• 15 / اسفند 1398 / 5:37
  • شناسه خبر : 22793
  • منبع خبر: گجت نیوز

اخطار برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹ توسط ناسا

سازمان فضایی ناسا هشدار داده است که در اردیبهشت ۹۹ احتمال برخورد شهاب سنگ عظیم ۴ کیلو متری با زمین وجود دارد.. در ادامه این خبر جزئیات بیشتری در خصوص برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹ را با هم می‌خوانیم.

اخطار برخورد شهاب سنگ | اول فارسکارشناسان سازمان فضایی ناسا خبر از احتمال برخوردشهاب سنگی به طول ۴ کیلومتر در آوریل ۲۰۲۰ مصادف با اردیبهشت ۹۹ داده است؛ و طبق اظهارات این کارشناسان این اتفاق بسیار نگران کننده می‌باشد تا حدی که امکان نابودی بشر را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹ با ما همراه باشید.

گجت نیوز به نقل از روزنامه‌ی دیلی اکسپرس گزارش داده است که ناسا هشدار داده که در ماه آوریل (اردیبهشت ماه) یک سیارک ۴٫۱ کیلومتری به زمین نزدیک می‌شود که اصابت آن به سیاره‌ی زمین می‌تواند به معنی نابودی بشر باشد.

ناسا/ برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹

گجت نیوز در این باره نوشت:برخورد شهاب سنگ با زمین اتفاقی است که احتمال وقوع آن در ماه آینده مطرح شده و کارشناسان ناسا (NASA) خبر داده اند که در آوریل ۲۰۲۰ یک سیارک ۴ هزار متری به سیاره ما نزدیک خواهد شد. گفته شده که برخورد این جرم آسمانی عظیم می تواند نسل بشر را به کلی نابود کند و عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. در ادامه به بررسی این اتفاق نگران کننده خواهیم پرداخت.

سیستم خودکار ردیابی اجرام آسمانی سازمان فضایی ناسا سیارک ۴۱۰۰ متری که در اردیبهشت ماه ۹۸ به ما نزدیک می شود را شناسایی کرده است. کارشناسان سازمان ناسا گفته اند که در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۲۰، معادل ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، جرم آسمانی موردنظر که با سرعت ۸٫۷ کیلومتر بر ثانیه به طرف سیاره زمین در حرکت است، به نزدیک ترین فاصله خود با ما می رسد.

متخصصان تخمین می زنند که برخورد شهاب سنگ (Meteorite) با زمین در حالتی که جرم مورد نظر قطری بیشتر از هزار متر داشته باشد، عواقبی فاجعه بار خواهد داشت و چنین اتفاقی میتواند نسل انسانها را نابود کند.

ناسا/ برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹

بررسی های موجود نشان می دهند که هر صد سال یک بار احتمال ۱ در ۵۰ هزار وجود دارد که سیارک با این ابعاد به زمین برخورد کند. به طور کلی اجرام آسمانی گوناگون دائما به طرف زمین حرکت می کنند و پدیده اصابت شهاب سنگ با زمین آن قدرها هم نادر نیست.

سنگ هایی که قطری در حد چند متر دارند، قبل از رسیدن به سطح زمین در اتمسفر می سوزند. اگر این اجرام آسمانی به اندازه ۲۰ متر بزرگ باشند، امواج بوجود آمده توسط آن ها می تواند باعث شکسته شدن شیشه پنجره ها در مناطق مسکونی نزدیک شود و اگر قطر یک شهاب سنگ به ۴۰ متر برسد، برخورد آن با زمین میتوان یک منطقه یا شهر را به طور کلی نابود کنند.

ناسا/ برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹

اخطار برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹

در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ یک سنگ آسمانی امکان دارد نسل بشر را از بین برود! این در حالی است که رسیدن یک شهاب سنگ در ابعاد چند کیلومتر به سطح زمین، دهانه ای ۱۰ هزار متری را بوجود می آورد و با ایجاد زلزله، سونامی و اثرات جانبی ویرانگر دیگر، تبعات آن حتی تا نابودی تمدن و ایجاد خطر انقراض نسل انسان هم پیش خواهد رفت. جالب است بدانیم که حدودا ۶۶ میلیون سال پیش یک شهاب سنگ ۱۰ هزار متری نسل دایناسورها را نابود کرد و این موجودات را به انقراض کشاند.

ناسا تخمین زده که ابعاد این سیارک‌(Asteroid) که با نام “۱۹۹۸ OR2” شناخته می شود، چیزی بین ۱٫۵ تا ۴٫۱ کیلومتر است. مسیر حرکت این جرم آسمانی برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ و در هنگام عبور از نزدیکی خورشید مشخص شد و نقل شده که این شهاب سنگ مدتها پیش بعنوان یک جرم نزدیک زمین( NEO) دسته بندی شده است.

ناسا/ برخورد شهاب سنگ با زمین در اردیبهشت ۹۹

آیا ۱۹۹۸ OR2 در آوریل ۲۰۲۰ با زمین برخورد می کند؟

با توجه به احتمال ۱ به ۵۰ هزار مطرح شده، شانس این اتفاق فوق العاده پایین بوده و میتوان ذکر کرد که جواب منفی است؛ گفته شده که در نزدیک ترین حالت فاصله سیارک موردنظر با ما ۰٫۰۴۲۰۵ واحد نجومی، معادل ۶٫۲۹ میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدودا ۱۶ برابر فاصله ما با ماه است و بنظر میرسد که در میان بحران جهانی ویروس کرونا (corona) و هزاران مشکلی که همه روزه جان انسان ها را در سراسر جهان به خطر می اندازند، احتمال برخورد شهاب سنگ با زمین در آوریل آینده نباید برای ما نگرانی خاصی ایجاد کند.

مطالب مرتبط

قیمت نجومی شهاب سنگ مریخی بندرعباس در بازار

آیا شهاب سنگ غول پیکر به عمر زمین پایان می دهد؟!

کشف شهاب‌سنگ ۱۲ میلیارد تنی ۱۲هزارساله زیر یخ‌های گرینلند/ عکس

نظرات