چاپ کد خبر: 3610
26 دی 1397
وضعیت محیط زیست کشور نگران کننده است

افزایش فرونشست زمین در فسا وجهرم به ۵۴ سانتی متر در سال

n83173505 72784215

به گزارش اول فارس به نقل از ایرنا، محمد درویش روز چهارشنبه در همایش ملی آموزش سبز، حفظ محیط زیست و ارتقای سرمایه های اجتماعی در سالن لقمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: چنانچه برای حفظ محیط زیست مردم شریک حکومت شوند، آنها بهترین عملکرد را برای حفظ زیست بوم خود انجام می دهند.
وی نقش آموزش و پرورش را در ارتقای سرمایه های اجتماعی بسیار حائز اهمیت دانست و اضافه کرد : آینده این سرزمین توسط این نهاد مهم و تاثیرگذار رقم خواهد خورد چنانچه نتوانیم نسلی تربیت کنیم که منافع ملی را به فردگرایی ترجیح دهد، آینده خطرناکی در انتظار داریم.
مدیر بخش سیاستگذاری محیط زیست مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد : به دلیل بی توجهی به محیط زیست، طی نیم قرن گذشته ۳۵ هزار سکنه روستاهای کشور خالی از جمعیت شده و از سال ۱۳۵۶ تاکنون جمعیت حاشیه نشینی کشور از ۶۰ هزار نفر به ۱۸ میلیون نفر افزایش یافته است.
وی به فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور اشاره و اضافه کرد : منطقه حفاظت شده کلاه قاضی اصفهان در حال فرونشست است و بر اثر این پدیده در این منطقه شکاف های بزرگ و نگران کننده ای ایجاد شده است.
درویش ادامه داد : در زرین شهر دشت به شدت درحال فرونشست است و مسئولان ذوب آهن اصفهان نگران آسیب دیدن کوره بلند این کارخانه در پی فرونشست زمین هستند.
وی اضافه کرد : فرونشست زمین در منطقه شهریار تهران به ۳۶ سانتی متر در سال رسیده است و در فسا و جهرم واقع در استان فارس به ۵۴ سانتی متر در سال افزایش یافته است.
مدیر بخش سیاستگذاری محیط زیست مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری بدون ارائه آماری از فرونشست زمین در شهر اصفهان تصریح کرد: میزان فرونشست زمین در اصفهان در بین آماری که از شهریار و فسا و جهرم ارائه دادم قرار دارد و به دلیل وجود آثار مهم باستانی در این منطقه نگرانی وجود دارد.
وی استفاده بی رویه از منابع آبی و توسعه کشاورزی را از دلایل مهم فرونشست زمین در کشور بیان کرد و گفت: در اوایل انقلاب وسعت زمین های کشاورزی این استان ۷۵ هزار هکتار بود اما اکنون به ۵۰۰ هزار هکتار افزایش یافته است.
درویش اظهارداشت: در حوضه دریاچه ارومیه وسعت زمین های کشاورزی از ۳۲۰هزار هکتار به ۶۸۰ هزار هکتار افزایش یافته است و در این منطقه ۸۱ هزار حلقه چاه کشاورزی حفر و ۷۲ سد ذخیره آب ساخته شده است.
وی مهاجرت و اسکان جمعیت بیش از حد ظرفیت مناطق همچنین استقرار صنایع آب بر در مناطق مرکزی ایران از جمله اصفهان را از دلایل کاهش منابع زیر زمینی آب و در پی آن فرونشست زمین بیان کرد و گفت: به دلیل آینده نگر نبودن و بی توجهی به مناطق کم برخوردار، شرایطی را بوجود آوردیم تا به دلیل مهاجرت جمعیت تهران بصورت چشمگیری افزایش یابد و برای آبرسانی به ساکنان این شهر مجبور به سدسازی و تغییر مسیر رودخانه های طالقان و کرج شدیم.
مدیر بخش سیاستگذاری محیط زیست مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری از تهران به عنوان سومین شهر نزاع خیر دنیا نام برد و گفت: شرایطی را بوجود آورده ایم که ۲۲ میلیون ساعت عمر شهروندان تهرانی در ترافیک این شهر از بین برود و بسیاری از شهروندان آن به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست بدهند.
وی با اشاره به اینکه ۵۰ تا ۷۰ هزار سال نیاز است تا زمین پس از فرونشست زمین به عمق یک سانتی متر خود را بازیابی کند، گفت: به همین دلیل سازمان ملل تاکید دارد در صورت فرونشست زمین به عمق چهار میلی متر در هر کشوری، کمیته مهار این بحران به ریاست بالاترین مقام اجرایی آن کشور تشکیل شود .
درویش با اشاره به فرونشست زمین در مناطقی از اسپانیا و ایتالیا به عمق سه میلی متر گفت: به همین دلیل کمیته مهار این بحران به ریاست نخست وزیران این کشورها تشکیل شد.
به گفته وی بیشترین در بین کشورهای اروپایی بزرگترین فرونشست زمین در مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک با ۳۲ سانتی متر به ثبت رسیده است.
مدیر بخش سیاستگذاری محیط زیست مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری بدون اشاره به آمار دانش آموزان زیر ۱۲سال در کشور تصریح کرد: این آمار طی یک دهه گذشته ۲ برابر شده و در بین ۲۳۷ کشور جهان تنها نام ایران است که آمار دانش آموزان چاق زیر ۱۲ سال آن طی یک دهه افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه دولت سالانه ۳۵ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماری های غیر واگیر هزینه می کند، گفت: این بودجه سه میلیارد تومان از بودجه وزارت آموزش و پرورش بیشتر است و بیشتر بیماری های غیر واگیر ناشی از کم تحرکی و آلودگی هوا و افزایش آلاینده ها می باشد.
درویش با بیان اینکه سالانه یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای تامین مکمل های ویتامین از جمله ویتامین دی ( D) در کشور هزینه می شود، بیان کرد: چرا باید در کشوری که ۳۰۰ روز آن آفتابی است به دلیل آلودگی هوا مردم آن تابش نور خورشید را نبینند و از کمبود ویتامین دی رنج ببرند.
وی معرفی انسان های توسعه یافته و الگو قراردادن آنها را یکی از راهبردها برای حفظ محیط زیست و مقابله با چالش های این بخش بیان کرد و گفت: آموزش و پرورش نقش مهمی در تربیت انسان های توسعه یافته دارد.
وی با اشاره به مهاجرت معکوس به مناطق شرق استان اصفهان از جمله خور و بیابانک گفت: ساکنان روستای مصر این شهرستان الگویی برای سایر مناطق هستند که توانسته اند ضمن حفظ محیط زیست از جاذبه های طبیعی این شهرستان درآمد پایدار داشته باشند.
درویش بیان کرد : انسان توسعه یافته این نیست که در مناسب های مختلف از جمله روز جهانی محیط زیست، یک آشغال از زمین بردارد یا روز درختکاری یک نهال بکارد یا در روز هوای پاک از وسیله نقلیه استفاده کند بلکه این رفتار باید در وجود انسان نهادینه شود.
وی با اشاره به اینکه مدیران اجرایی برای فرهنگ سازی جهت حفظ محیط زیست مسئولیت دارند، گفت: پذیرفته نیست که مدیر اداره محیط زیست شهرستان مردم را به استفاده از حمل و نقل عمومی و یا دوچرخه دعوت کند اما خودش برای حمل و نقل از ماشین شاسی بلند استفاده کند.
مدیر بخش سیاستگذاری محیط زیست مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: مردم اگر ببینند که مدیران یا فرهیختگان و نخبگان جامعه آنها برای کاهش آلودگی هوا از حمل و نقل عمومی یا دوچرخه استفاده می کنند به استفاده از این وسائل ترغیب می شوند.
وی با بیان اینکه مدیران باید از خود شروع کنند، گفت: ما می توانیم کشور را بسازیم به شرط اینکه فقط حرف های قشنگ نزنیم و به خلاق و قانون پایبند باشیم.
همایش ملی آموزش سبز، حفظ محیط زیست و ارتقای سرمایه های اجتماعی روز چهارشنبه به همت آموزش و پرورش ناحیه سه اصفهان در سالن لقمان دانشگاه علوم پزشکی این شهر برگزار شد.
در این همایش ۲ روزه از ۳۰۰ مقاله رسیده به این همایش ۱۵۲ مقاله بصورت سخنرانی و پوستر ارائه می شود

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار