• 24 / شهریور 1401 / 13:12
  • شناسه خبر : 94698

اعلام شرایط و مزایای بیمه زنان خانه دار و دختران ، محدوده سنی و نرخ حق بیمه

زنان خانه دار و دختران مانند بسیاری از اقشار کشور می توانند تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات تامین اجتماعی استفاده کنند.

 جامعه هدف بیمه زنان خانه دار و دختران، تمامی زنان و دختران کشور هستند که در رده سنی بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام قرار دارند و فاقد پوشش بیمه‌ای هستند.

بانوان بیش از ۵۰ سال نیز در صورت دارا بودن سوابق بیمه پردازی قبلی، معادل سال‌های بیمه پردازی به شرط سنی آنها افزوده می شود. به عنوان مثال اگر دوسال سابقه بیمه داشته باشند می توانند در خواست بیمه بدهند. البته متقاضیانی که دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند از اعمال شرط سنی مقرر معاف می‌شوند.

مزایای بیمه زنان خانه دار و دختران

بیمه شدگان اجباری با پرداخت حق بیمه توسط کافرمایان بیمه می شوند، اما بیمه شدگان با ماهیت اختیاری از جمله زنان و دختران راسا مبادرت به بیمه پردازی می‌کنند. تامین امنیت اقتصادی زنان به خصوص در دوران پیری (دریافت مستمری) و از کارفتادگی از مزایای بیمه برای زنان است.

تفاوت بیمه زنان خانه دار و دختران با پوشش بیمه‌ای دخترانی که تحت تکفل پدر هستند

بانوانی که تحت تکفل پدر خود هستند، تنها از حمایت درمانی سازمان تأمین اجتماعی بهره مند می شوند. ثبت نام و بیمه پردازی در بیمه زنان خانه دار، موقعیت بانوان را از بیمه شده تبعی به بیمه شده اصلی تغییر می دهد و با این کار، بانوان از خدمات بازنشستگی و سایر تعهدات بلندمدت تأمین اجتماعی برخوردار می شوند.

ضمن اینکه این مزیت ویژه برای بانوان ایجاد شده است که امکان تداوم استفاده از خدمات درمانی بیمه همسر یا پدر نیز برای آنان فراهم است و زنان خانه داری که از بیمه پدر خود استفاده می کنند، نیازی به پرداخت هزینه بیشتر برای استفاده از خدمات درمانی نخواهند داشت.

انتخابی بودن نرخ حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه

سه نوع نرخ حق بیمه برای بیمه زنان خانه دار و دختران تعریف شده است که متقاضی می تواند یکی از آنها را انتخاب کند. دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه این گروه نیز بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب است که زنان متقاضی بیمه می توانند متناسب با سن و سابقه بیمه‌ای، دستمزد مورد نظر را انتخاب کنند.

انواع نرخ حق بیمه و خدمات مربوطه

نرخ حق بیمه ۱۲ درصد شامل تعهدات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می شود. نرخ دیگر ۱۴ درصد است که تعهد بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی برای آن تعریف شده است. کامل ترین نوع تعهدات بیمه‌ای در نرخ ۱۸ درصد است که شامل بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت است.

البته این نرخ‌ها، فقط مربوط به سهم بیمه شده است و علاوه بر آن، دو درصد نیز سهم کمک دولت است که از بیمه شده مطالبه نمی‌شود و دولت آن را پرداخت می کند.

وضعیت خدمات درمانی در بیمه زنان خانه دار و دختران

خدمات درمانی یکی از خدمات قابل ارائه به این گروه از بیمه شدگان است. متقاضیانی که تحت تکفل همسر یا پدر خود هستند و از خدمات درمانی به تبع آنها برخوردارند، نیازی به پرداخت سرانه درمان و پوشش جداگانه خدمات درمانی ندارند، اما متقاضیانی که تحت تکفل بیمه شده اصلی نیستند، می توانند با پرداخت حق سرانه درمان، حمایت درمان را نیز انتخاب کنند.

بیمه‌پردازی زنان خانه‌دار موجب قطع مستمری نمی‌شود

زنان خانه‌دار علاوه بر امکان دریافت مستمری بازماندگان به تبع همسر، می‌توانند به واسطه بیمه پردازی در قالب بیمه زنان خانه دار و احراز شرایط مقرر به طور همزمان از مستمری بازنشستگی خود نیز بهرمند شوند که این امر در تأمین امنیت اقتصادی و افزایش رفاه خانواده مؤثر خواهد بود.

ثبت نام غیرحضوری برای بیمه زنان خانه دار و دختران

متقاضیان نیازی به مراجعه به شعب تأمین اجتماعی ندارند. کافی است به سامانه غیر حضوری این سازمان به نشانی es.tamin.ir
مراجعه کنند. در این سامانه، شرایط متقاضی از نظر سن و سابقه حق بیمه بررسی و در نهایت با چند کلیک ساده، قرارداد بیمه منعقد می شود. در ضمن پرداخت حق بیمه ماهانه نیز از طریق همین سامانه امکانپذیر است و نیازی به مراجعه به شعبه یا بانک نیست.

 

 

مطالب مرتبط

صدور و پرداخت خسارت تمامی بیمه نامه‌ها آنلاین می‌شود

عوارض جدید بر روی قبوض برق و گاز املاک تجاری و مسکونی

بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی منتظر این پیامک ویژه باشید

نظرات