• 08 / فروردین 1402 / 23:42
 • شناسه خبر : 107689

از پاسخگویی به تماس تلفنی با این پیش شماره ها خودداری کنید

شماره تماس‌های ناشناس خارجی که به مشترکین میس کال می‌اندازند، در واقع نوعی کلاهبرداری مخابراتی موسوم به واناگیری هستند.

هرازگاهی تعداد تک زنگ‌های ناشناس از شماره‌های ناشناس خارجی برای مشترکان ایرانی زیاد می‌شود و با ورود به سال جدید و تعطیلات عید نوروز نیز بار دیگر شاهد ازدیاد این تماس‌های برای برخی مشترکان هستیم. در این حالت، شماره‌هایی ناشناس از کشور‌های خارجی که پیش شماره آن‌ها عمدتا به آفریقای جنوبی مربوط است؛ با مشترکان تماس می‌گیرند و یک Miss Call برای او می‌اندازند. ماجرای این تماس‌ها چیست و باید در برابر آن‌ها چه کرد؟

دریافت تماس از شماره‌های ناشناس بین‌المللی باعث برانگیخته‌شدن حس کنجکاوی مشترکان می‌شود. انها پس از دریافت این تماس‌ها، برای برطرف کردن حس کنجکاوی خود به این شماره‌ها زنگ می‌زنند؛ غافل از اینکه تماس آن‌ها برایشان چند ده هزار تومان هزینه درپی خواهد داشت. به این روش کلاهبرداری به اصطلاح کلاهبرداری واناگیری می‌گویند.

به شماره‌های ناشناس خارجی زنگ نزنید

عبارت Wangiri برگرفته از کلمه ژاپنی است که به معنی یک زنگ و قطع کردن تماس می‌دهد. داشتن Missed Call از شماره ناشناس، به‌ویژه شماره متعلق به کشور‌های آفریقایی مانند زیمبامبوه، ترینیداد و توباگو، آفریقای جنوبی، سودان، غنا و… به‌احتمال زیاد به‌معنای درگیر شدن با این نوع کلاهبرداری است و نباید به این شماره‌ها زنگ بزنید.

در این نوع کلاهبرداری، فرد کلاهبردار یکسری شماره‌های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می‌کند و از آن‌ها بصورت رندوم به شماره‌های سراسر دنیا تماس‌هایی را برقرار و بلافاصله قطع می‌کنند تا یک تماس از دست‌رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود. در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام کند، یک پیام ضبط‌شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می‌شود به‌طوری که ممکن است حتی یک برقراری یک ثانیه تماس با این شماره‌ها، چند ده هزار تومان هزینه به بار بیاورد.

کلاهبرداری مرسوم در همه جای جهان

این روش کلاهبرداری در همه جای جهان مرسوم است و برای اولین بار در آمریکا ظاهر شد و حالا به تمام نقاط جهان از جمله ایران رسیده است. وزارت ارتباطات درباره این تماس‌ها هشدار‌هایی داده بود، اما به‌نظر می‌رسد پیگیری برای توقف این تماس‌ها به نتیجه نرسیده است. صرف‌نظر از منشأ این تماس‌ها و کلاهبرداری که از داخل یا خارج از کشور هدایت می‌شود، توصیه می‌شود که کاربران پس از برقراری هر تماس ناآشنای بین‌المللی و قطع مکالمه، نسبت به تماس دوباره با شماره مذکور خودداری کنند تا هزینه‌های سنگینی به آن‌ها وارد نشود.

بهترین راهکار مقابله با این تماس‌ها در درجه اول جواب ندادن به آن‌ها و عدم زنگ زدن به آنهاست و در وهله دوم در اختیار گذاشتن این شماره به پشتیبان اپراتور سیم‌کارت‌تان و یا در قدمی بالاتر، ارائه این شماره به سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات که پیگیر شکایات مردمی در  این زمینه است. همچنین پلیس فتا اعلام کرده «شهروندان در صورت دریافت تماس‌های مشکوک و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش دهند.»

در صورت پاسخ تعداد تماس ها بیشتر می شود

نکته مهم که باید در برابر این تماس‌ها بدانید اینست که برخی از این تماس‌ها آنقدر صبر می‌کنند تا مشترک تلفن را جواب بدهد و سپس درجا این تماس را قطع می‌کنند. باید بدانید اگر به این تماس‌ها پاسخ دهید، شماره تلفن شما در لیست سودجویان پشت پرده، جزو شماره تلفن‌های ویژه ثبت خواهد شد و تعداد تماس‌ها با شما بیشتر و بیشتر خواهد شد؛ بنابراین بی‌اعتنایی به این تماس‌ها و عدم پاسخ به آن‌ها تا آخرین لحظه زنگشان، بهترین راهکار مقابله با آن‌هاست.

در هنگام برقراری تماس با این شماره‌ها از سمت مشترک، معمولا به یک صدای از پیش ضبط شده وصل خواهد شد که سعی در نگه داشتن مشترک روی تماس دارد. مواردی مانند برنده شدن در لاتاری و یا هر پیام ترغیب کننده تا کاری کند که کاربر تلفن را قطع نکند؛ از جمله اقدامات سودجویان پشت پرده این نوع تماس‌ها است.

این تماس‌ها که معمولا از پیش شماره‌هایی مانند +۶۷۸، +۹۶۰، +۲۶۷، +۲۴۲۴، +۵۹۲ و … متعلق به کشور‌های ⁣وانواتو، مالدیو، ماداگاسکار، بوتسوانا، گینه، گویان و… رخ می‌دهند، فقط مختص ایران نبوده و همانطور که گفته شد در حال حاضر در کشور‌های زیادی این پدیده در حال وقوع است. هدف از این تماس‌ها کسب درآمد‌های غیرقانونی از مشترکان سایر کشورهاست.

اگر فردی این کارها را می کند سریعا ولش کنید

۱۵ تا از بهترین‌ ترفندها برای استفاده بهتر از پیام‌رسان واتس‌اپ

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • همسرپاسدارفوت شده

  تاریخ : ۱۱ - فروردین - ۱۴۰۲

  ماهرروزاینترنت مان تاشب قطع است ایرانسل پول میگیرداینترنت نمیدهدضمنا واتساب ندارم وهمه چیزفیلتراست وقتی اینترنت دائم قطع است چطوری میشه واتساپ داشته باشیم.
  تلفن های مزاحم داخلی هم زیادهستندوقتی اینترنت شده فقط تبلیغات روزی ۱۰سایت
  فقط تبلیغات می فرستندخسته شدیم فیلترکردندکه فقط برای کسب وکارشان تبلیغ بفرستند؟خداروخوش نمیادماپول بدیم اینترنت نداشته باشیم ولی دست اندرکاران اینترنت داشته باشند هی تبلیغ بفرستندانقلاب کردم که یه عده مفت بخورندومن بچه هام درمحرومیت باشیم .پول ندارم خونه راعوض کنم توبیابون توی یه شهرک نشستم که حتی
  وسیله نقلیه عمومی نداردخسته ام خسته .