چاپ      کد خبر: 125539
19 آبان 1402

استان فارس و شهر شیراز دچار کم خونی شدید است

خون

مدیرکل انتقال خون فارس با اشاره به کاهش ذخایر خونی استان در تمامی گروه‌های خونی گفت: در حال حاضر ذخیره گروه‌های خونی O منفی و مثبت و گروه A مثبت و AB مثبت استان در حالت بحرانی است و به خط قرمز رسید.
به گزارش اول فارس ، مجید اکبرزاده با بیان اینکه ذخایر خونی استان فارس به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی و همچنین کاهش آمار اهدای خون به شدت بحرانی است، از مردم خواست برای اهدای خون در تمامی گروه‌ها به ویژه گروه خونی O منفی و مثبت و گروه A مثبت و AB مثبت استان و فورا به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

مدیرکل انتقال خون استان فارس با بیان اینکه خون و فرآورده‌های خونی دارای عمر کوتاهی هستند و مردم باید به طور مستمر نسبت به اهدای خون اقدام کنند، افزود: به تناسب افزایش اعمال جراحی در سطح استان با وجود ۷۳ مرکز درمانی و بیمارستان در سطح استان، همچنان در حالت وضعیت کمبود شدید ذخائر خون قرار داریم.

وی با بیان اینکه شیراز به عنوان قطب پزشکی جنوب کشور از مراکز درمانی منحصر به فردی برخوردار است، ادامه داد: بیمارستان پیوند اعضای برای هر عمل پیوند به طول میانگین بین ۱۵ تا ۳۰ واحد خون و فرآورده‌های خونی مصرف می‌کند. همچنین سه بیمارستان تخصصی سرطان داریم که باید خون و فرآورده‌های خونی این سه بیمارستان هم تامین شود.

مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه عمده‌ترین مصرف‌کنندگان خون و پلاکت را بیماران سرطانی و تالاسمی تشکیل می‌دهند گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ فرد مبتلا به بیماری تالاسمی داریم که باید هفتگی به آن‌ها خون داده شود که اغلب کودکان با میانگین ۵ سال سن هستند.”تسنیم”

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

مهدی جمعه , ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۴

بخدا چهار تا مکان سیار بذارید مردم با سر خون میدن

فرزانه جمعه , ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱

درصورت لزوم من به کسی که نیاز مبرم به o- داشته باشه حاضرم بهش خون بدم

آخرین اخبار