چاپ کد خبر: 142629
17 اردیبهشت 1403

ارایه خدمات سلامت دهان و دندان در ۲۰۲ مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در فارس

سرپرست گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از ارایه خدمات سلامت دهان و دندان در ۲۰۲ مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در استان فارس خبر داد.
DSC00218
به گزارش اول فارس ، دکتر «سعید افزون» گفت: تامین سلامت جامعه، ارکان متعددی دارد و در این میان، رسالت اصلی حوزه معاونت بهداشت، بر اقدامات پیشگیرانه تمرکز دارد.

او با بیان اینکه برنامه بهداشت دهان و دندان در سال ۱۳۷۴ به نظام مراقبت های اولیه بهداشتی (PHC) کشور افزوده و در نظام شبکه ادغام شده است، ادامه داد: خدمات سلامت دهان و دندان در ۲۰۲ مرکز محیطی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز شامل خانه بهداشت، خانه بهداشت عشایری، پایگاه سلامت روستایی، مراکز خدمات جامع سلامت روستایی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری، مراکز خدمات جامع سلامت شهری-روستایی، پایگاه سلامت غیر ضمیمه، در سطوح متفاوت به بیماران و مراجعان ارائه می شود.

دکتر افزون اظهار کرد: معاینه های اولیه دهان و دندان به همت تیم سلامت غیردندانپزشک شامل مراقبان سلامت و بهورزان، بر اساس بسته های خدمتی گروه های سنی، به کودکان، نوجوانان و جوانان و مادران باردار ارائه می شود.

او در این زمینه توضیح داد: به عنوان مثال در بسته خدمت سلامت دهان و دندان مادران باردار، مراقبت های قبل، حین و پس از بارداری طی نوبت های مختلف مراجعه مادران در حال انجام است و یا در گروه سنی کودکان زیر پنج سال، وضعیت دهان و دندان در سنین مختلف متناسب با زمان مراقبت کودک، انجام می شود.

سرپرست گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پس از این ارزیابی ها، در صورت نیاز، فرد خدمت گیرنده برای خدمات سطح دو دندانپزشکی شامل ترمیم، جرم گیری و بروساژ، پالپوتومی دندان شیری، فیشور سیلانت و کشیدن دندان، به دندانپزشک مستقر در واحد دندانپزشکی مرکز خدمات جامع سلامت ارجاع می شود.

دکتر افزون، ارائه مسواک انگشتی برای کودکان زیر ۲ سال، وارنیش فلوراید برای کودکان ۳ تا ۵ سال (هر ۶ ماه یک بار) و کودکان ۶ تا ۱۴ سال برای جلوگیری از پوسیدگی دندان را از دیگر خدمات این مراکز برشمرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار