• 16 / اردیبهشت 1402 / 23:29
 • شناسه خبر : 110972

آنچه گریه کردن در مورد شخصیت تان می گوید/۳۵ حقیقت جالب در مورد اشک و گریه

گریه کردن می‌تواند چیز‌های زیادی در مورد خودتان به شما یاد دهد.آن چه اشک هایمان به ما می‌گویند.در نظر بگیرید که کجا، چه زمانی و در اطراف چه کسی گریه می‌کنید.


به گفته “اد وینگرهوتز” استاد ممتاز دانشگاه تیلبرگ در هلند و یکی از متخصصان برجسته جهان در زمینه گریه تنها احساسی که تجربه اشک ریختن را رقم می‌زند احساس ناتوانی است. وینگرهوتز می‌گوید حتی در زمینه رویداد‌های اشک آور مثبت مانند مواجهه با یک حیوان خانگی دوست داشتنی بسیار کوچک یا تماشای راه رفتن بهترین دوست تان همراه با همسرش در روز ازدواج او نوعی احساس غرق شدگی در فرد صورت می‌گیرد که باعث اشک ریختن او می‌شود. او می‌گوید:”در آن زمان شما احساس کوچکی، درماندگی و فروتنی می‌کنید”.خود را به گونه‌ای متفاوت ببینید و احساس قدرت می‌کنید”.

به گزارش اول فارس به نقل از وُکس، انسان‌ها با گریه به دنیا می‌آیند، اما گریه کردن هرگز متوقف نمی‌شود. ما در نوزادی گریه می‌کنیم تا توجه والدین خود را جلب کنیم و به آنان نشان دهیم که عصبانی هستیم یا ترسیده ایم یا احساس درد می‌کنیم یا گرسنه هستیم و یا آن که احساس خستگی می‌کنیم. در دوران کودکی و نوجوانی از درد جسمانی مانند زانوی خراشیده شده گریه می‌کنیم، اما وقتی در سال‌های نوجوانی احساس همدلی می‌کنیم کاتالیزور‌های بیرونی مانند کتاب ها، فیلم‌ها و درد دیگران باعث اشک ریختن ما می‌شوند. “لورن بیلسما” دانشیار روانپزشکی و روانشناسی در دانشگاه پیتسبورگ می‌گوید:”با بالا رفتن سن ممکن است از مواجهه با زیبایی، هیبت، شگفتی و احساسات گریه کنیم”.

با این وجود، در برخی افراد به اصطلاح چاه اشک شان خشک شده است! این کلیشه که افراد گریه کننده را ضعیف‌تر و یا کم‌تر واجد ویژگی‌های مردانه می‌دانند باعث شده که مردان و پسران تلاش کنند تا اشک نریزند. در واقع، زنان بیش‌تر از مردان گریه می‌کنند و فاصله بین دوره‌های گریه کم تری در مقایسه با مردان دارند.

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چرا گریه می‌کنید؟ آیا علت اصلی آن غمگین بودن است؟ در مورد چیز‌هایی که می‌توانید از اشک‌های خود یاد بگیرید وضعیت چگونه است؟ کاوش در اعماق احساسات می‌تواند ناامنی ها، ترس ها، لذت‌ها و عوارض رابطه عمیق‌تر را روشن سازد.

آنچه اشک‌های مان به ما می‌گویند
“راندولف کورنلیوس” استاد علوم روانشناسی در کالج واسر در نیویورک می‌گوید که وجود اشک یک پیام اساسی را نشان می‌دهد: من به کمک نیاز دارم. او می‌افزاید:”از دیگران می‌خواهیم که به ما کمک کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که اشک ریختن‌ها در جلب کمک بسیار موثر هستند، زیرا گریه کنندگان غمگین تر، درمانده‌تر و کمتر تهاجمی به نظر می‌رسند و نیازمند به داشتن ارتباط بین فردی قلمداد می‌شوند. براساس نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته توسط “وینگر هوتز” در سال ۲۰۱۷ میلادی انسان‌ها بیش‌تر تمایل به کمک به افراد گریان در مقایسه با یک فرد غمگین غیر گریان دارند. تشخیص این موضوع که افراد گریه می‌کنند و به کمک نیاز دارند یک فرآیند کاملا خودکار است”.

وینگرهوتز می‌گوید در تمام طول عمر برخی از رایج‌ترین محرک‌های اشک، سوگ، درد دل و دلتنگی است. وینگرهوتز می‌گوید:”اگرچه زنان به‌طور کلی در موقعیت‌های پیش پا افتاده‌تر و مناقشه برانگیز بیش‌تر گریه می‌کنند، اما تفاوت بین جنسیت‌ها در این باره چندان نیز زیاد نیست”.

سپس گریه به دلیل رخداد‌های مثبت نیز وجود دارد گریه نه صرفا برای جدایی بلکه برای وصال و دیدار مجدد. هم چنین گریه از روی آسودگی و نه ترس نیز وجود دارد. علاوه بر آن می‌توان به اشک ریختن هنگام دریافت هدیه اشاره کرد.

“وینگر هوتز” می‌افزاید:”به نظر می‌رسد تمام موقعیت‌های منفی‌ای که باعث اشک ریختن ما می‌شوند متضاد‌های خود را نیز دارند که آن حالات متضاد نیز خود باعث اشک ریختن فرد خواهند شد”.

بیلسما می‌گوید زمانی که در مقابل یک شریک یا دوست گریه می‌کنیم، بیش‌ترین حمایت را دریافت می‌نماییم کسی که به بهترین وجه برای دلداری و حمایت عاطفی ما مجهز است. او می‌افزاید:”تحقیقات نشان می‌دهند؛ که وجود اشک‌های قابل مشاهده نیز می‌تواند افراد را به یکدیگر نزدیک‌تر سازد و پیوند اجتماعی را تقویت کند”. “وینگر هوتز” می‌گوید:”اگر استرس دارید مهم است که از دیگران حمایت اجتماعی دریافت کنید، زیرا این امر می‌تواند اثرات منفی استرس را بر سلامتی شما کاهش دهد. شما به صورت ناخودآگاه یا خودآگاه ممکن است متوجه شوید که با اشک ریختن به آن چه می‌خواهید می‌رسید”.

کورنلیوس می‌گوید:” من یک نوه ۱۰ ساله دارم و او می‌تواند هر زمانی که می‌خواهد گریه کرده و یا آن را متوقف کند. بچه‌ها می‌آموزند که چگونه از طریق گریه کردن با احساسات بزرگسالان بازی کنند و این ویژگی برای سالیان بعدی عمر نیز در آنان باقی خواهد ماند”.

در مورد استفاده ابزاری از اشک به عنوان یک سلاح به ویژه توسط زنان سید پوست به منظور حفظ امتیاز و جلب همدردی مطالب زیادی نوشته شده است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که گریه کنندگان جعلی که هدف شان دستکاری احساسات طرف مقابل است کم‌تر قابل اعتماد و دارای شایستگی به نظر می‌رسند و کم‌تر به عنوان دوست، همکار یا همسایه پذیرفته می‌شوند. با این وجود، کورنلیوس می‌گوید بزرگسالان معمولا اشک‌های خود را کنترل می‌کنند، زیرا آموخته اند که در کدام مکان‌های اجتماعی گریه کردن مناسب‌تر است برای مثال، در خلوت یا در کنار جاده زمانی که تایر خودروی شان پنچر شده است و این که ترجیح می‌دهند زمانی که احساس ناامیدی می‌کنند در محل کارشان گریه نکنند. کورنلیوس می‌گوید مگر این که وضعیت به طور منحصر به فردی طاقت فرسا باشد مانند مواجهه با یک تراژدی غیر منتظره.

چرا بستر و زمینه گریه اهمیت دارد؟
نقل قولی عامیانه وجود دارد با این مضمون که گریه کردن یک تجربه غم انگیز است، اما پس از یک گریه خوب احساس پاکی و بی وزنی خواهیم کرد. بیلسما می‌گوید:”با این وجود، همواره و لزوما این گونه نیست و اشک ریختن واقعا به عوامل زمینه‌ای بستگی دارد. اگر بتوانیم در مکانی امن چند قطره اشک بریزیم احتمالا بیش‌ترین سود را از گریه می‌بریم. ما در تحقیقات متوجه شدیم که اگر کسی در مکانی گریه کند که ممکن است خجالت آور باشد جایی که مردم ممکن است واکنش منفی از خود نشان دهند مانند گریه کردن در مقابل افرادی که در محیط کار آنان را به خوبی نمی‌شناسید این موضوع باعث می‌شود آن فرد پس از گریه احساسی به مراتب بدتر داشته باشد و در مقابل اگر در محیطی حمایت گر گریه کند برای مثال، در مقابل شریک یا یک دوست به احتمال زیاد از آن سود خواهد برد.

در مطالعه‌ای صورت گرفته توسط وینگر هوتز و بیلسما آنان دریافتند افرادی که افسرده یا مضطرب هستند یا دچار فرسودگی شغلی شده اند بیش‌تر گریه می‌کنند، اما بعد از گریه احساس آرامش نمی‌کنند. آنان که احساس شرم و خجالت داشتند پس از گریه نیز کم‌تر احساس بهتری را تجربه می‌کردند. افراد پس از گریه کردن در زمانی که موقعیتی که آنان را به گریه می‌انداخت قابل کنترل بود مانند دعوا با شریک زندگی شان یا در مقابل یک رویداد غیرقابل کنترل مانند مرگ احساس سبک و پاک شدن روحی و روانی بیش تری داشتند.

بیلسما هم چنین اشاره می‌کند که بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته سرکوب مزمن اشک ریختن با اثرات عاطفی منفی مانند همدلی کم‌تر و حمایت عاطفی همراه است. بنابراین، اگر در میانه یک جلسه کاری احساس می‌کنید نیاز به گریه دارید سعی کنید خود را به دستشویی برسانید و آنجا گریه کنید. وینگرهوتز می‌گوید برعکس برای کسانی که دلیلی برای گریه کردن ندارند و برای مدت زمانی طولانی حتی سال‌ها گریه نمی‌کنند اشک ریختن هیچ ضرری ندارد. بیلسما می‌گوید با این وجود، گریه‌های مداوم و نشخوار فکری در مورد مسائل مشابه ممکن است نشانه‌ای از این باشد که باید رویکرد خود را نسبت به گریه تغییر دهید. سعی کنید از یک درمانگر یا متخصص سلامت روان کمک بگیرید که می‌تواند به شما در مقابله با مشکلات کمک کند.

گریه چه چیزی را آشکار می‌کند؟

صرفنظر از این که چه چیزی شما را به گریه انداخته چه یک فیلم غمگین باشد و یا یک غروب زیبا معنای عمیق تری پشت اشک ریختن وجود دارد. وجود اشک نشان می‌دهد که چه چیزی برای شما مهم است. کورنلیوس می‌گوید:”گاهی اوقات اشک‌های ما سیگنال‌هایی برای خودمان درباره اهمیت رویداد‌ها هستند”.

آخرین باری که گریه کردید را در نظر بگیرید. آیا در جریان یک بحث و جدل بود یا یک روز طاقت فرسا؟ در مورد آن موقعیت‌هایی که احساسات را برانگیختند اشک ریختن چه می‌گوید؟

کورنلیوس می‌گوید در لحظه اپیزود گریه سعی کنید آن چه را که دقیقا باعث گریه شما می‌شود پردازش کنید. او می‌گوید:”ما یک انگیزه درونی برای شناخت خود داریم. من فکر می‌کنم شناخت احساسات و حق دادن به آن به ما این امکان را می‌دهد تا اشک بریزیم”.

با گذشت زمان ممکن است الگو‌هایی را در احساسات خود تشخیص دهید. برای مثال، این که من در این شرایط احساس رنجش می‌کنم یا آن نظرات باعث می‌شود من احساس خجالت کنم. داشتن این بصیرت و بینش می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت را دوباره تنظیم کنید: این بحثی در مورد بیرون آوردن زباله نیست بحثی در مورد احترام است. گاهی اوقات اشک می‌تواند به آشکار شدن این پیام‌های اساسی کمک کند.

کورنلیوس می‌گوید:”زمانی که متوجه خود می‌شوید این به شما امکان می‌دهد خود را به گونه‌ای متفاوت ببینید و احساس قدرت می‌کنید”.

گریه کردن و هر آنچه که باید بدانید.

گریه کردن یک واکنش طبیعی است که انسان به طیف وسیعی از احساسات از جمله غم و اندوه، شادی و ناامیدی دارد. گریه کردن غیرعادی نیست و هم مردان و هم زنان بیشتر از آنچه مردم تصور می کنند گریه می کنند. در ایالات متحده، زنان به طور متوسط ​​۳.۵ بار در ماه و مردان به طور متوسط ​​۱.۹ بار در ماه گریه می کنند. جالب اینجاست که انسان تنها حیوانی است که اشک می ریزد. فواید گریه برا سلامتی چیست؟ چرا برخی از افراد گریه می کنند؟ چرا برخی نمی توانند اشک بریزند؟ برای پاسخ به همه این سوالات ادامه مقاله از اول فارس را تا انتها بخوانید.

چرا مردم گریه می کنند؟

گریه یک پاسخ طبیعی به احساسات یا عوامل تحریک کننده مانند گرد و غبار در چشم است.

انسان سه نوع اشک تولید می کند:

 • پایه: مجاری اشک دائماً اشک پایه ترشح می‌کنند که یک مایع آنتی‌باکتریایی غنی از پروتئین است و به مرطوب نگه داشتن چشم‌ها در هر بار پلک زدن کمک می‌کند.
 • رفلکس: اشک هایی هستند که توسط محرک هایی مانند باد، دود یا پیاز ایجاد می شوند. آنها برای شستشوی این مواد تحریک کننده و محافظت از چشم آزاد می شوند.
 • عاطفی: انسان ها در پاسخ به طیف وسیعی از احساسات اشک می ریزند. این اشک ها حاوی سطح بالاتری از هورمون های استرس نسبت به سایر اشک ها هستند.

وقتی مردم در مورد گریه صحبت می کنند، معمولاً به اشک های عاطفی اشاره می کنند.

فواید گریه کردن

اگر افراد، اشک ریختن را نشانه ضعف بدانند ممکن است اشک و گریه خودشان را سرکوب کنند، اما علم نشان می دهد که انجام این کار می تواند به معنای از دست دادن طیف وسیعی از فواید باشد. چون محققان دریافته اند که گریه کردن می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، از جمله:

گریه اثر تسکین دهنده دارد.

بررسی ها نشان می دهد که گریه ممکن است تأثیر مستقیم و خودآرامبخشی بر افراد داشته باشد. گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال و به افراد کمک می‌کند آرام شوند. گریه کردن علاوه بر کمک به مردم برای آرام کردن خود، می تواند به افراد کمک کند تا از اطرافیانشان حمایت کنند. همانطور که این بررسی نشان می دهد، گریه در درجه اول یک رفتار دلبستگی است، زیرا حمایت افراد اطراف ما را جلب می کند. این به عنوان یک مزیت بین فردی یا اجتماعی شناخته می شود.

گریه کردن ممکن است یکی از بهترین مکانیسم های شما برای تسکین خود باشد. محققین دریافته اند که گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می کند. PNS به استراحت و هضم بدن شما کمک می کند. با این حال، ممکن است چندین دقیقه طول بکشد تا اشک ریختن قبل از اینکه اثرات تسکین دهنده گریه را احساس کنید.

تعادل عاطفی را باز می گرداند.

گریه فقط در پاسخ به چیزی غم انگیز اتفاق نمی افتد. گاهی اوقات ممکن است زمانی که به شدت خوشحال، ترسیده یا استرس دارید گریه کنید. محققان می گویند باور کنید که گریه به این شکل ممکن است به بازگرداندن تعادل عاطفی کمک کند. هنگامی که به طور باورنکردنی از چیزی خوشحال هستید یا می ترسید و گریه می کنید، ممکن است این روش بدن شما برای بهبودی از تجربه چنین احساس قوی باشد.

به تنفس بهتر کودک کمک می کند.

اولین گریه نوزاد از رحم، گریه بسیار مهمی است. نوزادان اکسیژن خود را در داخل رحم از طریق بند ناف دریافت می کنند. هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، باید نفس خود را شروع کند. اولین گریه چیزی است که به ریه های کودک کمک می کند تا با زندگی در دنیای بیرون سازگار شوند. گریه همچنین به نوزادان کمک می کند تا مایعات اضافی در ریه ها، بینی و دهان را دفع کند.

به تسکین درد کمک می کند.

تحقیقات نشان داده است ریختن اشک های عاطفی علاوه بر خود آرامبخشی باعث ترشح اکسی توسین و اندورفین می شود. این مواد شیمیایی به افراد احساس خوبی می دهند و همچنین ممکن است دردهای جسمی و روانی را کاهش دهند. به این ترتیب، گریه می تواند به کاهش درد و ارتقای حس خوب کمک کند.

خلق و خو را تقویت می کند.

گریه ممکن است به تقویت روحیه افراد و ایجاد احساس بهتر در آنها کمک کند. علاوه بر تسکین درد، اکسی توسین و اندورفین می تواند به بهبود خلق و خو کمک کند. به همین دلیل است که آنها اغلب به عنوان مواد شیمیایی “احساس خوب” شناخته می شوند.

علاوه بر آن، گریه سموم را دفع می کند و استرس را از بین می برد. وقتی انسان در پاسخ به استرس گریه می کند، اشک هایشان حاوی تعدادی هورمون استرس و سایر مواد شیمیایی است. محققان بر این باورند که گریه می‌تواند سطح این مواد شیمیایی را در بدن کاهش دهد که به نوبه خود می‌تواند استرس را کاهش دهد. با این حال، برای تأیید این موضوع به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

به خواب بهتر نوزادان کمک می کند.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۵ نشان داد که گریه می تواند به خواب بهتر نوزادان کمک کند. اینکه آیا گریه همان اثر افزایش خواب را در بزرگسالان دارد یا خیر هنوز مورد تحقیق قرار نگرفته است. با این حال، نتیجه این است که اثرات آرام بخش، تقویت کننده خلق و خو و تسکین درد گریه در بالا ممکن است به فرد کمک کند راحت تر به خواب برود.

با باکتری ها مبارزه می کند.

گریه به دفع باکتری ها و تمیز نگه داشتن چشم ها کمک می کند زیرا اشک حاوی مایعی به نام لیزوزیم است. لیزوزیم دارای چنان خواص ضد میکروبی قوی است که حتی می تواند به کاهش خطرات ناشی از عوامل بیوترور مانند سیاه زخم کمک کند. رفلکس اشک، ذرات، مانند دود و گرد و غبار را از چشمان شما پاک می کند. اشک های مداوم چشم های شما را چرب می کند و به محافظت از آنها در برابر عفونت کمک می کند. اشک های احساسی ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشند. در حالی که اشک های مداوم حاوی ۹۸ درصد آب هستند، اشک های احساسی حاوی هورمون های استرس و سایر سموم هستند. محققان این نظریه را مطرح کرده اند که گریه این چیزها را از سیستم شما خارج می کند، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

گریه کردن بینایی را بهبود می بخشد.

اشک پایه که با هر بار پلک زدن ترشح می شود، به مرطوب نگه داشتن چشم ها و جلوگیری از خشک شدن غشاهای مخاطی کمک می کند. اثر روان کنندگی اشک پایه به افراد کمک می کند تا واضح تر ببینند. هنگامی که غشاها خشک می شوند، دید ممکن است تار شود.

برای گریه کردن چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

گریه کردن فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما گریه مکرر ممکن است علائم افسردگی باشد. گریه در پاسخ به احساساتی مانند غم، شادی یا ناامیدی طبیعی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. با این حال، گاهی اوقات گریه مکرر می تواند نشانه افسردگی باشد. گریه همراه با شرایط زیر ممکن است علائم افسردگی باشد:

 • موارد گریه های غیر قابل کنترل
 • تداخل و تاثیر منفی گریه بر روی فعالیت های روزمره
 • گریه خیلی زیاد یا مکرر و یا گریه های بدون دلیل مشخص

سایر علائم افسردگی، عبارتند از:

 • اضطراب مداوم
 • بدبینی یا ناامیدی
 • پرخوری یا کم خوری
 • خستگی یا بدون انرژی
 • درد یا گرفتگی غیر قابل توضیح
 • احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی
 • داشتن مشکل در خواب یا خواب زیاد
 • احساس تحریک پذیری یا بی قراری
 • افکار خودکشی یا افکار آسیب رساندن به خود
 • مشکلات گوارشی که با درمان بهبود نمی یابند.
 • لذت نبردن از چیزهایی که زمانی لذت بخش بودند.
 • مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن چیزها، یا تصمیم گیری

اگر فردی علائم افسردگی را تجربه می کند، یا فردی که می شناسد، باید با پزشک صحبت کند.

چقدر باید گریه کرد؟

محققان دانشگاه تیلبورگ تحقیقاتی را در مورد گریه بررسی کرده اند. آنها معتقدند به طور متوسط، زنان آمریکایی ۳.۵ بار در ماه گریه می کنند در حالی که مردان آمریکایی حدود ۱.۹ بار در هر ماه گریه می کنند. میانگین ها بر اساس کشور به طور قابل توجهی متفاوت است. میانگین در آمریکا در انتهای طیف بالاتر است. به عنوان مثال، زنان در چین فقط ۱.۴ بار در ماه گریه می کنند. مردان در بلغارستان تنها ۰.۳ بار در ماه گریه می کنند.

آیا گریه باعث کاهش وزن می شود؟

گریه کردن یکی از کارهای بدن و پاسخ طبیعی به احساسات شدید است. برخی از افراد به راحتی گریه می کنند، در حالی که برخی دیگر اغلب اوقات اشک نمی گیرند. هر زمان که در نتیجه احساسات شدید گریه می کنید، چیزی تولید خواهد شد که به عنوان “اشک های روانی” شناخته می شود. اشک های روانی پاسخ روانی شما را به یک واکنش فیزیکی تبدیل می کند.

سیگنال‌های مغز، هورمون‌ها و حتی فرآیندهای متابولیک شما همگی تحت تأثیر انتشار اشک‌های روانی هستند. اخیراً، محققان کنجکاو شده‌اند که ببینند آیا این تأثیرات اثرات طولانی‌مدت‌تری بر بدن شما پس از گریه می‌گذارد یا خیر.

از آنجایی که گریه، مقداری کالری می سوزاند، سموم ترشح و هورمون های شما را متعادل می کند، برخی شروع به حدس زدن کرده اند که گریه های مکرر حتی می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

گریه کردن چقدر کالری می سوزاند؟

سوگواری یکی از عزیزان، تحمل جدایی و تجربه علائم افسردگی از دلایل رایج گریه مکرر است. وقتی احساسات شدیدی را تجربه می کنید، ممکن است متوجه کاهش وزن شوید که به نظر می رسد این دو مورد تا جدودی بهم مرتبط باشد. به احتمال زیاد، کاهش وزن ناشی از غم و اندوه و افسردگی بیشتر از گریه با کاهش اشتها مرتبط است.

در حالی که گریه مقداری کالری می سوزاند، باید ساعت ها و روزها گریه کنید تا به اندازه یک پیاده روی تند کالری بسوزانید. تصور می‌شود که گریه تقریباً به اندازه خندیدن – ۱.۳ کالری در دقیقه، کالری می سوزاند. به طور کلی، گریه کالری می سوزاند، اما به اندازه ای نیست که باعث کاهش وزن شود. بر اساس تحقیقات، قرار دادن یک فیلم غمگین یا کار برای تحریک گریه کردن، جایگزین ورزش منظم برای شما نخواهد شد. با این حال، گریه کردن هدف مهمی دارد و هر چند وقت یکبار “گریه خوب” می تواند فواید سلامتی مانند تسکین استرس داشته باشد. اگر اغلب به دلیل اندوه، از دست دادن یا افسردگی گریه می کنید، با یک ارائه دهنده سلامت روان صحبت کنید تا در مورد درمان هایی که ممکن است کمک کننده باشد، راهنمایی های لازم را ارائه دهد.

چرا گریه کردن برای من مشکل است؟

شاید اصلاً توانایی گریه کردن نداشته باشید، حتی زمانی که با شرایط بسیار ناخوشایند یا ناراحت کننده روبرو می شوید. دیگران در اطراف شما گریه می کنند، اما اشک های شما نمی آیند. اگر نمی توانید اشک بریزید، ممکن است تعجب کنید که چرا در گریه کردن مشکل دارید.

برخی از شرایط پزشکی می توانند بر توانایی تولید اشک شما تأثیر بگذارند، از جمله:

کراتوکونژونکتیویت سیکا

این بیماری که بیشتر به آن سندروم چشم خشک می گویند ، شامل کاهش تولید اشک است. حتی می تواند بیشتر با موارد زیر ظاهر شود:

 • دیابت
 • مشکلات تیروئید
 • روماتیسم مفصلی
 • استفاده از لنز تماسی
 • التهاب یا اختلالات پلک
 • تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری یا یائسگی
 • سن، زیرا خشکی چشم در بزرگسالی نسبتاً رایج است.

سندرم شوگرن

این وضعیت خودایمنی، که اغلب با عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود، بیشتر در زنان بالای ۴۰ سال ظاهر می شود. سندرم شوگرن باعث می‌شود که گلبول‌های سفید خون به غدد تولید کننده رطوبت مانند مجاری اشکی و غشاهای مخاطی حمله کنند. این می تواند باعث خشکی چشم و دهان شود.

فاکتورهای محیطی

اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید یا در آب و هوای بسیار بادخیز زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که اشک زیادی تولید نمی کنید. این به این دلیل اتفاق می افتد که خشکی هوا باعث می شود اشک های شما به سرعت تبخیر شوند.

داروها

برخی از داروها نیز می توانند منجر به کاهش تولید اشک شوند. ممکن است هنگام مصرف دارو های زیر متوجه شوید که در گریه کردن خود مشکل دارید:

 • قرص های ضد بارداری، به خصوص اگر از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)
 • آنتی هیستامین ها یا ضد احتقان ها
 • داروهای فشار خون

لیزیک همچنین می تواند بر تولید اشک تأثیر بگذارد، بنابراین خشکی چشم پس از انجام این جراحی غیر معمول نیست.

دلایل دیگر

اگر مشکل پزشکی ندارید که بر تولید اشک تأثیر می گذارد، خشکی چشم شما به طور بالقوه می تواند به عوامل احساسی یا ذهنی مربوط باشد.

افسردگی همراه با مالیخولیا. انواع مختلف افسردگی می توانند طیفی از علائم را شامل شوند که شدت آنها متفاوت است، بنابراین افراد مبتلا به افسردگی لزوماً افسردگی را دقیقاً به همان شکل تجربه نمی کنند. افسردگی مالیخولیایی نوعی اختلال افسردگی اساسی است که عموماً با علائم شدید همراه است. در این شرایط ممکن است به وقایع، به خصوص رویدادهای مثبت، آن طور که معمولاً واکنش نشان می دهید، واکنش نشان ندهید.

آنهدونیا. در حالی که آنهدونیا اغلب به عنوان یک علامت افسردگی رخ می دهد، همچنین می تواند به عنوان نشانه ای از سایر شرایط سلامت روان یا به تنهایی ایجاد شود. آنهدونیا از دست دادن علاقه و لذت در فعالیت های اجتماعی یا احساسات فیزیکی را توصیف می کند.

شما فقط لذت کاهش یافته را تجربه نمی کنید. همچنین ممکن است متوجه کاهش ظرفیت ابراز احساسات خود شوید. برخی از افراد مبتلا به آنهدونیا، دیگر نمی توانند به راحتی گریه کنند.

احساسات سرکوب شده. برخی از افراد در مدیریت احساسات مشکل دارند، بنابراین آنها را کنار می زنند یا آنها را سرکوب می کنند تا بتوانند با آن کنار بیایند. این سرکوب ممکن است در ابتدا عمدا اتفاق بیفتد، اما به مرور زمان خودکارتر می شود .در نهایت، ممکن است بیشتر احساسات خود را به صورت خفیف تجربه کنید. حتی اگر چیزی عمیقا ناراحت کننده اتفاق بیفتد، ممکن است واکنش زیادی نشان ندهید.

چگونه ناتوانی در گریه کردن را برطرف کنیم؟

اگر فکر می‌کنید گریه آسیب‌پذیری شما را آشکار می‌کند یا نشان‌دهنده ضعف است، ممکن است عمداً جلوی اشک‌هایتان را بگیرید. وقتی افراد دیگر، از جمله والدین، خواهر و برادر و همسالان، آنها را به خاطر گریه در دوران کودکی سرزنش می‌کنند، اغلب گریه را نشانه ضعف می‌دانند. ناتوانی در گریه کردن نیز می تواند به عنوان یک رفتار آموخته شده ایجاد شود. اگر اعضای خانواده و عزیزان هرگز گریه نمی کنند، ممکن است هرگز یاد نگیرید که گریه را یک شکل طبیعی از ابراز عاطفی بدانید. شاید تعجب کنید که بدانید گریه کردن در واقع بسیار مهم است.

اگر علائم دیگری دارید که نشان می دهد ناتوانی شما در گریه کردن ممکن است به یک بیماری جسمی یا روانی مرتبط باشد، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های اولیه یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید. هنگامی که یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی هرگونه شرایط جدی را رد کرد، می‌توانید چند کار را امتحان کنید تا رهایی از اشک و گریه کردن برای شما اسانتر شود.

اگر به سرکوب کردن یا اجتناب از احساسات شدید عادت کرده اید، ممکن است در مواجهه با یک موقعیت عمیق عاطفی، مانند از دست دادن کسی که دوستش دارید یا از دست دادن یک فرصت رویایی، واکنش زیادی را بروز ندهید.

به طور کلی، کنار آمدن با احساسات ناخوشایند یا ناخواسته احساس خوبی ندارد، اما هنوز هم یک کار مهم است. انکار آنها ارتباط شما را با تجربیاتتان قطع می کند و راه های طبیعی ابراز احساسات مانند گریه را مسدود می کند.

با احساسات خود راحت تر باشید.

برای تمرین به رسمیت شناختن و پذیرش احساسات خود، آنها را انکار نکنید. در عوض، سعی کنید:

احساسات خود را با صدای بلند بازگو کنید. حتی اگر فقط برای خودتان باشد، می‌توانید بگویید: «احساس عصبانیت می‌کنم»، «احساس ناراحتی می‌کنم» یا «احساس می‌کنم صدمه دیده‌ام».

احساسات خود را یادداشت کنید. داشتن یک دفتر خاطرات می تواند به شما کمک کند تا با احساسات در لحظه ارتباط برقرار کنید، اما همچنین به شما امکان می دهد قبل از به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران، آنها را برای خودتان توصیف کنید. به خود یادآوری کنید که داشتن احساسات، حتی احساسات شدید، اشکالی ندارد.

یک فضای امن برای بروز احساسات خود پیدا کنید.

ممکن است احساس راحتی در ابراز احساسات در جمع نداشته باشید، و این کاملاً اشکالی ندارد. اما باید بدانید که اجتناب کامل از احساسات خود و نادیده گرفتن آنها نیز راه حل نیست. سعی کنید مکانی خصوصی پیدا کنید که بتوانید احساسات شدید و اشک ها را ابراز کنید. این ممکن است اتاق خواب شما، یک مکان آرام در طبیعت باشد که در آن همیشه تنها هستید، یا هر جای دیگری که می دانید اذیت نخواهید شد.

با افرادی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید.

هنگامی که به تنهایی با احساسات خود راحت تر شدید، می توانید سعی کنید این احساسات را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید. برای مثال ممکن است قبل از هر کس دیگری با شریک یا بهترین دوست خود صحبت کنید.

صحبت کردن با دیگران در مورد احساس خود می تواند به عادی سازی احساسات شما کمک کند. وقتی صحبت کردن در مورد احساسات راحت‌تر می‌شود، ممکن است متوجه شوید که بیان آن‌ها به روش‌های دیگری نیز آسان‌تر می‌شود.

اگر به دلیل عدم ارتباط با احساسات خود برای گریه کردن مشکل دارید، ممکن است در بیان احساسات به روش های دیگر نیز مشکل داشته باشید. در این صورت مشورت با یک درمانگر می تواند مزایای زیادی داشته باشد. راحت تر شدن با احساسات نه تنها برای روابط صمیمانه بلکه برای سلامت عاطفی کلی شما نیز مهم است.

اگر مطمئن نیستید که چرا نمی توانید به راحتی گریه کنید یا احساسات خود را ابراز کنید، یک روانشناس می تواند راهنمایی و پشتیبانی دلسوزانه را در حین شروع بررسی این موضوع ارائه دهد.

اگر سعی کرده‌اید به تنهایی با احساسات شدید راحت‌تر شوید، اما موفقیت چندانی کسب نکرده‌اید، صحبت با یک روانشناس ممکن است قدم بعدی مفیدی باشد.


۳۵ حقیقت جالب در مورد اشک و گریه کردن

بسیاری از مردم در هنگام غم یا شادی اشک می‌ریزند و این کار باعث تخلیه احساسات آن‌ها می‌شود؛ اما آیا تا به حال به ویژگی‌ها و حقایق این امر طبیعی در بدن فکر کرده‌اید؟ در این مطلب قصد داریم به ۳۸ حقیقت جالب در مورد اشک و گریه کردن بپردازیم که احتمالاً تاکنون از آن‌ها اطلاع نداشتید. با دیجی رو همراه باشید.

حقایقی جالب در مورد اشک و گریه کردن
۱.به طور متوسط هر فرد سالانه ۱۵ تا ۳۰ گالن اشک در چشمان خود تولید می‌کند.

۲. چشمان انسان سه نوع اشک با سه هدف مختلف تولید می‌کند؛ اشک اصلی که با هدف مراقبت از قرنیه بدون اراده تولید می‌شود، اشک رفلکسی که در برخورد با تحریک کننده‌های مختلف و برای حفاظت از چشم و باز هم به صورت غیر ارادی و با توجه به حساسیت فرد نسبت به انواع تحریک کننده‌ها، با اندازه متفاوت تولید می‌شود و در نهایت اشک‌های احساسی که گاهی ارادی و گاه غیرارادی هستند و دلیل آن‌ها هیجانات، احساسات، غم و شادی می‌باشد.

۳. برخی از دانشمندان معتقدند زمانی که فرد هنگام احساساتی شدن گریه می‌کند، اشک‌های وی حاوی هورمون‌ها و پروتئین‌هایی است که در سایر اشک‌ها وجود ندارد. جالب این است که این نوع اشک از چشم محافظت می‌کند!

۴. اشک انسان حاوی یک لایه روغنی در سطح بیرونی خود است که باعث عبور و حرکت اشک به سمت بیرون می‌گردد.

۵. اشک چشم توسط غدد اشکی که در بالای هر چشم قرار دارد تولید می‌شود و با پلک زدن در سطح داخلی چشم پخش می‌گردد.

۶. اشک‌ها توسط مجاری باز گوشه پلک تخلیه می‌شوند، از آنجا اشک به بینی منتقل می‌شود یا تبخیر و یا دوباره جذب پوست می‌گردد.

۷. در برخی از نوزادان مجاری اشکی هنگام تولد مسدود است. این موضوع تخلیه اشک در بینی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

۸. خرد کردن پیاز باعث آزاد شدن اکسید اس سین پروپنتیال (syn-Propanethial S-oxide) می‌شود که به عنوان یک تحریک کننده بر غدد اشکی تاثیر می‌گذارد و باعث تولید اشک می‌گردد.

۹. خشکی چشم بیماری شایعی است که در اثر تغییرات هورمونی در دوران یائسگی و یا پیری ایجاد می‌شود. در این زمان چشم قادر به فراهم کردن رطوبت کافی توسط اشک نخواهد بود.

۱۰. اگر چه بسیاری از حیوانات اشک می‌ریزند اما اشک‌های احساسی که ناشی از غم، شادی یا سایر هیجانات است، منحصراً در انسان‌ها اتفاق می‌افتد.

۱۱. اشک از پروتئین، نمک و هورمون ساخته شده است.

۱۲. با اینکه مطالعات مختلف آمار متفاوتی را ارائه می‌دهند، اما همه محققان متفق القول بر این عقیده‌اند که زنان حداقل دو برابر بیشتر از مردان گریه می‌کنند.

۱۳. بررسی‌ها نشان داده است که ترکیب بیوشیمیایی اشک بسیار شبیه به ترکیب بزاق دهان است.

۱۴. گریه زنان حداقل ۶ دقیقه طول می‌کشد و این در حالی است که مردان تنها می‌توانند حداکثر ۴ دقیقه گریه کنند.

۱۵. در شرایط احساسی برابر، تنها ۶ درصد از موارد منجر به گریه کردن مردان می‌شود و این امر در زنان حدود ۶۵ درصد است.

۱۶. زنانی که در جوامع غربی زندگی می‌کنند و از برابری جنسی و آزادی بیشتری برخوردار هستند، بیشتر از زنانی که با فرهنگ‌های سنتی عجین شده‌اند، گریه می‌کنند.

۱۷. مجاری اشک مردان بزرگتر از زنان است و این بدان معنی است که هنگام گریه مردان اشک‌های کمتری روی صورتشان می‌ریزد و اشک‌ها بیشتر توسط بینی تخلیه می‌شود.

۱۸. دلیل اینکه هنگام گریه کردن آب بینی بیشتر می‌شود این است که بخش بزرگی از اشک‌های شما به مجاری بینی منتقل شده و از آنجا خارج می‌شود.

۱۹. بوی اشک زنان، میل جنسی در مردان را کاهش می‌دهد!

۲۰. افرادی که بیماری افسردگی دارند، تمایلی به گریه کردن ندارند زیرا این باور عمیق در آن‌ها وجود دارد که هیچ چیز نمی‌تواند درد و رنج آنان را کاهش دهد.

۲۱. برخی از دانشمندان بر این باورند که اشک‌های احساسی در انسان حاوی هورمون‌های استرس هستند. بنابراین گریه کردن با کاهش استرس باعث بهتر شدن روحیه فرد می‌شود.

۲۲. اشک شوق و اشک ناشی از غم و اندوه تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما محققان معتقدند که این دو نوع اشک به فرد کمک می‌کنند تا به حالت تعادل برگردد.

۲۳. گریه عاطفی اغلب فواید مثبتی برای انسان دارد مگر آنکه بیش از اندازه اتفاق بیافتد و احتمال آسیب به فرد وجود داشته باشد.

۲۴. اخیراً کشاورزان نوعی پیاز تولید کردند که از نژاد پیاز است اما هنگام خرد کردن آن، اشک در چشمان فرد تولید نمی‌شود.

۲۵. ناخویشتن داری عاطفی (Pathological laughter and crying) شرایطی است که در آن فرد بدون وجود شرایط مناسب احساسی، شروع به خندیدن یا گریه کردن می‌کند.

۲۶. سال ۲۰۱۱ به عنوان سال گاز اشک‌آور شناخته می‌شود زیرا فروش و استفاده از گاز اشک‌آور در آن سال به دلیل واکنش به اعتراضات مختلف و جنبش‌های سیاسی به بالاترین حد خود رسید.

۲۷. با وجود مطالعاتی که نشان می‌دهد گاز اشک‌آور منجر به سقط جنین، آسیب مغزی و مشکلات تنفسی می‌شود اما همچنان به عنوان رایج‌ترین ابزار کنترل آشوب در سراسر جهان به کار می‌رود.

۲۸. بالی، جزیره‌ای واقع در کشور اندونزی، تنها مکانی است که مراسم خاکسپاری بدون گریه کردن دارد. در بالی مراسم تشییع جنازه دو سال پس از فوت فرد انجام می‌شود.

۲۹. برخی از افراد هنگام خمیازه کشیدن اشک می‌ریزند. دلیل این امر این است که خمیازه کشش لحظه‌ای روی عضلات چشم ایجاد می‌کند و باعث می‌شود اشک درون چشم نتواند از مجاری منتهی به بینی خارج شود و به همین خاطر از چشم سرازیر می‌گردد.

۳۰. عبارت اشک تمساح به معنی این است که فرد برای ریا و به دروغ در برابر دیگران گریه می‌کند. این ضرب‌المثل در مورد داستان تمساح‌هایی است که مردم را می‌کشتند و پس از آن هنگام خوردن‌شان گریه می‌کردند!

۳۱. دانشمندان ثابت کرده‌اند که تمساح‌ها در هنگام غذا خوردن گاهی اشک می‌ریزند اما هیچ کس از دلیل آن اطلاعی ندارد.

۳۲. نوشته‌های راس شامرا (Ras Shamra) که به قرن ۴ دهه قبل از میلاد برمی‌گردد، اولین نوشته‌هایی هستند که به اشک و گریه کردن اشاره دارند.

۳۳. در بسیاری از نوشته‌های دوران امپراتوری روم، اشک را به عشق پیوند می‌دادند. در واقع، به عقیده نویسندگان این متون، گریه باعث محبوبیت بیشتر معشوق در نظر عاشق می‌شود.

۳۴. فیلسوف ایتالیایی مشهور به نام توماس آکویناس اظهار می‌دارد که گریه باعث تسکین فرد می‌شود زیرا اشک ریختن بسیار لذت بخش است.

۳۵. در افسانه‌های رومی قطرات شبنم را اشک “رب النوع باد” می‌دانند که هر روز صبح برای مرگ پسرش گریه می‌کند.

سخن آخر

گریه کردن اشکالی ندارد. حتی ممکن است برای شما مفید باشد. اگر احساس می‌کنید نیاز به گریه دارید، جلوی اشک‌هایتان را نگیرید. اشک یک روش طبیعی و سالم برای بیان احساسات است.

گریه یک واکنش طبیعی انسان به طیف وسیعی از احساسات است که دارای تعدادی از مزایای سلامتی و اجتماعی، از جمله تسکین درد و اثرات خود تسکین دهنده است. با این حال، اگر گریه مکرر، غیرقابل کنترل یا بدون دلیل اتفاق بیفتد، می تواند نشانه افسردگی باشد. اگر چنین است، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.

مطالب مرتبط

اگر می‌خواهید بدانید فردی متواضع هستید یا مغرور بگویید که در نگاه اول چه می بینید؟

آنچه که در نگاه اول می بینید طرز فکر و نگرش منحصر به فردتان را به زندگی نشان می دهد

اختلال دو قطبی،علت بیماری و راه های درمان آن که باید پیش روانپزشک رفت

نظرات