• 11 / خرداد 1402 / 15:46
  • شناسه خبر : 113357

اسامی ۵۲ سد مهم شرب – کشاورزی که کمتر از ۵۰ درصد آب دارند

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از بین ۵۲ سد مهم شرب – کشاورزی تا ششم خرداد ماه ۲۴ سد کمتر از ۵۰ درصد آب دارند.

اسامی ۵۲ سد مهم شرب - کشاورزی که کمتر از ۵۰ درصد آب دارند

به گزارش اول فارس، در حال حاضر میزان ورودی آب به سدهای کشور تا ششم خردادماه معادل ۳۲ میلیارد و ۸۶ میلیون متر مکعب بوده که این عدد در مقایسه با سال گذشته که عددی معادل ۲۵ میلیارد و ۷۵ میلیون متر مکعب بوده ۲۸ درصد کاهش داشته، همچنین میزان خروجی از مخازن سدهای کشور در این تاریخ معادل ۱۹ میلیارد و ۸۵ میلیون متر مکعب ثبت شده که این عدد در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۱۷ میلیارد و ۹۰ میلیون متر مکعب بوده بیانگر کاهش ۱۱ درصدی است.

در شرایط کنونی حجم آب موجود در مخازن ۳۲ میلیارد و ۶ میلیون متر مکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل ۲۷ میلیارد و ۶ میلیون متر مکعب بوده ۱۸ درصد رشد داشته و درصد پرشدگی مخازن سدهای کشور به عدد ۶۵ درصد رسیده است.

اسامی ۵۲ سد مهم شرب - کشاورزی که کمتر از ۵۰ درصد آب دارند

وضعیت سدهای مهم (شرب  – کشاورزی) بیانگر این است که در ۲۴ سد درصد پرشدگی کمتر از ۵۰ درصد است به طوری که سدهای تهران ۳۰ درصد و سد دوستی و سد طرق خراسان رضوی ۱۲ و ۲۰ درصد  و سد کرخه استان خوزستان ۴۰ درصد آب دارند، همچنین در سد پانزده خرداد حوضه قمرود  ۲۲ درصد، سد یامچی استان اردبیل صفر درصد و سد سبلان این استان ۳۰ درصد پر هستند.

سد ارس، خداآفرین و ستارخان آذربایجان شرقی به ترتیب ۳۶ و ۲۳ درصد، سد بارون استان آذربایجان غربی ۱۷ درصد و سد آغ‌چای این استان ۴۸ درصد، سد شمیل و نیان استان هرمزگان  ۲۲ درصد و سد سرنی ۳۰ درصد،  سد تهم استان زنجان ۲۸ درصد پر هستند. همچنین در استان خراسان جنوبی نیز سد نهرین ۲۴ درصد و در استان خراسان شمالی  سد شیرین دره  ۴۵ درصد و سد اکباتان آبشینه ۳۹ درصد و سد وشمگیر، گلستان، بوستان ۶ درصد و سد رودبال داراب استان فارس ۷ درصد پر هستند.

اسامی ۵۲ سد مهم شرب - کشاورزی که کمتر از ۵۰ درصد آب دارند

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۱۹۸.۵ میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره مشابه درازمدت ۲۳۱.۵ میلی‌متر ۱۴ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که عددی معادل ۱۸۳.۱میلی‌متر بوده ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اسامی ۵۲ سد مهم شرب - کشاورزی که کمتر از ۵۰ درصد آب دارند

 

مطالب مرتبط

جستجو برای آب خوردن در زیر زمین فارس: کف‌شکنی و حفاری ادامه دارد

مدیر سد درودزن : آب امسال ۳۲ میلیون متر مکعب کمتر از پارسال

آب و فاضلاب شیراز : مشکل آب شهر صدرا را قطعی حل کردیم !

نظرات