چاپ کد خبر: 138105
5 فروردین 1403

آموزش کاشت و مراقبت از گیاه محبوبه شب که در شب عطر بسیار خوبی دارد

به نظر شما چرا اسم این گل محبوبه شب است ؟! گلبرگهای این گل زیبا در شب عطر و بوی خوبی از خود منتشر می‌کنند که همین امر دلیل نامگذاری آن است. البته در ایران با نام یاس شب ( Night Blooming Jasmine ) نیز شناخته می‌شود. این گیاه بومی مناطق غرب هندوستان، آمریکای مرکزی و جنوبی است. گل محبوبه شب در بهار وارد بازار می‌شود و می‌توان آن را در لیست بهترین گلها برای هفت سین جا داد چرا که نوع گلدانی آن علاوه بر عطر خوش، گلهایی زیبا و ظریف نیز دارد

نگهداری گل محبوبه شب

تنها نکته در مورد این گل این است که دوستدار هوای گرم است و در صورتی که این گل را در باغچه نگهداری می‌کنید و محل زندگی شما سرمای شدیدی دارد، به گل دادن آن در فصل بهار امیدوار نباشید ! محبوبه شب می‌تواند تا ارتفاع ۳ متر قد بکشد  و با برگهای سبز براق و گلهای لوله ای شکل در رنگهای سفید، سبز، زرد، قرمز و بنفش تیره خود نمایی کند. بر خلاف عطر خوش گلها، در صورت فشرده شدن برگها بوی ناخوشایندی از آنها ساطع خواهد شد.

خاک مناسب محبوبه شب

مخلوطی از خاک پیت ماس، کمپوست و خاک معمولی باغچه مناسب‌ترین ترکیب برای کاشت گل محبوبه شب در گلدان است. همچنین حجم مساوی از شن + پرلیت + خاک باغچه + خاکبرگ نیز برای کاشت این گل پیشنهاد می‌شود.

آبیاری 

مانند تمامی گلها، بهتر است آبیاری بعد از هر بار خشک شدن خاک صورت بگیرد. به دلیل داشتن ریشه های عمیق، بیماری پوسیدگی ریشه در این گل شایع است و حتما آبیاری به صورت منظم انجام شود. در روزهای گرم که تبخیر آب بیشتر است، تعداد دفعات آبیاری گل نیز باید بیشتر شود.

دما

همانطور که در بالا گفته شد، محبوبه شب دوستدار هوای گرم است و در مناطقی که آب و هوای معتدل رو به گرم دارند می‌توانید آن را در باغچه بکارید اما در مناطق سرد حتما نوع گلدانی آن را تهیه کرده و داخل خانه نگهداری کنید.

کوددهی 

این گل نمی‌تواند تمامی مواد مورد نیاز برای گلدهی و آزادسازی عطر خوش را از خاک تامین کند و حتما به کوددهی نیاز دارد. بنابراین بهتر است ماهی یک مرتبه با کودهای دارای فسفات آمونیوم و یا کود مخصوص گلدهی آن را تقویت کنید.

گلدهی 

گلدهی محبوبه شب در آپارتمان در هر فصلی با مهیا بودن شرایط انجام می‌شود اما در باغچه پس از اتمام دوره سرما و ریختن کامل گلها، در بهار آینده باید منتظر گلدهی باشید. توجه کنید که برای گلدهی به محیطی گرم نیاز دارد.

نحوه هرس 

همانند طریقه نگهداری گل یاس در گلدان، محبوبه شب نیز نیاز به هرس و رسیدگی دارد. به طور مرتب شاخه‌های خشک و ضعیف گیاه را قطع و گل‌های پژمرده و پلاسیده را جدا کنید تا گیاه تولید گل‌های تازه و خوشبوی بیشتری کند. به یاد داشته باشید در هنگام هرس بیش از ۳۰ درصد ساقه‌ها کوتاه نگردد؛ به بیان دیگر بیش از ۳۰ درصد حجم کل گیاه حذف نشود، زیرا کوتاه‌سازی و کاهش حجم زیاد شاخسار، باعث شوکه شدن گیاه و آسیب جدی به آن خواهد شد.

نگهداری گل محبوبه شب

گلدان 

اگر قصد نگهداری از محبوبه شب را در گلدان دارید، به دلیل بزرگ بودن شاخسار این گل، حتما از گلدان‌های بزرگ سرامیکی یا سفالی استفاده کنید. این گلدان‌ها نسبت به گلدن‌های پلاستیکی بهتر وزن گیاه را تحمل می‌کنند. همچنین تا زمانی که ریشه‌های گل از کف گلدان بیرون نزده باشد، نیاز به تعویض گلدان ندارید و اگر زمان آن فرا رسید و ریشه‌ها تمام فضای گلدان را پر کرده بودند فقط یک سایز اندازه گلدانتان را بزرگتر کنید.

علت گل ندادن گل محبوبه شب چیست؟

گلدهی محبوبه شب به طول روز، میزان نور، سن گیاه، میزان آبیاری و شرایط دمایی وابسته است. در نگهداری از این گیاه در آپارتمان، معمولا شرایط زیر می‌تواند از عوامل به گل نرفتن گیاه باشد:

  • کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری
  • زیاده‌روی در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)
  • هوای خشک
  • حمله تریپس‌ها
  • یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان

علت جمع و لوله شدن برگ‌های محبوبه شب چیست؟

در بیشتر مواقع علت این مشکل تغییر فصل و کاهش دمای محیط است.

نحوه کاشت و تکثیر محبوبه شب

گل محبوبه شب به روش کاشت بذر، قلمه ساقه و خوابانیدن تکثیر می‌شود.

آموزش قلمه زدن گل محبوبه شب

برای تکثیر گیاه به روش قلمه زدن، در ابتدای فصل رشد چند ساقه قوی، جوان و سالم گیاه را انتخاب و با کمک قیچی باغبانی یا چاقویی تیز و استریل به طول ۱۰ سانتیمتر جدا کنید. قلمه‌ها باید حداقل دارای ۲ جوانه باشند.
برگ‌های اضافی قلمه را از سمت نیمه پایین ساقه جدا و دو تا سه برگ بالای ساقه را حفظ کنید تا بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود. قلمه را در ماسه نرم یا کمپوست مخصوص قلمه و یا ترکیبی از شن و پیت بکارید و گلدان را آبیاری کنید.
تا زمان ریشه‌دار شدن قلمه، سطح بستر کاشت را همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید. ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا قلمه‌ها ریشه بدهند.

آموزش کاشت بذر گل محبوبه شب در گلدان

برای کاشت بذر، گلدانی را دراندازه متوسط انتخاب کنید و بذر‌ها را در عمق ۸ سانتیمتری خاک مناسب برای گیاه که در بالا توضیح داده شد، بکارید. گلدان‌ها را درمعرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید و تا زمان جوانه زدن بذرها، سطح بستر کاشت را همواره مرطوب حفظ کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار