• 05 / اردیبهشت 1402 / 9:03
  • شناسه خبر : 109869

امسال نرخ «ویزیت» پزشکان چقدر است؟

دبیر شورای عالی بیمه سلامت، جزئیات تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

به گزارش اول فارس ، دکتر محمود رضا محقق  درباره جزئیات تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۲ که از سوی هیات دولت ابلاغ شده است به ایسنا گفت: در آذر ماه سال گذشته، شورای عالی بیمه سلامت بحث مفصلی را در حوزه کارشناسی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۲ انجام داد و رشد گلوبال ۴۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی را پیشنهاد داد. این پیشنهاد به سازمان برنامه و بودجه اعلام شد و انتظار می‌رفت که قبل از سال جدید، به تایید و تصویب هیات دولت برسد که این اتفاق نیفتاد. بر این اساس در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید در روز ششم فروردین ماه رشد گلوبال و کلی ۲۵ درصدی برای تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۲ مصوب و ابلاغ شد.

امسال «ویزیت» پزشکان چقدر است؟

محقق درباره نرخ ویزیت در سال ۱۴۰۲، گفت: در بخش سرپایی دولتی تعرفه ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان، ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی ۴۵ هزار ۸۰۰ تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان‌پزشکی ۴۷ هزار ۸۰۰ تومان، ویزیت فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان‌پزشکی ۵۶ هزار و ۹۰۰ تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه‌دار و کارشناس پروانه‌دار به ترتیب ۲۵ هزار و ۹۰۰ و ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان است.

وی درباره نرخ تعرفه ویزیت در بخش خصوصی نیز گفت: در بخش سرپایی خصوصی  تعرفه ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، ۹۰ هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه ۱۳۵ هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی ۱۷۲ هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان‌پزشکی ۱۷۹ هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان‌پزشکی ۲۰۴ هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه‌دار و کارشناس پروانه‌دار به ترتیب ۷۳ و ۶۳ هزار تومان است.

محقق درباره نرخ ویزیت در بخش عمومی غیر دولتی نیز گفت: : در بخش سرپایی در بخش عمومی غیر دولتی تعرفه ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، ۴۰ هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه ۶۶ هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی ۷۹ هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان‌پزشکی ۸۵ هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان‌پزشکی ۹۷ هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه‌دار و کارشناس پروانه‌دار به ترتیب ۳۵ و ۳۰ هزار تومان است.

وی در ادامه درباره نرخ ویزیت در بخش خیریه نیز گفت: در بخش سرپایی در بخش خیریه، تعرفه ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه، ۶۲ هزار تومان، ویزیت پزشکان و دندان‌پزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکترای تخصصی در علوم پایه ۱۰۵ هزار تومان، ویزیت پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی ۱۲۷ هزار تومان، ویزیت پزشکان متخصص روان‌پزشکی ۱۳۴ هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روان‌پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان‌پزشکی ۱۵۹ هزار تومان و ویزیت کارشناس ارشد پروانه‌دار و کارشناس پروانه‌دار به ترتیب ۵۳ و ۴۰ هزار تومان است.

محقق همچنین گفت: طبق مصوبه تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۲، تعرفه ویزیت سرپایی افراد با سن کمتر از هفت سال تمام، برای کلیه گروه‌های تخصصی به میزان ۲۰ درصد نسبت به گروه پایه افزایش می‌یابد. همچنین کلیه ارائه‌کنندگان خدمات سلامت مکلف به نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی به صورت الکترونیکی خواهند بود. البته طبق بند (ط) تبصره ۱۷ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، در مواردی که به دلیل بروز شرایط اضطراری نظیر حوادث قهری، قطعی اینترنت، قطعی برق و اختلال در زیرساخت‌های ارتباطی، امکان ثبت و پردازش نسخه الکترونیکی وجود نداشته باشد، نسخه‌نویسی به صورت کاغذی با درج شماره کد ملی بیمار انجام شده و تعرفه‌های آن قابل محاسبه و اخذ است. در عین حال طبق تعرفه‌های ابلاغی امسال پزشکان عمومی با سابقه بیش از ۱۵ سال کار بالینی، مجاز به دریافت معادل ۱۵ درصد علاوه بر تعرفه مصوب هستند.

رشد ۳۰ درصدی ویزیت

وی با بیان اینکه بر این اساس در حوزه ویزیت رشد ۳۰ درصدی را در تعرفه‌ها نسبت به سال قبل داشتیم، گفت: در عین حال یکی از اتفاقاتی که در تعرفه‌های پزشکی امسال افتاد، این بود که یکی از وظایف قانونی که در قوانین برنامه‌های پنجم و ششم توسعه بر عهده وزارت بهداشت بود، یکسان‌سازی جزء حرفه‌ای در خدمات در بخش دولتی و خصوصی بود که امسال این اتفاق افتاد و اکنون جزء حرفه‌ای در بخش دولتی و خصوصی برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی دقیقا برابر و معادل ۶۹ هزار و ۷۰۰ تومان است.

محقق همچنین درباره تعرفه‌های درمان اعتیاد نیز گفت: وزارت بهداشت و سایر مبادی ذی‌ربط در حال برگزاری جلسات متعددی هستند که استانداردهای خدمات درمان اعتیاد را تغییر دهند. باتوجه به اینکه استانداردهای جدید از سوی معاونت درمان در حال تدوین است، تعرفه جدید در این حوزه هنوز اعلام نشده و پس از ابلاغ استانداردها از سوی وزارت بهداشت با فوریت اقدام لازم در این زمینه انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط

نرخ ویزیت پزشکان در سال ۱۴۰۳ اعلام شد

نرخ جدید ویزیت پزشکان و خدمات بیمارستانی خصوصی و دولتی+ جدول تعرفه‌ها

تعرفه‌های نجومی نظام پزشکی برای ویزیت پزشکان در سال ۱۴۰۱

نظرات