چاپ کد خبر: 42525
21 دی 1399

اعلام جزئیات جدیدی از طرح اقدام مسکن ملی/ مسکن ملی به چه افرادی داده می شود؟قیمت اولیه مسکن ملی و میزان آورده

طرح مسکن ملی

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: واجدان شرایط طرح مسکن ملی باید سرپرست خانوار یا متاهل و فاقد مسکن باشند.

به گزارش گروه اجتماعی اول فارس، ابراهیم صادقی‌فر (معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در جلسه‌ای غیرحضوری درباره طرح اقدام مسکن ملی برای کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار توضیحاتی ارائه داد. 

او در ابتدای این برنامه گفت: پس از وقفه ۵ ساله، طرح اقدام مسکن ملی توسط وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سرگرفته شد و محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) تفاهم نامه‌ای با وزارت شهرسازی در دیماه ۹۸ امضا کرد. 

صادقی‌فر توضیح داد: یکی از مهم‌ترین اهداف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شناسایی واجدان شرایط واقعی از غیرواقعی بود. همواره در طرح‌های از این قبیل، واجدین شرایط واقعی نادیده گرفته می‌شدند اما افراد دیگر از مزایای طرح‌ها برخوردار می‌شدند که این موضوع با عدالت متناقض است. بیش از یک میلیون نفر، متقاضی شرکت در طرح اقدام مسکن ملی بودند که پس از پالایش به ۸۴۷ هزار نفر رسیدند. 

او ادامه داد: ۳۵۶ هزار و ۷۰۰ کارگر و حدود ۸ هزار و ۹۵۱ زن سرپرست خانوار مشمول این طرح می‌شوند. برخی از کارگران دهک‌های ۱ تا ۳ نیز در طرح اقدام مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند. ۱۰۹ هزار و ۴۵۷ نفر از دهک ۵ و ۸۰ هزار و ۵۸۴ نفر از دهک ۶ در این طرح ثبت نام کرده‌اند. 

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: وام صد میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصدی با بازپرداخت اقساط ۱۰ساله به واجدین شرایط پرداخت خواهد شد. وزارت راه و شهرسازی تصمیم دارد با اجرای برنامه‌ای، مبلغ وام را افزایش و نرخ بهره بانکی را کاهش دهد. اتحادیه اسکان در این طرح مسئولیت ۱۰ هزار واحد را برعهده گرفته است. همچنین هلدینگ تراز پی‌ریز وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت ایران سازه سازمان تامین اجتماعی در این طرح مشارکت خواهند کرد. 

وی درباره واجدان شرایط نیز توضیح داد: افراد واجد شرایط باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. زنان سرپرست خانوار و زنان خودسرپرست به شراط داشتن حداقل ۳۵ سال از مشمولان این طرح محسوب می‌شوند. متقاضیان باید در شهر محل سکونت خود، ۵ سال سابقه زندگی داشته باشند. تمام متقاضیان باید مالکیت مسکن نداشته باشند. 

صادقی‌فر تشریح کرد: قیمت تمام شده، با توجه به فهرست بها در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، قیمت یک واحد ۱۰۰ متری، ۳۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. مبلغ آورده اولیه برای یک واحد ۱۰۰ متری، ۴۰ میلیون تومان است اما این مبلغ یکسان نیست و در برخی از شهرها تغییر می‌کند. 

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دوم به پرسش کارگران پاسخ داد. صادقی‌فر در پاسخ به پرسش ایلنا گفت: اگر مدت زمان ساخت را حداکثر ۳ سال در نظر بگیریم، متقاضیان باید هر ۶ ماه یکبار، ۵۰ میلیون پرداخت کنند. اگر بازه زمانی ساخت کمتر از ۳ سال باشد، مهلت زمانی پرداخت اقساط کمتر خواهد شد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

امینی، یکشنبه , ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳

من،۱۲سال،مسکن،مهر،منتظر،خانه،بودم،۷میلیو،پرداخت،کردم،قدرت،پرداخت،نداشم،انصراف،دادم،امدم،مسکن،ملی،ثبت،،نام،کردم،یک،کلام،به،خاطریک،ماه،تاریخ،قولنامه،تمام،شده،ثبت،نام،نکرد،این،بی،سوادی،کارشناسای،ماهست

آخرین اخبار