چاپ کد خبر: 144117
4 خرداد 1403

آیات قرآنی برای رفع چشم زخم و حسادت مردم

بعضی از افراد بر این باورند که برخی افراد دارای چشم شور هستند و این می تواند به انسان و اشیاء اطراف آن و .. آسیب وارد کند.چشم زخم حالتی غیر اختیاری است که از حسّ حسادت در مواقع بروز خوشحالی، موفقیت، زیبایی، تحسین و… نشأت می‌گیرد اما آیا چشم زخم واقعیت دارد و چشم زخم در قران آمده است،در ادامه این مطلب به شما آیه هایی را جهت دفع چشم زخم و حسادت معرفی می کنیم.

دعای دفع چشم زخم

چشم زخم در قران

واژه چشم‌زخم در قرآن نیامده است اما برخی از مفسران آیه «وَإِن یکادُ الَّذِینَ کفَرُوا لَیزْلِقُونَک بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکرَ وَیقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ» (سوره قلم، آیه۵۱) و برخی دیگرآیه۶۷ سوره یوسف «وَقَالَ یا بَنِی لَا تَدْخُلُوا مِن بَابٍ وَاحِدٍ وَادْخُلُوا مِنْ أَبْوَابٍ مُّتَفَرِّ‌قَهٍ»(و گفت:«ای پسران من، [همه‌] از یک دروازه [به شهر] در نیایید، بلکه از دروازه‌های مختلف وارد شوید.) را ناظر به چشم‌زخم دانسته‌اند.

خواندن سوره های والعصر، فلق و قریش

اگر کسی دچار چشم زخم شده باشد چنین عمل کند که قطعه ای کاغذ تمیز تهیه کرده و بر روی آن سوره والعصر و فلق و قریش را بنویسد و در پلاستیک بگذارد و همراه داشته باشد فی الفور چشم زخم شفا یابد به قدرت خدا ان شاءالله تعالی.

آیه۶۷ سوره یوسف، آیه چشم زخم

برخی از مفسران، آیه۶۷ سوره یوسف را ناظر به چشم‌زخم دانسته‌اند. آنان در تفسیر آیه «وَقَالَ یا بَنِی لَا تَدْخُلُوا مِن بَابٍ وَاحِدٍ وَادْخُلُوا مِنْ أَبْوَابٍ مُّتَفَرِّ‌قَهٍ»(و گفت:«ای پسران من، [همه‌] از یک دروازه [به شهر] در نیایید، بلکه از دروازه‌های مختلف وارد شوید.) بر این باورند پسران یعقوب زیباروی، پرشمار و برومند بودند. یعقوب از ترس چشم‌خوردن آنان، توصیه کرد که از دروازه‌های مختلف وارد مصر شوند.( طبرسی، مجمع البیان، ۱۳۷۲ش، ج۵، ص۳۸۰)

آیه «وان یکاد»، آیه چشم زخم

علّامه طباطبایی در المیزان واژه اِزلاق در آیه «وان یکاد» را براساس نظر عموم مفسران همان چشم‌زخم دانسته وتصریح کرده که منظور از چشم‌زخم، نوعی تأثیر نفسانی است ودلیلی عقلی برای انکارش نداریم افزون بر این که مواردی هست که قابل انطباق بر چشم‌زخم باشد. (طباطبایی، المیزان، ج۱۹، ص۳۸۸)

بسیاری از مفسران آیه «وَإِن یکادُ الَّذِینَ کفَرُوا لَیزْلِقُونَک بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکرَ وَیقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ» (سوره قلم، آیه۵۱) را دالّ بر وجود چشم زخم گرفته‌ و در شأن نزول آورده‌اند که مشرکان از مردی شورچشم خواستند، پیامبر‌(ص) را چشم بزند! هنگامی که آن مرد تصمیم به این کار گرفت، جبرئیل آیه «و ان یکاد» را فرود آورد و به‌وسیله آن پیامبر را از آسیب چشم‌زخم نگاه داشت. (رازی، روض الجنان، ۱۳۷۶ش، ج۱۹، ص۳۷۰)

بیشتر بخوانید:

برای اصلاح رفتار کودکان بیش فعال چکار کنیم؟(+۸تکنیک)

بهترین راه‌ برای باطل کردن سحر و جادو که بخت تان سریع باز شود

حفظ طفل از چشم زخم

برای حفظ طفل از چشم زخم این دعا را نوشته و بر گردن طفل بیاویزید:

بسم الله الرحمن الرحیم
توکلت علی الله و افوض امری الی الله
و لا حافظا لی وکل ما تحف حکمی الا الله
ان الله بصیر بالعباد و حسبنا الله
و نعم الوکیل و نعم الوکیل و نعم المولا
و نعم النصیر و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار