چاپ کد خبر: 49742
15 فروردین 1400

اعلام زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران/وضعیت در فارس ، آذربایجان شرقی و غربی و اصفهان نگران کننده است

به گزارش اول فارس،  علیرضا رئیسی گفت: ما قطعا تا تیرماه به تولید صنعتی واکسن در کشور ماهانه حدودا ۱۰میلیون دوز خواهیم رسید و از اواخر تیر ماه واکسیناسیون عمومی را آغاز خواهیم کرد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به چرخش ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: اکنون در ابتدای پیک چهارم هستیم به ویژه استان‌های ایلام و البرز وارد پیک چهارم شدند و پیش بینی می‌کنیم بعضی از استان‌ها به این پیک اضافه شوند.

او ادامه داد: خوزستان در حال عبور از این پیک است و احتمال می‌دهیم در تهران هفته آینده وضعیت قرمز را تجربه کنیم. در سطح تهران بیماران سرپایی افزایش داشته و ۵ شهر تهران قرمز است.

وی افزود: یک هفته است که تعداد شهرهای قرمز و نارنجی ما روزانه درحال تغییر است. در حال حاضر در کشور ۴۷ شهر قرمز داریم، درحالیکه قبل از تعطیلات، ۹ شهر قرمز بیشتر نداشتیم. همچنین ۱۲۶ شهر نارنجی و ۲۴۷ شهر زرد و فقط ۲۸ شهر آبی داریم.

رئیسی ادامه داد: گردش ویروس انگلیسی در خوزستان به صورت انفجاری رخ داد و هشدارهای زیادی داده شد اما سفر و دید و بازدید ادامه داشت.

سخنگوی ستاد ملی کرونا افزود: اگر زمانی در مورد ویروس چینی صحبت می‌کردیم تجربه یکساله از رفتار ویروس داشتیم، اما در مورد ویروس جهش یافته، شاخص‌های رنگ بندی شهرها را تغییر دادیم و در ابتدا سعی کردیم فرودگاه‌ها و مرزهای غربی را کنترل کنیم اما زمانی که ویروس در استان‌ها به جریان افتاد ما بیشتر حساس شدیم که دو رنگ بندی را در شهرها بیشتر مورد توجه قرار دهیم ولی شاخص‌های قبلی این چنین نبود و ما کلا توصیه کردیم که سفر انجام نشود اما توجهی نشد.

او ادامه داد: با انتشار ویروس انگلیسی در کشور ما فرصت اعمال محدودیت را نداشتیم. در حال حاضر علیرغم منع سفر به کشورهای نارنجی و قرمز مردم جریمه را پرداخت کردند و رفتند. امسال ترس مردم نسبت به سال قبل کم شده است و عادی انگاری از سوی مردم و خستگی یکساله آنها از ویروس منجر به سفر و افزایش آمار شد.

وی افزود: تصمیم‌هایی که در ستاد گرفته می‌شود نظرات جمعی است و نظر شفافی که از سوی وزیر بهداشت داده شد منع سفر توسط مردم بود و اگر می‌خواستیم بر اساس رنگ بندی‌ها اعمال محدودیت کنیم که شرایط مثل سال گذشته بود اما امسال نظرات کارشناسی و مبنا منع سفر بود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا در ادامه گفت: فقط سفر خطرناک نیست و دورهمی‌ها نیز بسیار خطرآفرین بود. هم سفر و هم دورهمی امسال اتفاق افتاد.

او ادامه داد: امروز جلسه اضطراری با حضور وزیر بهداشت و روسای بیمارستان‌ها برگزار شد و قرار شد به دلیل شدت بیماری و افزایش آمار ابتلا، مبنای ابتلا را به ویروس جهش یافته گذاشتیم و قرار شد تخت‌های بیمارستانی آماده شود و افزایش یابد.

رئیسی گفت: خیز چهارم از سه خیز قبلی بسیار بیشتر است و طی یک هفته گذشته میزان بیماران ما دو برابر شده و در هفته گذشته سه هزار و پانصد بستری داشتیم و رکورد بستری شکسته شده درحالیکه هنوز کاملا وارد پیک چهارم نشده ایم و باید منتظر عوارض سفرها در ۵ روز آینده باشیم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: در خراسان رضوی و اصفهان شیب تند ویروس آغاز شده و ما برای اصفهان به دلیل تجربه دو خیز نگرانیم. فارس و آذربایجان غربی و شرقی نیز وضعیت نگران کننده‌ای دارند.

وی افزود: مردم مازندران تازه از خیز سوم رها شده بودند و دوباره با خیز شدیدی مواجه شدند. در تهران، البرز و ایلام نیز شاهد خیز با رشد شدیدی هستیم.

سخنگوی ستاد کرونا در ادامه گفت: میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی به کمتر از ۵۵ درصد رسیده است و در این وضعیت خاص که با ویروس جهش یافته مواجهیم، تعداد بیماران بسیار سریع افزایش می‌یابد. در برخی از استان‌ها مثل تهران رعایت دستورالعمل ها تا ۷۰ درصد رعایت می‌شود.

او ادامه داد: اگر افراد ماسک داشته باشند، اما در فضایی با تهویه نامناسب به مدت طولانی بمانند احتمال ابتلا وجود دارد.

رئیسی در ادامه افزود: در عراق سوش قالب سوش انگلیسی است، الگوی کشور عراق نیز مثل خوزستان بود و طبق بررسی‌های اپیدمیولوژیک، شیب تندی در کنار پیک قبلی ایجاد شده است و مرزهای زمینی و هوایی ما با عراق بسته است. در کشور ترکیه نیز سوش قالب سوش انگلیسی است و دو روز پیش نامه‌ای از سوی وزیر بهداشت برای بستن مرزهای هوایی و زمینی به ترکیه زده شده است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: تعداد مسافرانی که از مرزهای ترکیه وارد می‌شوند خیلی زیاد نیست و از هر کشوری هر کسی وارد ایران می‌شده با تست منفی وارد می شدند و ورود از ۴۰ کشور به ایران ممنوع است. کشورهایی که از طرف سازمان جهانی بهداشت منع تردد می‌شوند مثل انگلیس، به ما در تصمیم گیری کمک می‌کنند و اقداماتی برای بستن مرزها در کشور انجام شده است.

رئیسی در ادامه درباره فروش پی سی آر منفی در کشورهای همسایه نیز افزود: ما در حوزه بهداشت یک قوانین بین المللی داریم که همه کشورها باید به آن پایبند باشند. ما از افرادی که با تست پی سی آر منفی می‌آیند مجددا در کشور خودمان تست پی سی آر می‌گیریم.

او ادامه داد: ما سه گروه کشور داریم. کشورهای اول که کلا ورودشان به کشور ممنوع است. دسته دیگر کشورهایی با ریسک متوسط هستند که تست منفی دارند اما دوباره از آن‌ها در ایران تست منفی گرفته می‌شود و گروه سوم کشورهایی که جزو کشورهای با ریسک پایین هستند و با تست منفی وارد کشور می‌شوند و اگر بعد از یک ماه علائم بیماری داشتند باید تست مجدد بدهند.

رئیسی گفت: در هیچ جای دنیا برای خروج افراد از شهرشان به شهر دیگر تست منفی نمی‌گیرند و اگر این کار در خوزستان انجام شد به دلیل شیوع ویروس جهش یافته و پخش نشدن در سطح کشور بود و برای سایر شهرها تست منفی برای خروج از شهر، شدنی نیست. بهترین کار این است که افراد اصلا سفر نکنند و وارد یک شهری نشوند.

وی افزود: افرادی که تست آنها مثبت بوده است و قرنطینه را ترک کرده اند به ازای هرروز ۲۰۰ هزار تومان جریمه شده اند و اگر جریمه شان خیلی زیاد شد دادستانی کشور وارد عمل می‌شود.

او گفت: درخواست من از مردم به ویژه افرادی که به سفر رفتند این است که دورهمی برگزار نکنند تا باعث چرخش ویروس در سطح جامعه نشوند. به کارمندان هم توصیه می‌کنیم در فضاهای بسته دور هم قرار نگیرند. یکی از خطرناک‌ترین جاها برای انتقال ویروس رستوران‌ها و تالارهای عروسی و عزاداری است و از مردم می‌خواهیم که از رفتن به این فضاها اجتناب کنند.

رئیسی همچنین در مورد فروش پی سی آر منفی در کشورهای همسایه افزود: ما در حوزه بهداشت یک قوانین بین المللی داریم که همه کشورها باید به آن پایبند باشند. ما از افرادی که با تست پی سی آر منفی می‌آیند مجددا تست پی سی آر می‌گیریم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا در ادامه به بحث واکسن کرونا اشاره کرد و در این خصوص گفت: تا کنون حدود ۷۹۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شده است. واکسن‌های دیگری ظرف این هفته به دست ما خواهد رسید. بحث واکسن به یک بحث سیاسی بین دولت‌ها مبدل شده است و نباید قول قطعی برای ورود واکسن‌ها داد.

وی افزود: در حال حاضر حدودا ۲۵۰ هزار نفر را واکسینه کرده ایم و ۵۵ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کردند. واکسن اسپوتنیک وی که وارد کردیم دوز اول و دومش کاملا متفاوت است و به همین دلیل ۲۰۰ هزار دوزی که اخیر دریافت کردیم برای دوز اول بوده و اکنون ۱۰۰هزار دوز دوم وارد شده و فقط به افرادی می‌رسد که دوز اول را دریافت کرده اند.

رئیسی ادامه داد: ما روی واکسن‌های خارجی همین اندازه که در دسترس ما هست می‌توانیم حساب کنیم نه بیشتر. در حال حاضر ۸۶ درصد واکسن‌های دنیا را فقط ۷ کشور اروپایی تزریق کرده اند که مشکل مالی ندارند.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: کشورهای عربی مثل عربستان چون در فاز کارآزمایی بالینی شرکت کرده بودند ۱۲ درصد واکسن تزریق کرده است در حالی که هیچ مشکل مالی ندارد. امارات نیز ۱۸ درصد واکسن دریافت کرده است. کشورهایی مثل ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان زیر ۱۰ درصد واکسن دریافت کرده اند و دلیلش این است که برای کل دنیا ۱۰هزار میلیارد دوز واکسن نیاز است و این شدنی نیست.

رئیسی در پایان به تولید واکسن های داخلی اشاره کرد و با بیان اینکه واکسن پاستور زودتر از واکسن برکت آماده خواهد شد، افزود: ما قطعا تا تیرماه به تولید صنعتی واکسن در کشور ماهانه حدودا ۱۰میلیون دوز خواهیم رسید و از اواخر تیر ماه واکسیناسیون عمومی را آغاز خواهیم کرد و تا آن زمان گروه اول که کادر درمان و گروه‌های پرخطر هستند را تکمیل خواهیم کرد و انتظار داریم که تا پایان سال ۱۴۰۰ واکسیناسیون خود رو انجام دهیم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار