چاپ کد خبر: 124828
9 آبان 1402

۷ راه حل عملی برای از بین بردن حشرات درون گلدان

مراقبت و نگهداری گل و گیاه در خانه در فرهنگ ما جایگاه خاصی دارد. در قدیم که حیاط و بالکن‌های بزرگی در هر خانه بود، برای نگهداری از گل و گیاه مشکلی نبود. ولی در خانه‌های امروزی که آپارتمانی هستند، نگهداری از گل و گیاه به آسانی قدیم نیست.

از بین بردن حشره گلدان

اگر شما هم از آن گروه افرادی هستید که به گیاهان خانگی علاقه دارید، پس با مشکل پشه‌های گلدان برخوردید. از بین بردن پشه گلدان خصوصاً زمانی که تعداد گلدان‌ها و پشه‌ها زیاد است، می‌تواند آزاردهنده باشد.اما برای از بین بردن پشه‌های سیاه گلدان چه باید کرد؟ در ادامه این مقاله به بررسی چند راه حل موثر برای از نابود کردن پشه‌های گلدان می‌پردازیم.

چگونه از شر پشه‌های ریز گلدان خلاص شویم؟

نگهداری از گیاهان در خانه به غیر از یک علاقه شخصی و سرگرمی دارای مزایای بسیاری است. برای مثال حضور رنگ سبز گیاه زنده در خانه تاثیر شگرفی در روحیه و خلقیات افراد حاضر در منزل دارد. از طرفی با نگهداری از گیاهان در خانه به تصفیه هوای خانه نیز کمک شایانی می‌شود. اما نگهداری از گیاهان خانگی همیشه هم ساده نیست.

مانند هر گیاه زنده‌ای، گلدان‌های خانگی نیز دچار انواع آفت، حشرات و بیماری‌ می‌شوند. یکی از شایع‌ترین مشکلات موجود در نگهداری از گیاهان خانگی نیز وجود حشرات سیاه و ریز در خاگ گلدان و گیاه است. پشه‌های سیاه گلدان علاوه بر این‌که باعث آزار شما در خانه می‌شوند در شادابی و رشد گیاه نیز تاثیری منفی دارند.

۱- استفاده از سیر و تنباکو، روشی سنتی برای از بین بردن پشه سیاه گلدان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که گیاه تنباکو تنها گیاه موجود روی کره زمین است که آفت ندارد! این گیاه به دلیل سمی بودن برای هیچ حشره‌ای محبوب نیست و حتی خاصیت ضد آفت نیز دارد. در همین راستا برای از بین بردن پشه‌های سیاه گلدان می‌توانید کمی تنباکو سیگار را درون آب ریخته و یک ساعت صبر کنید تا عصاره تنباکو وارد آب شود. سپس گلدان را با استفاده از آب آغشته به تنباکو آبیاری کنید و همچنین روی برگ و ساقه گیاه نیز از این محلول اسپری کنید.

۲- استفاده از چسب زرد ضد پشه، راه حلی ساده و عملی
اگر در سطح خیابان‌های شهر به درختان توجه کرده باشید، احتمالا درخت‌هایی را دیده‌اید که با نوارهایی زرد رنگ پوشانده می‌شوند. نوارهای زرد رنگی که برروی تنه درختان قرار می‌گیرد برای زیبایی یا متفاوت کردن چهره فضای سبز اطراف ما نیست! بلکه این نوارهای زرد رنگ نوعی چسب ضد حشره‌اند.

چسب زرد ضد حشره راه حلی سریع برای از بین بردن حشرات و پشه‌های سیاه گیاهان است. استفاده از رنگ زرد باعث جلب توجه حشرات در این نوارها می‌شود و با نزدیک شدن به سطح چسب به آن می‌چسبند، دقیقا مشابه با چسبیدن مگنت یخچال برروی بدنه فلزی یخچال‌ها، با این تفاوت که حشرات دیگر توانایی جدا کردن خود از چسب را ندارند.

۳- پشه‌های سیاه گلدان را با استفاده از سیب زمینی از بین ببرید
یکی دیگر از راه‌های ساده برای از بین بردن پشه‌های سیاه گلدان یا Fungus Gnat استفاده از سیب زمینی تازه برش خورده و مرطوب است. Fungus Gnat یا همان پشه‌های سیاه گلدان برای تخم گذاری و تکثیر نیازمند محلی مرطوب هستند.

استفاده از سیب زمینی مرطوب یک روش کاملا عملی برای جلوگیری از تکثیر پشه‌های سیاه است. روش استفاده از سیب زمینی بدین صورت است که باید سیب زمینی را در ورقه یا قطعاتی نازک برش داده و درون آب قرار دهید تا به خوبی مرطوب شده و آب به خود جذب کنند.

سپس سیب زمینی را روی خاک گلدان آلوده قرار دهید تا حشرات در آن تخم‌گذاری کنند. سپس سیب زمینی‌ها را از محیط گلدان خارج کنید؛ اینگونه از تکثیر حشرات جلوگیری کرده‌اید.

از بین حشره های داخل گلدان

۴-سیر
شاید برای شما جالب باشد که بدانید بوی سیر نه تنها برای افراد ناخوشایند است بلکه می‌تواند منجر به آزار حشرات هم شود. به همین دلیل اگر می‌خواهید حشرات گلدانی را از گیاهان آپارتمانی خود دور کنید، یک حبه سیر را در خاک آن قرار دهید.

این فرایند را می‌توان با استفاده از سیر نیز انجام داد. بدین ترتیب که همراه با تنباکو، سیر نیز به آب اضافه کنید و محلول را روی گیاه اسپری کنید. یا این‌که سیر را برش داده و روی خاک و درون سطح خاک گلدان قرار دهید تا حشرات را از بین ببرد.

۵-تهیه تله پشه با سرکه
برای استفاده از این روش باید یک قاشق غذاخوری شکر را در یک کاسه بریزید و سپس ۲ تا ۳ قطره مایع صابونی خوشبو و یک فنجان سرکه را به آن بیفزایید. در ادامه روی کاسه را با یک نایلون بپوشانید. حال باید چند سوراخ کوچک روی سطح نایلون ایجاد کنید و کاسه را در نزدیک ترین محل به گیاه خود قرار دهید. این محلول باید حداقل یک شب کنار گیاه بماند تا بتواند مگس‌ها را به خود جذب کند.

دفع حشرات گلدان

۶- روی خاک سطحی گلدان یک لایه نازک از شن درست کنید
همانطور که عنوان شد پشه‌های برای تخم‌گذاری و تکثیر به محیط و خاکی مرطوب نیاز دارند. برای این‌که چنین محیطی در اختیار پشه‌ها قرار نگیرد یک لایه نازک از شن به عمق یک یا دو سانتیمتر روی خاک سطحی گلدان ایجاد کنید.

استفاده از شن‌های به نسبت درشت به دلیل عدم توانایی حفظ و نگهداری آب محیط مناسب برای تخم‌گذاری حشرات را فراهم نمی‌کنند و روشی ساده برای از بین بردن پشه‌های سیاه است.

۷- برای از بین بردن پشه‌های سیاه برنامه آبیاری داشته باشید
یکی از دلایل به وجود آمدن و تکثیر پشه‌های سیاه خاک مرطوب در گلدان است. برای جلوگیری از تولید حشرات سیاه باید برنامه منظمی در آبیاری گیاهان خانگی‌تان داشته باشید. خصوصا اگر گلدان را در آشپزخانه و یا روی یک روکابینتی پلاستیکی قرار داده باشید، با آبیاری زیاد و فراهم کردن محیطی گرم (آشپزخانه همیشه گرم‌تر از دیگر نقاط خانه است) فرصت بیشتری برای تکثیر حشرات سیاه به وجود می‌آورید.

سعی کنید در بین هر دو آبیاری گیاه خانگی‌تان به قدری فرصت ایجاد کنید که خاک گلدان تا عمق یک سانت خشک شود. خشک بودن خاک باعث می‌شود که امکان تخم‌گذاری در خاک وجود نداشته باشد و تخم‌هایی که پیش ازین در خاک قرار گرفته‌اند نیز از بین بروند.

۱۴ جمله ای که هرگز نباید به فرزندان خود بگویید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ