جانمایی احداث این پارک از ابتدا کار غلط و غیرکارشناسی بود

استاندارکهگیلویه و بویراحمد دستور تغییر مکان پارک بانوان یاسوج را داد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد، شهردار یاسوج، رئیس شورای اسلامی شهر یاسوج و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی از پروژه‌های شهر یاسوج بازدید کردند.
به گزارش اول فارس ،  عصر روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه ۹۷ علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در حاشیه این بازدید خود از طرح‌های عمران شهری یاسوج برای همیشه آب پاکی را بر روی دست دست اندرکاران حوزه مدیریت شهری ریخت و دستور جابه جایی سریع و ایجاد پارکی در خورشان بانوان این شهر را داد.

نتیجه تصویری برای پارک بانوان یاسوجاو می‌گوید که جانمایی احداث این پارک از ابتدا کار غلط و غیرکارشناسی بوده و نارضایتی بانوان از وضعیت این بوستان به‌حق است.
احمدی از مدیرکل دفتر فنی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست با همکاری شهرداری یاسوج مکانی جدید و در خورشان و جایگاه بانوان در شهر یاسوج تعیین و نسبت به تغییر کاربری آن در اسرع وقت اقدام شود.
وی یادآور شد که پارک بانوان یاسوج علاوه بر مشکلات فنی و سازه‌ای از حیث جنبه‌های امنیتی و اجتماعی و وجود برخی مکان‌های مسکونی مشرف بر آن مشکل دارد.
جانمایی نامناسب و نداشتن حفاظ ایمنی و امنیتی در اطراف پارک و همچنین قرارگرفتن این طرح در پایین دست چندین پارک عمومی و نداشتن کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی سبب موجی از اعتراض‌ها و نگرانی بانوان و حتی بروز مشکلات امنیتی و اجتماعی در این پارک شده است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت که این طرح گرچه در ظاهر نام ویژه و مختص به بانوان را یدک می‌کشد اما با توجه به شاخص‌ها و مشخصات لازم هیچ گونه سنخیتی با پارک ویژه بانوان ندارد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد آمارهای موجود دانشگاه علوم پزشکی در افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها به ویژه در بین زنان در استان را یادآور شد و گفت که کم تحرکی از مهمترین عوامل بروز این بیماری اعلام شده است.
وی ابراز داشت: وجود پارک ویژه بانوان یکی از ضرورت‌های مهم در این برهه زمانی و در عصر ارتباطات محسوب می‌شود.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد به همان میزان که مخالفت صریح خود را نسبت به ساخت پارک بانوان یاسوج اعلام کرد، اما ساخت پارک ویژه بانوان در گچساران را بهترین نمونه از پارک‌های ویژه و دارای مشخصات و استانداردهای لازم می‌داند.
شهردار یاسوج نیز در تایید گفته‌های استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: این پارک محل عبور آبراه و همچنین بخشی از فاضلاب‌های سطحی شهر است.
نستهن مقدم جانمایی این پارک را غیرکارشناسانه دانست و گفت: بدون شک دستور استاندار برای تغییر مکان و ایجاد پارک جدید بانوان در دستور جدی شهرداری و شورای شهر یاسوج قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: علاوه بر جانمایی نامناسب کیفیت پایین اجرای طرح و نیمه کاره رها کردن آن توسط شورا و شهرداری یاسوج نیز بر مشکلات و چالش‌های آن اضافه کرده است.
شهردار یاسوج افزود که دفتر فنی استانداری کهگیلویه وبویراحمد نیز از ابتدا مخالف اجرای این پارک بود.
مقدم یادآور شد که در آغاز عملیات اجرایی این طرح وعده‌های فراوان از جمله احداث کتابخانه، زمین فوتبال، استخر شنا، پیست‌های اسکیت، دوچرخه‌سواری و موتورسواری و همچنین بازارچه‌های سنتی و طرح‌هایی برای اشتغالزایی و حمایت از تولیدات بانوان داده شد، اما به نظر می‌رسد هیچ یک از این وعده‌ها در عرصه عمل محقق نشده‌اند.
شهردار یاسوج اضافه کرد که وجود برخی کانال‌های آبیاری و سیل بندهای عمیق در پایین دست این پارک بدون هیچ گونه حفاظ ایمنی نیز سبب بروز مشکلات متعدد برای بانوان و فرزندان آنها شده و این مهم بارها محل رجوع و اعتراض بانوان از مجموعه شهرداری، استانداری و نهادهای امنیتی شده است.
عملیات اجرایی پارک بانوان یاسوج در زمینی به مساحت سه هکتار در سال ۹۴ آغاز و در مرداد سال ۱۳۹۵ با اعتباری افزون بر ۳۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و داخلی شهرداری افتتاح شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد همچنین از روند اجرای چندین طرح مهم عمران شهری از جمله پارک‌های ولایت و آزادی، پل‌های سوم و چهارم بشار، اتصال جاده دسترسی بیمارستان امام سجاد (ع) و همچنین خیابان ۲۰ متری پل مختار و شهرک جوشکاران یاسوج نیز بازدید کرد.احمدی در حاشیه این بازدیدها و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شهر یاسوج به عنوان مرکز استان با روند رو به رشدی در حوزه جمعیت رو به رو است و دارای بیشترین نرخ مهاجرت است و می‌طلبد به تناسب جمعیت شهری زیرساخت‌های خدمات رسانی نیز در آن تقویت شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد هدف از این بازدیدها را ارزیابی عملکرد یک سال و نیم گذشته حوزه شهری در بخش عمرانی عنوان کرد و گفت: امروز از  پارک ولایت، پارک بانوان، پل چهارم بشار، جاده دسترسی به بیمارستان امام سجاد (ع)، سایت جدید جمعه بازار یاسوج و شهرک جوشکاران بازدید کردیم.
وی با اشاره به بازدید از پل چهارم بشار، بیان کرد: برای رفع گره‌های ترافیکی باتوجه به رودخانه و پستی و بلندی موجود در مسیر باید سرمایه گذاری‌های لازم در حوزه زیرساختی انجام شود.
احمدی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی پل چهارم بشار، گفت: بنا به گفته مجری این طرح تا پایان سال سازه‌ها نصب خواهد شد و کار پیمان سپاری دسترسی به مسیر سروک در دستور کار قرار دارد.
وی بیان کرد: باید در بلند مدت متناسب با رشد ترافیکی در مرکز استان سازه پایدار در شهرک جوشکاران احداث شود.
احمدی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده، اظهار داشت: به دنبال جذب اعتبارات ملی برای این پروژه هستیم که این مسیر نه تنها موجب کاهش بارترافیکی در یاسوج باشد بلکه کاربرد گردشگری آن نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی بر تدوین یک طرح جامع برای این پروژه تاکید کرد و افزود: انتظار می‌رود با تعامل و همکاری شهرداری، وزارت راه و از محل  منابع ملی بودجه این طرح تامین شود.
نماینده عالی دولت در استان از جذب و تخصیص ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تسریع در روند اجرایی پل سوم بشار خبر داد و گفت: در آینده یک باند از این مسیر افتتاح می‌شود و هدف از اجرای این طرح تعدیل بار ترافیکی شهر یاسوج است
وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا با تزریق اعتبار نقدی و اوراق گام اساسی برای تکمیل هرچه سریع‌تر این پروژه برداریم.
وی ابراز داشت که پل چهارم بشار یاسوج هم اینک با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد روند مطلوبی را طی می‌کند و ظرف یک سال گذشته با وجود محدودیت‌های مالی بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشت.
احمدی تصریح کرد: برای بهره برداری از فاز نخست این طرح نیز اعتباری افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: شهر یاسوج به عنوان پیشانی استان و شاخص‌های مهاجر پذیربودن آن نیازمند ایجاد طرح‌های زیربنایی و زیرساختی است.
وی گفت: شرایط خاص توپوگرافی، وجود رودخانه‌های فصلی، مهاجرت‌های بی رویه در حاشیه شهر و برخی معضلات ترافیکی و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز از جمله مشکلات ساختاری در حوزه مدیریت شهری یاسوج است.
احمدی گفت: باید همگان برای توسعه فضای سبز، فضای ورزشی، معابر، المان سازی و اصلاح هندسی شهر دست به دست هم دهیم تا یک اقدام اساسی در این حوزه انجام شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شهرداری یاسوج در این مسیر پیشگام است، اظهار داشت: باید مدیریت شهری و دستگاه‌های اجرایی برای خدمات رسانی مطلوب‌تر عزم خود را جزم کنند.
احمدی با اشاره به اهمیت بازار در سبک زندگی مردم و تامین امرار معاش افراد مختلف از این طریق، بیان کرد: بازار یکی از امکانات موثر در رونق تجاری و دسترسی مردم به کالا است.
وی افزود: خلا وجود یک بازار استاندارد و ایمن محسوس بود و امید است با بهره برداری از این سایت جدید زوم تجاری برای شهر باشد.
احمدی خواستار همکاری و تعامل شهرداری و سایر دستگاه‌های اجرایی با مجری طرح برای تکمیل این پروژه شد.
وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های مختلفی با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در استان تعریف شده است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار