چاپ کد خبر: 42755
24 دی 1399

آیا شرایط بهداشتی برای بازگشایی مدارس در استان فارس فراهم است؟

بعد از اعلام تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس نگرانی و بلاتکلیفی برای والدین و دانش‌آموزان در استان فارس ایجاد شده است.

تسنیم:  با توجه به شیوع ویروس کرونا وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان با رویه همیشه تغییر کرد و مجازی شد و دانش‌آموزان با استفاده از برنامه شاد مشغول آموزش شده و امتحانات نوبت اول خود را نیز پشت سر گذاشتند. با بهتر شدن شرایط ویروس کرونا و تغییر رنگ‌بندی در استان‌ها وزارت آموزش و پرورش تصمیم به بازگشایی مدارس گرفت و شیوه‌نامه‌ای نیز در این زمینه ابلاغ کرد.

صبح روز دوشنبه دستورالعمل بازگشایی مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای بهمن ماه به ادارات کل آموزش و پرورش ارسال شد و طبق این شیوه‌نامه استان‌هایی که آبی و زرد هستند می‌توانند اقدام به بازگشایی مدارس کنند به عبارتی حدود ۷ روز دیگر مدارس با رعایت شروطی به روال سابق بازمی‌گردند.

در بندهای این دستورالعمل چنین آمده است که آموزش در دو پایه‌ اول و دوم مقطع ابتدایی تمام مدارس شهرهای زرد و آبی به‌صورت حضوری برگزار می‌شود البته در مدارسی که دانش‌آموزان در کلاس‌های درس این دو پایه بالاتر از ۱۰ نفر هستند، لازم است دانش ‌موزان با برنامه‌ریزی مدیران مدارس، در روزهای هفته توزیع شوند و ضمنا مدیران مدارس دقت کنند تا همه دانش ‌موزان از آموزش حضوری بهره‌مند شوند.

همچنین براساس این مصوبه در مناطق با وضعیت آبی همه مدارس چه ابتدایی و چه متوسطه که کمتر از ۵۰ نفر دانش‌آموز دارند،  به‌صورت حضوری و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. درمناطق با وضعیت زرد و آبی آموزش هنرجویان هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش نیز حضوری است.

براساس این مصوبه مهم‌ترین نکته در بازگشایی مدارس، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری کلاس‌های حضوری با تعداد تنها ۱۰ نفر از دانش‌آموزان است. در همین راستا حمیدرضا شعبانی، مدیر روابط عمومی اداره آموزش و پرورش استان فارس اظهار داشت: توجه به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اینکه هیچ نقطه‌ای از فارس در وضعیت قرمز نیست، همه کادر اداری و اجرایی تمام مدارس استان موظف به حضور در آموزشگاه‌ها هستند.

در ادامه شیوه‌نامه آمده است که مدیران مدارس موظف هستند تا اول بهمن‌ماه برنامه‌ریزی کنند و با آگاه کردن خانواده‌ها، نحوه برگزاری کلاس‌های حضوری را به اطلاع آنان برسانند.

حضور دانش‌آموزان هرچند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای والدین نگرانی‌‌هایی در پی دارد. والدین یکی از دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در همین راستا بیان کرد: با وجود اینکه فرزند من امتحانات خود را به پایان رسانده است رفتن به مدرسه را کار منطقی نمی‌دانم.

وی می‌گوید: پسر من کلاس اول است و تقریبا نیمی از سال را به صورت مجازی سپری کرده حال تغییر شرایط و حضور در مدارس ممکن است برای کودکانی در این سن قابل انطباق نباشد. علاوه بر این کودکان در کنار هم ممکن است رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نادیده بگیرند.

تصمیم بازگشایی مدارس با توجه به وضعیت استان بر عهده مدیران اداره کل آموزش و پرورش قرار گرفته است، فرهاد اسماعیلی در همین رابطه  درباره تعیین تکلیف برای بازگشایی مدارس در استان فارس اظهار داشت: بازگشایی مدارس در استان فارس بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا است و ما طبق رنگ‌بندی عمل می‌کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس بیان کرد: از نظر آموزشی و تربیتی موافق ۱۰۰ درصد بازگشایی مدارس استان فارس هستم اما از بابت سلامت مردم ستاد ملی و استانی کرونا تصمیم می‌گیرد و ما طبق دستور العمل پیش می‌رویم.

منوط کردن بازگشایی مدارس آن هم در زمانی کمتر از ۷ روز دیگر تا ابلاغ وزارت خانه به تشکیل جلسه و تصمیم ستاد استانی می‌تواند هم نگرانی بیشتر والدین را به دنبال داشته باشد و هم منجر به سردرگمی آنان شود.

عضو گروه واتساپ اول فارس شوید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹

سلام شما بچه خودتون اگه بود می فرستادید مدرسه با این اوضاع کرونا همون بی سوادباشن بهتر تا با دست خودمون بکام بیماری بفرستیم

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۷:۴۷

جناب وزیر وضعیت کرونا الان با اول مهر چه تفاوتی کرده که تشخیص دادید باید حضوری برگزار بشه.
….

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱:۴۶

با جان این بچه ها بازی نکنید لطفا،بزارین امسال مجازی تموم شه تا سال دیگه خدا کریمه

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱:۱۶

من آسم دارم، فقط کافیه پسرم ناقل بشه، تا به احتمال زیاد، بچه های من بی مادر بزرگ بشن. بذارید واکسن بیاد، سال آینده پایه رو تکرار کنید و در کنکور هم سن بچه ها رو نادیده بگیرید. بهتر از این هست که بچه ها ناقل بیماری بشن، و خانواده ها سوگوار، زنگهای تفریح رو میخاین چکار کنین؟ بچه هستن، نمیفهمن، یادشون میره، رعایت نمیکنن، سرویس‌های مدارس رو میخاین چکار کنین؟ بعد از واکسن، بگین بچه ها ۲ ماه تابستون بیان، مرور نکات مهم، یا سال آینده رو تکرار تمام پایه ها قرار بدین. جای همه چیز گیر میاد بجز جون آدمی زاد

ناشناس چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۶

واقعا اگر فرزندمان بیسواد باشد بهتراست تا به دست خودمان بیمار شوندواین کار دوباره آماربیماری را بالا میبره بچه ٧و٨ساله چطور پروتکل ها رو رعایت کنه؟

ناشناس چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳

من ترجیح میدم پسرم بی سوادباشه تا به کام مرگ بره تو این اوضاع

سارا شعبانی چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰

بااین وضعت کرونا اگر مدرسه ها با ز شود چه کسی ازشما مسولیت فرزندانمان را عهده دار می شود مدیر مدرسه جوابگو می شود یا شوا وزیر آموزش پرورش

فاطیما چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶

احمقانه ترین تصمیم و شما گرفتید شما میخواید با جون بچه های ٧ ساله و ٨ ساله مردم که با خون دل بزرگ شدن بازی کنید واقعا متاسفم که مسول های ما تا این اندازه بی فکر و خودخواه اند من که صد سال سیاه نمیزارم دخترم بره مدرسه جونش برام با ارزش تر سواده با سوادی که مدرکش خاک بخوره افسرده بشه

ناشناس چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲

باسلام خدمت شما یه سوال دارم از شما وزیر محترم آموزش و پرورش اگر وصعیت که الان داریم شما هم فرزندتان میفرستید مدرسه والا به خدا برنامه شاد اصلا کیفیت نداره اصلا بچه ها هیچی نفهمیدن از درس بهتر هست که وضعیت سفید بشه تا بچه هامون بهتر درس بخونن بعد مدارس رو باز گشایی کنید ممنونم از شما

علیرضا چهارشنبه , ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱

می خوان با این کار به وسیله دانش آموزان اول ودوم بیماری را بین خانواده ها گسترش بدن

آخرین اخبار