• 28 / مرداد 1401 / 18:50
 • شناسه خبر : 92595
رئیس مجمع نمایندگان فارس گفت:

اتصال فارس به دریا یک مطالبه مردمی است/ عزل یک مدیر کل پس از گزارش خبرنگاران

محسن علیزاده  گفت: امروز فضای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی می‌تواند تصمیم ساز و هدایت گر اذهان در جامعه باشد و در راستای رسالت خطیر خود چشم بینا و زبان گویای مردم باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در نشست خبری بمناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در شیراز با تأکید بر اینکه رسانه می‌تواند در همه حوزه‌ها رسالتی را دنبال کند، گفت: اخیرا یکی از مدیران کل در یکی از استان‌ها به دلیل گزارش خوبی که توسط خبرنگاران انعکاس داده شده بود برکنار شد و این نقش مهم رسانه را بیش از پیش آشکار می‌کند. در واقع یک خبرنگار با شناسایی دقیق و به موقع انحراف باعث می‌شود از مسیر پُرخطای یک مدیر جلوگیری شود و اصلاح ساختاری شکل بگیرد.

نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی  روز خبرنگار را روز تکریم حق‌طلبی در جامعه دانست و گفت: در تلاش هستیم بتوانیم ارتباط خوبی را با جامعه خبری در سطح شهرستان، استان و در سطح کلان ملی ایجاد کنیم و انعکاس دهنده اقدامات خوب خدمت‌گزارن مردم در مجلس باشیم و مسائل و مشکلات را به واسطه حضور همیشگی رسانه‌ها در بین مردم شناسایی و برطرف کنیم.

محسن علیزاده بر ضرورت به‌کارگیری مدیران برنامه محور در استان فارس تأکید کرد و گفت: مدیران برنامه محور باید در استان مستقر شوند. مدیرانی که نگاه کوتاه مدت داشته باشند و به روزمره‌گی روی بیاورند نمی‌توانند به توسعه استان کمک کنند.

او گفت: انتظارات و برنامه‌های کلان باید در اولویت مدیران قرار بگیرد، تحریم‌های ظالمانه که توسط آمریکای خبیث و اروپا اتفاق افتاده باعث شده نتوانیم انتظارات مردم را به درستی دنبال کنیم. در حال حاضر انتظارات و مطالبات مردم بیش از سال‌های گذشته شده است که این مطالبات حداقل است.

علیزاده گفت: شاید گلایه‌ها و انتقاداتی به عملکرد مجلس یازدهم وارد باشد، اما واقعیت این است که مجلس یازدهم یکی از پویاترین و فعالترین مجالس بوده، اما متأسفانه درگیر مسائلی از جمله تغییر دولت شد.

او گفت: سال پایانی دوره دوم دولت گذشته که همزمان با سال نخست شروع کار مجلس یازدهم بود ناهماهنگی‌های بسیاری وجود داشت؛ دولت این اطمینان را داشت که باید جای خود را به جریان سیاسی و دولت دیگری بدهد و به همین دلیل همکاری‌های لازم را نداشت و باعث شد شرمنده مردم شویم.

رئیس مجمع نمایندگان فارس گفت: سال دوم مجلس یازدهم هم همزمان با سال نخست شروع کار دولت جدید شد؛ تغییر دولت و پای کار آمدن وزاری جوان هم یکی از مشکلاتی بود که باعث شد نتوانیم در سال دوم هم به وعده‌های مردم جامه عمل بپوشانیم. اما در حال حاضر که با مسیر و اهداف دولت جدید آشنا شدیم می‌توان کار‌های خوبی را دنبال کرد.

رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس گفت: چرا باید معادن در جنوب استان و در شهرستان نی‌ریز را به استان همجوار منتقل کنند؟ چرا باید بشنویم بیش از ۵۰ هزار هکتار از اراضی مستعد ایجاد صنایع در استان فارس را به شهرستان استان مجاور انتقال داده‌اند.

او، به نقش مهم رسانه‌ها در مطالبه گری اشاره کرد و گفت: رسانه که هدایت گر و تصمیم ساز است باید به کمک ما بیاید تا بتوانیم جلوی این اتفاقات ناخوشایند را بگیریم. این یک مطالبه جدی و عمومی است.

این نماینده مجلس گفت: چرا استان فارس با این ظرفیت بسیار خوب از اقتصاد دریا بی بهره است و چرا باید برای بهره‌گیری از اقتصاد دریا به سایر استان‌ها وابسته باشد؟

او با بیان اینکه رسانه‌ها باید فضای عمومی را برای مطالبه گری آماده کنند، گفت: اتصال استان فارس به دریا موضوعی است که در همه سال‌های گذشته مطالبه شده و تمام پیوست‌های امنیتی آن مطالعه و تصویب شده است؛ امروز به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی این مطالبه جدی را از شخص رئیس‌جمهور، وزیر کشور و استاندار فارس دارم که در این زمینه به ما یاری برسانند.

علیزاده با بیان اینکه انتقال آب از دریا به استان فارس یکی از مطالبات اساسی است، گفت: برخی از صنایع پرآب که قرار است در این استان راه‌اندازی شود به بهانه نبود منابع آبی ایجاد نمی‌شود و متاسفانه آب دریا به سایر استان‌ها انتقال یافته است.

این نماینده مجلس گفت: انتقال آب به شرق، غرب و مرکز استان فارس باعث می‌شود بتوانیم صنایع را راه اندازی کنیم. این کار ارزآوری بسیار خوبی دارد و می‌تواند ارزش افزوده و اشتغال خوبی ایجاد کند. اما به این دلیل که این حساسیت ایجاد نشده و این مطالبه شکل نگرفته، این امر هنوز به صورت اساسی محقق نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه مطالباتی از این جنس برای مردم ولایتمدار و شریف استان مطالبات به حقی است، گفت: چرا استان فارس پس از گذشت سال‌ها هنوز از یک سانتی متر آزادراه استفاده نمی‌کند؟ بیش از ۱۰ سال است که آزاد راه شیراز اصفهان کلنگ‌زنی شده، اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

علیزاده گفت: چرا طی سال‌های گذشته در انتخاب مجریان و پیمانکاران آزادراه دقت کافی نشده است؟ چرا در یک نقطه دیگر از ایران یک آزادراه را در مدت زمان کوتاه راه اندازی می‌کنند؟ چرا کریدور ایجاد جنوب به شمال سریعتر راه‌اندازی نمی‌شود؟

او گفت: آزادراهی که قرار است شیراز را به اصفهان متصل کند اگر راه اندازی شود که بعید می‌دانم تا پایان امسال هم راه‌اندازی شود باز هم باعث ایجاد ترافیک‌سنگین در غرب شهر می‌شود.

علیزاده گفت: در دولت گذشته بنا را بر این گذاشته بودند که این آزادراه به هر شکلی که شده افتتاح شود و حتی بدون انجام کارشناسی‌های لازم جان مردم را به خطر بیندازند. برخی حوادث در همین آزادراه نیمه‌تمام رخ می‌دهد و این آزادراه هنوز افتتاح نشده چندین کشته داده است. ه دولت گذشته می‌خواست بدون ایجاد ایمنی و بدون اتمام قطعه هفت و هشت این پروژه را افتتاح کند.

نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس گفت: با بهره برداری از قطعات یک تا ۶ آزادراه، در غرب شیراز ترافیک سنگینی ایجاد می‌شود لذا ما با وجود مشکلات فعلی، اجازه نمی‌دهیم این آزادراه افتتاح شود.

او با طرح این پرسش که چرا وضعیت راه‌های استان فارس باید نسبت به سایر استان‌ها عقب‌ماندگی بیشتری داشته باشند، گفت: چرا ایجاد زیرساخت‌های راه‌های روستایی استان فارس در مقایسه با سایر استان‌ها باید دچار عقب‌ماندگی بیشتری باشد.

علیزاده گفت: چرا استان فارس در ایجاد نیروگاه‌های برق نسبت به سایر استان‌ها عقب ماندگی بیشتری دارد؟ این مطالبات، مطالباتی جدی است که رسانه‌ها می‌توانند کمک زیادی به تحقق این مطالبات کنند.

واتساپواتگروه واتساپ

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • علی

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۴۰۱

  سلام وعرض ادب خدمت جناب علیزاده نماینده گرامی مردم شریف سپیدان و بیضا ورئیس مجمع نمایندگان فارس
  پاسخ این چراها رامن شهروند وامثال من که نباید بدهیم،این موضوعات ازوظایف شما وهمکاران درمجلس است که باجدیت ازدولتمردان وسازمانهای مربوطه پیگیر قضایا باشید و موکلین خودرانیزازنتایج ومعرفی عوامل قصورآگاه فرمایید.
  به عمل کاربرآید به سخن دانی نیست.
  مطمئنا اثرات پیگیری های شما درانتخابات آینده متبلور خواهد شد.


 • باهر

  تاریخ : ۲۹ - مرداد - ۱۴۰۱

  اگر مدیریت شایسته در استان فارس طی سالیان دراز گذشته حاکم بود تمام این کارها انجام شده بود و دیگر چون و چرایی وجود نداشت.پس باید علت العلل تمام عقب ماندگی های استان که همان مدیریت لایق و دانا و توانا هست برقرار کرد آن هم بصورت دایمی و مستمر نه موسمی و‌موقت تا بتوان به استان در امور زیر بنایی و زیر ساختی سامان بایسته و شایسته آن داد.
  این گوی و این میدان