چاپ کد خبر: 61185
27 تیر 1400

از خوردن شیر با این ۸ خوراکی‌ اجتناب کنید

شیر 2

به گزارش گروه سلامت اول فارس، شیر مفیدترین ماده غذایی برای سلامت بدن است، اما عادت‌های نادرستی در میان مردم رایج است که شیر را با هر ماده غذایی مصرف می‌کنند، در صورتی که مصرف برخی مواد غذایی با شیر به‌هیچ‌وجه خوب نیست. شیر حاوی میزان زیادی مواد مغذی مثل کلسیم، منیزیم و پروتئین است که نقشی بسیار مهم در بدن فرد ایفا می‌کند و بسیاری از افراد تمایل دارند که بیش از همیشه شیر بنوشند، اگرچه مصرف این ماده به مقدار زیاد ممنوع است. همان‌طور که می‌دانید هرگز نباید هیچ دارویی را همراه با شیر مصرف کنید.

شیر و پرتقال

هرگز نباید تا یک ساعت قبل یا بعد از نوشیدن شیر، پرتقال مصرف کنید، زیرا پروتئین موجود در شیر می‌تواند با اسید پرتقال مخلوط شود و در نتیجه روی هضم و گوارش تاثیر می‌گذارد و علاوه بر آن در این مدت هرگز نباید میوه‌های دیگری را که اسیدی هستند مصرف کنید.

شیر و میوه‌ها

۸۰ درصد از پروتئین موجود در شیر کازئین  است و زمانی که شیر را با میوه بنوشید، مقدار زیادی از کازئین در بدن شما باقی می‌ماند و هضم و جذب آن به راحتی انجام نخواهد شد ،همچنین می‌تواند باعث به وجود آمدن اسهال در فرد شود و بنابراین هرگز نباید آب‌میوه و شیر را با هم مصرف کنید.

شیر داغ و شکر

شیر سرشار از لیزین  است  که با فروکتوز واکنش نشان می‌دهد، به خصوص اگر آن را در دمای بالا مصرف کنید باعث می‌شود سم لیزین به وجود بیاید که برای بدن مضر است و بنابراین هرگز نباید شکر را به شیری که تازه جوش آمده است، اضافه کنید و باید صبر کنید تا خنک شود و بعد این کار را انجام دهید.

شیر و دارو

افراد زمانی که دارو مصرف می‌کنند، تمایل دارند به جای استفاده از آب برای خوردن دارو از شیر استفاده کنند و شیر در حقیقت تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد جذب داروها در بدن دارد. شیر در این زمان‌ها غشای نازکی را روی سطح دارویی ایجاد می‌کند، بنابراین کلسیم و منیزیم و دیگر مواد معدنی در شیر باعث ایجاد واکنش شیمیایی با دارو می‌شوند و می‌توانند یک ماده غیر اشباع را در آب به وجود بیاورند.

شیر و شکلات

شیر منبع غنی از پروتئین و کلسیم  است، در حالی که شکلات حاوی اکسالیک اسید است. خوردن این دو ماده غذایی با هم می‌تواند باعث تشکیل کلسیم اگزالات غیر اشباع شود. همچنین تاثیر زیادی بر جذب کلسیم خواهد گذاشت و از طرفی ممکن است باعث ایجاد موهای خشک و اسهال و رشد کم در افراد شود.

شیر و آنتی بیوتیک

در صورتی که همراه آنتی بیوتیک‌هایی مانند «کینولون» ،«سیپروفلوکساسین» و «لواکویین» شیر مصرف کنید، این داروها در معده به کلسیم متصل می‌شوند و نمی‌توانند جذب بدن شوند و اثرشان کاهش می‌یابد.

شیر و گوشت

مصرف همزمان شیر با گوشت و ماهی زیان آور است و موجب سنگینی معده و انسداد اندام‌های گوارشی می‌شود و فرد را به یبوست دچار می‌کند. اگر زن باردار شیر را با گوشت قرمز یا گوشت سفید میل کند این یبوست و دل پیچه به نوزادش هم منتقل می‌شود.

شیر و تخم مرغ

برخی مردم در وعده صبحانه شیر را با تخم مرغ میل می‌کنند اما نمی‌دانند مصرف همزمان این دو ماده خوراکی زیان آور  و برای قلب و مغز مضر است. پس بعد از خوردن تخم مرغ سه ساعت صبر کنید تا این غذا هضم شود و پس از آن شیر بنوشید.

موز و شیر

 بسیاری از افراد شیر را همراه با موز مصرف می‌کنند اما نمی‌دانند که موز و شیر سموم سنگین را تشکیل می‌دهد که موجب ایجاد اختلال درون آن‌ها می‌شود پس هیچ گاه موز و شیر را با هم نخورید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار