چاپ کد خبر: 63417
16 مرداد 1400

اظهار نگرانی استاد دانشگاه شیراز از وضعیت استان فارس در کنکور ۱۴۰۰

دکترایت الله رزمجو

دکتر سید آیت اله رزمجو استاد دانشگاه شیراز به پیشینه استان فارس در زمینه علمی اشاره کرد و با اعتقاد به اینکه استان فارس به عنوان قطب علمی کشور شناخته می شود، گفت: استان فارس در زمینه علمی و پژوهشی از جایگاه مطلوبی در سطح کشور برخوردار است و سابقه درخشانی هم در زمینه پزشکی و علوم مهندسی دارد. دانشگاه های متعددی از جمله دانشگاه های دانشگاه شیراز، علوم پزشکی، صنعتی شیراز، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی، پیام نور و فنی و حرفه ای، فرهنگیان و موسسات آموزش عالی در استان وجود دارند.
وی افزود: استان فارس همچنین قطب الکترونیک کشور بوده است و شرایط مطلوبی برای توسعه فناوری الکترونیکی دارد.
رزمجو ادامه داد: جای بسی تعجب و تأسف است که فارس با پتانسیل بالایی که در عرصه علمی دارد و با این داشته های ارزشمند علمی نتوانسته است در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ در کسب رتبه های برتر موفق عمل کند. در واقع استان فارس هیچ سهمی از رتبه های برتر این کنکور نداشت. این در حالی است که شاهد کسب رتبه برتر توسط دانش آموزانی از مناطق محروم کشور در کنکور سراسری امسال بودیم.
وی بیان داشت: هیچ گونه عذر و بهانه ای برای عدم موفقیت فارس در کنکور سراسری ۱۴۰۰، پذیرفتنی نیست و علت و عوامل اصلی این عدم موفقیت باید آسیب شناسی شود.
سید آیت اله رزمجو عنوان کرد: به اعتقاد من استان فارس به جای اینکه رویکردی علمی را دنبال کند، به سمت رویکرد سیاسی سوق پیدا کرده است که این مسئله به عنوان یک آسیب جدی تلقی می شود.
وی با اعتقاد به اینکه تصمیمات اتخاذ شده از سوی نمایندگان مجلس در امور مربوط به آموزش و پرورش و دانشگاه ها یکی از عواملی است که موجب سیاسی شدن رویکرد آموزشی در استان فارس شده است، گفت: نمایندگان مجلس باید از دخالت در امور اجرایی و مدیریتی آموزش و پرورش و دانشگاه ها دست بردارند. دخالت نمایندگان مجلس، سیستم اجرایی آموزش و پرورش را با مشکل روبه رو می کند و دانش آموزان نیز از این اتفاق متضرر خواهند شد.
استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر با دخالت های اجرایی و عملیاتی برخی از نمایندگان مجلس مواجه هستیم و باید رویه ای تعیین شود که ۱۸ نماینده استان فارس به ویژه نمایندگان شیراز در امور اجرایی و مدیریتی دانشگاه ها و آموزش و پرورش ورود پیدا نکنند.
رزمجو تصریح کرد: آموزش و پرورش فارس در سه سال گذشته چندین مدیرکل عوض کرده است و این یک آسیب جدی است که می تواند موجب ضعف سیستم آموزشی و تنزل جایگاه علمی استان فارس‌ در کشور شود.
او عنوان کرد: معلمان و مدیران آموزش و پرورش استان فارس به جای تمرکز بر افزایش سطح علمی دانش آموزان و تلاش برای کسب سهمیه رتبه برتر در کنکور سراسری، بیشتر درگیر امور سیاسی و تغییر و تحول مدیران بوده و هستند.
وی با اشاره به اینکه عدم موفقیت فارس در کسب عنوان برتر در کنکور ۱۴۰۰، تلنگری به جامعه علمی است، گفت: متأسفانه استان فارس از نظر کسب رتبه برتر در آزمون ورودی دانشگاه ها در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد. باید هوشیار باشیم و هوشمندانه حرکت کنیم. امروز نخبگان، جامعه تعلیم و تربیت و جامعه دانشگاهی باید برای برطرف شدن این مشکل، راهکار ارائه بدهند.
رزمجو پیشنهاد داد: باید از رویکرد سیاسی فاصله بگیریم و بر روی جامعه علمی سرمایه گذاری کنیم. آموزش و پرورش بایستی با محوریت کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان فارس یک برنامه راهبردی ارائه بدهد.
وی افزود: مدیران مناطق آموزش و پرورش می بایست در یک دوره کوتاه مدت و با هماهنگی و همفکری با جامعه علمی و دانشگاهی یک برنامه عملیاتی ارائه بدهند. باید یک اقدام علمی و عملیاتی صورت بگیرد تا بتوانیم در کنکور ۱۴۰۱ شاهد عملکرد بهتری از سوی دانش آموزان فارس باشیم.
رزمجو ادامه داد: آموزش و پرورش بایستی پلتفرمی طراحی و درصدی را برای کسب سهمیه نفرات برتر در کنکور پیش بینی کند. به عنوان مثال اعلام کند که در سال آینده حداقل پنج یا هفت درصد از سهمیه نفرات برتر کنکور را به خود اختصاص می دهد.
وی اضافه کرد: برای تحقق این امر آموزش و پرورش باید با توجه به تعداد مدارس در سطح استان فارس و دانش آموزانی که قصد دارند از این مدارس در کنکور شرکت کنند، به گزینش دانش آموزانی بپردازد که از پتانسیل خوبی در عرصه علمی بهره می برند.
رزمجو عنوان داشت: بدون شک آموزش و پرورش با شناسایی و هدایت دانش آموزان می تواند گام های مؤثری را برای کسب نتیجه مطلوب در کنکور ۱۴۰۱ بردارد. البته برای گزینش دانش آموزان باید رعایت عدالت شرط اصلی باشد.
وی افزود: این انتخاب بایستی با در نظر گرفتن معیارهای علمی و با توجه به توانایی دانش آموزان صورت بگیرد و از گزینش دانش آموزان با رویکردهای سیاسی محور جلوگیری شود.
رزمجو با تأکید بر اینکه دانش آموزان باید با عدالت و بر اساس توانایی هایشان شناسایی شوند و سپس با برگزاری دوره های آموزشی مختلف آنها را هدایت کنیم‌،گفت: حتی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان می توانیم آنها را مورد حمایت معنوی و مالی قرار بدهیم و تسهیلاتی را برای دانش آموزان منتخب در نظر بگیریم. تهیه تجهیزات و امکاناتی از جمله لپ تاپ، کتاب های کمک درسی، کمک های مالی در طول دوران تحصیل و فراهم کردن شرایط استفاده از کتابخانه به صورت رایگان می تواند کمک شایانی به ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان برای کسب موفقیت در کنکور کند.
رزمجو بیان کرد: ظرفیت های دانش آموزان مناطق روستایی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. چراکه برخی اوقات شاهد عملکرد بهتری از سوی دانش آموزان مناطق روستایی در مقایسه با دانش آموزانی هستیم که ساکن شهر هستند.
این استاد دانشگاه ابراز کرد: امیدواریم تمهیدات لازم برای حضور دانش آموزان فارس در جمع رتبه های برتر آزمون ورودی دانشگاه های کشور اتخاذ شود تا این استان علم دوست از رتبه های برتر کنکوری بی نصیب نماند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

راد شنبه , ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰

واقعانمیدانیم چه اتفاقی درحال وقوع هست.. درحوزه علمی..

آخرین اخبار