چاپ کد خبر: 66366
13 شهریور 1400

افشای زوایای هولناکی از ماجرای کودک ربایی سازمان یافته در مشهد

به گزارش اول فارس به نقل از خراسان، ماجرای این پرونده پیچیده که از چند سال قبل در مشهد کلید خورده بود، بعدازظهر نهم شهریور در حالی رنگ عملیاتی به خود گرفت که حدود ساعت ۲:۳۰ بعدازظهر زن جوانی به همراه دختر ۳ ساله اش وارد محله نجف در بولوار توس شد و به سمت منزل مسکونی خودش حرکت کرد. این زن جوان در حالی وارد منزل شد که دختر خردسال برای بازی کودکانه درون حیاط ایستاد و در حیاط نیز بازماند. در این هنگام ناگهان مردی ناشناس وارد منزل مسکونی شد و در یک لحظه دستمالی را جلوی دهان دخترک گرفت.
او بلافاصله دختر ۳ ساله را که دست و پا می زد از زمین بلند کرد و با سرعت از حیاط خارج شد. مادر کودک که از پنجره آشپزخانه این صحنه را می دید وحشت زده بیرون پرید و در حالی که دچار شوک شده بود جیغ زنان به داخل کوچه دوید.
زن جوان سراسیمه و نگران فریاد می کشید «دخترم را بردند! دخترم را بردند!» با جیغ های دلخراش زن جوان، اهالی محل نیز از خانه ها بیرون آمدند و مردی را دیدند که دختری را زیر بغل گرفته و با سرعت به انتهای کوچه می دود. گزارش اختصاصی خراسان حاکی است، طولی نکشید که تعدادی از اهالی محل به یاری زن جوان آمدند و به تعقیب مرد ناشناس پرداختند.
کودک آدم ربایی در مشهذ
دست و پا زدن ها و تلاش دخترک برای نجات از چنگ مرد کودک ربا هم فایده ای نداشت تا این که بالاخره اهالی و رهگذران موفق شدند آن مرد را به محاصره درآورند و از فرار او جلوگیری کنند.
چند دقیقه بعد نیروهای کلانتری با تماس تلفنی شهروندان در حالی عازم خیابان نجف شدند که سرهنگ حسین دهقان پور (رئیس پلیس مشهد) برای بررسی دقیق این ماجرا و انتقال متهم به کلانتری تاکید کرده بود. بنابراین گزارش، با افشای هویت این متهم ۴۳ ساله که «م-خ» نام دارد، تحقیقات مقدماتی آغاز و مشخص شد که وی عضو یک باند کودک ربایی است که زن جوانی هدایت و سرکردگی این باند را به عهده دارد. این مرد ۴۳ ساله در اعترافات اولیه خود به پلیس گفت: من برای زنی به نام «ن» کار می کنم و بنا به سفارش او دختر بچه ۳ ساله را دزدیدم. گزارش خراسان حاکی است، در پی اعترافات کودک ربای مذکور، نیروهای انتظامی مراتب را به دادستانی مشهد اطلاع دادند.
در همین حال با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و احتمال شبکه ای بودن ماجرای کودک ربایی ها در مشهد، این پرونده حساس به شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و با راهنمایی ها و دستورات ویژه قاضی محمدحسین درودی (دادستان مرکز خراسان رضوی) زیر ذره بین تحقیقات قرار گرفت. قاضی دکتر حسن زرقانی (قاضی ویژه پرونده های جنایی) که بررسی های تخصصی و ریزبینانه را با استفاده از تجربیات ارزنده دادستان مشهد آغاز کرده بود، بی درنگ پیگیری فنی و اطلاعاتی این پرونده را به گروه زبده ای از کارآگاهان  اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرد تا ماجرای کودک ربایی ها در مشهد به طور خاص مورد رسیدگی قرار گیرد.
از سوی دیگر با توجه به اهمیت این موضوع و تاکید فرمانده انتظامی خراسان رضوی، سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) به طور مستقیم هدایت گروه عملیاتی را به عهده گرفت و این گونه تحقیقات پلیس وارد مرحله جدیدی شد چرا که بررسی های اولیه و تحقیقات اطلاعاتی نشان می داد از ابتدای امسال چند کودک در مشهد گم شده اند که از سرنوشت آنان هیچ اطلاعاتی وجود نداشت .بدین ترتیب مرد ۴۳ ساله ساعتی بعد زیر بازجویی های فنی و تخصصی قرار گرفت و کارآگاهان با اطلاعاتی که وی در اختیار گذاشت دامنه عملیات را به نقطه دیگری از شهر کشاندند. آنان پس از تخلیه اطلاعاتی مرد ۴۳ ساله، با زن جوانی که قرار بود کودک را تحویل بگیرد، در نقطه ای از شهر قرار صوری گذاشتند و با رعایت همه نکات امنیتی، منطقه مذکور را به طور غیرمحسوس قرق کردند. در این هنگام ناگهان خودروی پژو ۴۰۵ مقابل مرد ۴۳ ساله متوقف شد که رانندگی آن را جوانی حدود ۲۳ ساله به عهده داشت اما کارآگاهان در یک لحظه خودرو را به محاصره درآوردند و در حالی که زن جوان و راننده پژو هنوز در شوک بودند، دست بندهای قانون را بر دستان شان حلقه زدند.
 با انتقال «ن» و جوان راننده به پلیس آگاهی، بلافاصله تحقیقات ویژه از آنان آغاز شد. راننده خودرو که «م- ص» نام دارد در اعترافاتش زوایای دیگری از این شبکه کودک ربایی را فاش کرد. او گفت: من فقط راننده این شبکه هستم و برای انتقال هر کودک مبالغی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان دریافت می کنم. این جوان ۲۳ ساله تبعه خارجی همچنین ادعا کرد، نقشی در خرید و فروش کودکان ندارد. این درحالی بود که «ن» (سرکرده شبکه) خود را فقط یک دلال نامید که تعداد زیادی کودک خرید و فروش کرده است.
 حساسیت این پرونده موجب شد قاضی «دکتر زرقانی» تحقیقات محرمانه قضایی برای از دست نرفتن فرصت های طلایی را تا پاسی از شب ادامه دهد. از سوی دیگر ادامه بازجویی ها و برگزاری جلسه بازپرسی به ظهر روز پنج شنبه کشید و متهمان مقابل سوالات تخصصی مقام قضایی، ابعاد وحشتناکی از ماجرای کودک ربایی های گسترده در مشهد را لو دادند.
«ن» زن جوانی که هدایت این شبکه را در مشهد به عهده دارد، از مبالغ میلیونی خرید و فروش کودکان ربوده شده پرده برداشت ولی ادعا کرد با رضایت خانواده های کودکان، آن ها را به مبالغی تا ۱۰ میلیون خریداری کرده و بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان فروخته است.
ادعاهای این زن جوان در حالی با تناقضات زیادی بیان می شود که بررسی های اولیه نشان می دهد اقدامات مجرمانه و کودک ربایی های اعضای این شبکه از چند سال قبل آغاز شده است و افرادی در دیگر استان های کشور برای دریافت شناسنامه کودکان ربوده شده، با اعضای این شبکه همکاری دارند.
این گزارش همچنین حاکی است: با افشای زوایای هولناکی از ماجرای سازمان یافته کودک ربایی در مشهد، همه افراد مرتبط با این شبکه  با صدور دستورات محرمانه ای از سوی قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در حالی برای انجام تحقیقات گسترده در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی قرار گرفتند که گروه تخصصی کارآگاهان بازجویی های فنی را به سرپرستی سرهنگ مهدی سلطانیان (رئیس اداره جنایی آگاهی) از اعضای دستگیر شده آغاز کرده اند.همچنین روز گذشته قاضی «دکتر زرقانی» اتهام مشارکت در آدم ربایی های متعدد و تشکیل و اداره  شبکه سازمان یافته برای  قاچاق و خرید و فروش  انسان را در اولین جلسه بازپرسی به متهمان تفهیم کرد و بدین ترتیب کنکاش های تخصصی در این پرونده ادامه یافت.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار