می‌تواند موجب فعال‌شدن حسگر رطوبت و جلوگیری از برق‌رسانی به باتری شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار