چاپ کد خبر: 136773
21 اسفند 1402

اسامی ۱۴ سد مهم که ذخیره آب شان زیر ۲۰ درصد است

درحال حاضر با وجود ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۷ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۳ درصد این ظرفیت خالی است.
به گزارش اول فارس، در ۱۶۹ روز ابتدایی سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تا نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۲) در مجموع ۱۲ میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی ۱۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

وضعیت سدهای کشور

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، ۱۱ میلیارد و ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۷ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۳ درصد این ظرفیت خالی است.

میزان ذخایر آبی سدها در روز نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۴ میلیارد و ۵۴۰ میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده کاهش ۶ درصدی در این بخش است.

وضعیت سدهای مهم کشور در تأمین آب شرب و کشاورزی در جدول زیر آورده شده است.

سد

۱۴ سد مهم کشور ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند، به‌عبارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت مخازن آنها خالی است. همچنین در ۱۹ سد کشور نیز ذخایر آبی آنها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین ۲۵ تا ۹۱درصد کاهش داشته است. منبع:تسنیم

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس یکشنبه , ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۷:۰۳

نماز شکر بخوانیم و ناسپاسی نکنیم اساسا ساخت سد برای ذخیره اب از پایه اشتباه است و قنات باید جایگزین و سدها را یا باید تخریب یا محدود ویا به زمین دیم زار تبدیل کرد و برق هسته ای جایگزین برق فسیلی برای کاهش مصرف آب و اب یاری قطره ای هم باید نهادینه شود

ناشناس یکشنبه , ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۵۸

نماز شکر بخوانیم و ناسپاسی ن‌کنیم

ااااااااااا چهارشنبه , ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲

سد سلمان فارسی شیراز زیادی آب پشت سد داره نزدیک به سه ماه هست دریچه سد و باز گذاشتن اگه کمبود آب داره چرا دریچه سد و باز کردید

حسن اشرف گنجوئی سه شنبه , ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳

اسامی ۱۴ سد مهم که ذخیره آب شان زیر ۲۰ درصد است – اول فارس | آخرین اخبار ایران ،جهان و فارس

معضل بحران آب شرب تابستان ۱۴۰۳، با اجرای نظرات ستاد مردمی احیاگران قنوات و چشمه سارهای ایران حل میشود????
????{تامین آب شرب آحاد مردم کشورمان خصوصا استانهای کویری از مناطق کوهستانی گسترده‌ موجود امکانپذیر می باشد}
[روش تامین آب شرب قنات کوه(بیدانجیر) محور کارمان]

تاسیس آذر ماه ۱۴۰۱

آخرین اخبار