چاپ      کد خبر: 76182
7 اسفند 1400

آموزش کاشت سبزه کنجد برای تزیین سفره هفت سین عید نوروز

   

اگر تجربه کاشت سبزه کنجد با کنجد سیاه یا سفید و کنجد قهوه‌ای برای عید را داشته باشید، قطعاً می‌دانید که سبزه کنجد یکی از خاص‌ترین و زیباترین انواع سبزه برای تزیین سفره هفت سین است. این سبزه بافت فوق‌العاده پری دارد و البته جزو سبزه‌های آسان عید است که به درد سبزه فوری برای روزهای نزدیک عید می‌خورد.در این گزارش خواندنی می‌توانید با طرز تهیه سبزه کنجد برای عید نوروز آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد آموزش کاشت انواع سبزه عید با کنجد پاسخ خواهیم داد.

آموزش کاشت سبزه کنجد سفید

برای کاشت سبزه کنجد سفید بو نداده برای عید باید دانه‌های کنجد را برای ۶ تا ۸ ساعت در آب بخیسانید. سپس کنجدها را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید و یک پارچه نخی روی آن قرار دهید و یا دانه‌ها را لای یک پارچه نخی بریزید و داخل طرف بگذارید.

سپس با اسپری دانه‌های کنجد را آبیاری کنید. تقریباً چند روز طول می‌کشد تا کنجد شما جوانه بزند و سبز شود. هر روز با اسپری دانه‌ها را آبیاری کنید. بعد از چند روز دانه‌های کنجد روی پارچه جوانه می‌زنند و شما یک سبزه کنجد خاص و زیبا خواهید داشت.

روش کاشت سبزه کنجد برای عید روی کوزه و سطوح شیب‌دار

به عنوان آموزش کاشت انواع سبزه عید با کنجد باید بدانید که معمولاً بذرهایی برای درست کرده سبزه روی سطوح شیب‌دار مناسب هستند که لعاب‌دار باشند. از آنجایی که کنجد یک بذر بدون لعاب است، بنابراین اگر قصد دارید دانه کنجد را روی سطوح شیب‌دار مثل کوزه و تنگ درست کنید، باید آن را با یک بذر لعاب‌دار مثل تخم شربتی ترکیب کنید.

برای این کار این مراحل را دنبال کنید:

۱- ابتدا باید ابتدا بذر تخم شربتی و کنجد را به مدت ۶ تا ۸ ساعت در آب خیس کنید.

۲- سپس دانه‌ها را داخل دستمال نخی بریزید و با اسپری آبیاری کنید تا جوانه بزنند.

۳- زمانی که جوانه‌ها ظاهر شدند، باید روی ماکت یا ظرف مد نظرتان را با پارچه نخی بپوشانید.

۴- سپس با دست بذرهای جوانه زده را روی ماکت یا ظرف مورد نظرتان بچسبانید. برای درست کردن این سبزه کنجد باید از مقداری تخم شربتی استفاده کنید که کاملاً حالت لعابدار به بذرها بدهد و به راحتی روی ماکت قرار بگیرد.


بیشتر بخوانبد:

فال حافظ امروز ۱۲ اسفند با تفسیر دقیق/ آن کیست کز روی کرم با ما وفاداری کند


آموزش انداختن سبزه کنجد سیاه

درست کردن سبزه با کنجد سفید و سیاه تفاوت چندانی با هم ندارد.

۱- برای کاشت سبزه کنجد برای عید باید ابتدا دانه‌های کنجد را برای حدود ۶ تا ۸ ساعت در آب بخیسانید.

۲- سپس دانه‌ها را داخل یک پارچه نخی بریزید و با اسپری به آن آب دهید.

۳- بعد از ۲ تا ۴ روز جوانه‌های کنجد ظاهر می‌شوند. حالا می‌توانید به آرامی دانه‌های کنجد را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید و با اسپری به آن آب دهید.

حتما بخوانید  گردگیری لوازم منزل با ۸ تکنیک و ترفند شگفت انگیز

۴- برای رشد سبزه کنجد باید ظرف سبزه را در محلی با نور ملایم آفتاب قرار دهید. از قرار دادن سبزه کنجد زیر نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید.

سبز کردن کنجد برای عید در خاک

برای کاشت سبزه کنجد سفید و سیاه در خاک شما به مقداری خاک، دانه‌های تازه کنجد و یک گلدان زیبا نیاز دارید. مرحله به مرحله آموزش کاشت سبزه کنجد در خاک را دنبال کنید:

۱- در ابتدا باید همانند روش‌های قبلی دانه‌های کنجد را برای ۶ تا ۸ ساعت در آب بخیسانید.

۲- سپس می‌توانید دانه‌ها را در خاک بکارید. برای تسریع رشد سبزه کنجد برای عید می‌توانید چند روز دانه‌های کنجد را داخل پارچه بپیچید و بعد از این که دانه‌ها کمی سبز شدند، آن‌ها را داخل خاک بکارید.

۳- کمی خاک با ارتفاع ۵ تا ۸ سانتی‌متر داخل گلدان مورد نظرتان بریزید. بهترین خاک برای سبز کردن کنجد در خاک ترکیب خاک باغچه و مقداری خاک برگ است.

۴- سپس با استفاده از اسپری سطح خاک را نمناک کنید. توجه داشته باشید که استفاده از آب زیاد در این مرحله می‌تواند موجب پوسیده شدن دانه‌های کنجد شود. بنابراین خاک را فقط با اسپری کمی خیس کنید.

۵- سپس یک لایه نازک دانه کنجد روی خاک بپاشید. از انباشته کردن دانه‌های کنجد روی هم خودداری کنید.

۶- در این مرحله  مقداری خاک روی دانه‌ها بریزید. حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر خاک برای روی دانه‌ها کافی است.

۷- مجدداً خاک را با اسپری خیس کنید.

۸- گلدان را در محلی با نور مناسب و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. بهتر است گلدان را پشت پنجره و جایی که نور مستقیم آفتاب به آن برخورد نمی‌کند قرار دهید.

۹- خاک گلدان به هیچ عنوان نباید خشک شود و از همین رو لازم است تا روزانه با استفاده از اسپری خاک را نمناک کنید. بعد از حدود ۱ هفته یا کمی بیشتر جوانه‌های کنجد از داخل خاک بیرون می‌آیند.

روش کاشت و سبز کردن کنجد قهوه‌ای هم درست مثل کاشت کنجد سیاه و سفید است. بنابراین برای کاشت این نوع کنجد نیز باید از روشی که در این مقاله اشاره شد استفاده کنید.

بهترین زمان برای کاشت سبزه کنجد

از آنجایی که سبزه کنجد زود جوانه می‌زند، بنابراین بهترین زمان برای کاشت سبزه کنجد ۸ تا ۱۰ روز قبل از شروع عید است. فراموش نکنید که مدت زمان رشد سبزه کنجد به نور و آب مورد نیاز آن بستگی دارد، بنابراین سعی کنید که سبزه را در محلی پر نور و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. برای آبیاری سبزه کنجد نیز بهتر است از اسپری استفاده کنید.

نکات و فوت و فن‌های کاشت سبزه کنجد برای عید

*برای کاشت سبزه کنجد بهتر است از کنجد تازه و بو نداده استفاده کنید. امکان کاشت سبزه کنجد بوداده وجود ندارد و از همین رو بهتر است حتماً به دنبال کنجد تازه باشید.

*روش کاشت سبزه کنجد شباهت زیادی به کاشت سبزه ارزن دارد.

*در زمان کاشت سبزه کنجد برای عید توجه داشته باشید که بذرها را روی هم انباشته نکنید، زیرا این کار موجب پوسیده شدن سبزه شما می‌شود.

*برای کاشت سبزه سفره هفت سین با کنجد حتماً از کنجدهای سالم و تازه استفاده کنید.

*سبزه کنجد سفید نسبت به کنجد سیاه، بعد از جوانه زدن به آرامی رشد می‌کند. از همین رو معمولاً سبزه کنجد سفید تا روز آخر عید شاداب و سرحال باقی می‌ماند. اگر دوست دارید سبزه شما کمی زودتر رشد کند از کنجد سیاه استفاده کنید.

*برای رشد بهتر سبزه کنجد می‌توانید در مراحل ابتدایی کاشت سبزه کنجد برای عید داخل ظرف مد نظرتان، یک پلاستیک یا سلفون روی ظرف بکشید. در این مدت هر دو روز یک بار سبزه را آبیاری کنید. بعد از ۲ تا ۴ روز پلاستیک را بردارید. این کار موجب افزایش رطوبت می‌شود و رشد سبزه را سریع‌تر می‌نماید.

*سبزه کنجد خیلی زود جوانه می‌زند اما از آنجایی که رشد آن کم است معمولاً تا روزهای آخر عید سرحال و شاداب به نظر می‌رسد و از همین رو برای افرادی که دوست دارند یک سبزه پر و سرسبز برای مدت طولانی داشته باشند، گزینه فوق‌العاده‌ای است.

*فراموش نکنید که اصول کاشت انواع سبزه با هم متفاوت است. بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا در مورد نحوه کاشت آن تحقیق کنید.


سوالات متداول

طرز تهیه سبزه کنجد برای عید نوروز چگونه است؟

نحوه صحیح کاشت سبزه کنجد به این صورت است که ابتدا دانه‌های کنجد را برای چند ساعت در آب خیس می‌کنید. سپس در پارچه نخی قرار می‌دهید و تا چند روز با اسپری آبیاری می‌کنید. زمانی که جوانه‌ها رشد کردند، می‌توانید آن‌ها را به ظرف سبزه مورد نظرتان منتقل کنید.

برای کاشت سبزه کنجد برای عید چه نوع کنجدی مناسب است؟

برای کاشت سبزه کنجد می‌توانید از کنجد سیاه، سفید و قهوه‌ای تازه و سالم استفاده کنید. کنجد بو داده برای درست کردن سبزه عید مناسب نیست.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

مائده جمعه , ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱

سلام روی سبزه کنجد من یه چیزایی مثل تار عنکبوت ایجاد شده چیکارش کنم؟

زهرا چهارشنبه , ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۲:۳۳

کاش مقدارشم میگفتین

ناشناس چهارشنبه , ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱:۱۳

سبزه باید باشد کنجد عالیه

? سه شنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷

سلام ممنون عالی بود خیلی دوست داشتم قرن جدید سبزه جدید بکارم اما نمیدونستم چی بکارم سپاس??

ناشناس سه شنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳

#نه-به-سبزه-عید

ناشناس سه شنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴

عالی بود در این کمبود گندم بهتر از هر چی کنجده

آخرین اخبار