• 08 / بهمن 1402 / 14:15
 • شناسه خبر : 132850

امیدی به کاهش قیمت‌ گوشت قرمز نیست/وعده دولتی‌ها مبنای کارشناسی ندارد

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در شرایطی که حتی در دورافتاده‌ترین مناطق کشور گوشت قرمز با قیمت ۵۰۰ هزار تومان فروخته نمی‌شود، نمی‌توان امیدی به کاهش قیمت‌ها حتی با تداوم واردات داشت.

امیدی به کاهش قیمت‌ گوشت قرمز نیست/وعده دولتی‌ها مبنای کارشناسی ندارد
ایلنا : افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره قیمت و تقاضای انواع گوشت قرمز در روزهای پایانی سال و با توجه به همزمانی عید نوروز و ماه رمضان گفت: به صورت عادی در نیمه دوم سال و با نزدیکی به شب عید تقاضا سیر افزایشی به خود می‌گیرد و امسال که ماه رمضان با عید نوروز همزمان شده این جریان تشدید می‌شود، اما از سوی دیگر قیمت گوشت در بازار بالاست و این امر به کاهش توان خرید مردم انجامیده است، بنابراین نمی‌توان به راحتی اظهار کرد که تقاضا در پایان سال جاری شدت داشته باشد.

وی افزود: واردات گوشت قرمز به قوت خود باقی است اما تولید در وضعیت چندان مطلوبی به سر نمی‌برد، با این حال امیدواریم بارش‌های موجود وضعیت مراتع را بهتر کند تا بره‌هایی که در اواخر زمستان و اوایل بهار به دنیا می‌آیند بتوانند تولید را تقویت کنند، با این حال این اتفاق را نمی‌تواند عاملی بر کاهش قیمت گوشت قرمز تلقی کرد و تنها می‌توان امیدوار بود به ثبات قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش دوباره نرخ‌ها کمک کند.

دادرس در ادامه قیمت دام زنده گوسفندی را حدود ۲۳۰ هزار تومان در هر کیلو اعلام کرد و توضیح داد: بر همین اساس قیمت گوشت لاشه گوسفندی درب کشتارگاه و به صورت عمده ۵۱۵ هزار تا ۵۲۰ هزار تومان است.

وی در مورد وعده نهادهای دولتی مبنی بر کاهش قیمت‌ها از نیمه دوم اسفند گفت: از مهر ماه تاکنون وعده کاهش قیمت گوشت قرمز داده می‌شود و از آن زمان هر نیز اجرای این وعده تمدید می‌شود، اما به واقع آنچه از سوی دولتی‌ها درباره قیمت گوشت مطرح می‌شود مبتنی بر حدس و گمان است و مبنای کارشناسی ندارد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور تصریح کرد: در حال حاضر در دور‌افتاده‌ترین نقاط کشور نیز قیمت گوشت قرمز از ۵۰۰ هزار تومان کمتر نیست. این در حالی است که دولت هزینه زیادی صرف واردات گوشت قرمز و تنظیم بازار کرده است اما با قیمت‌های کنونی و تضعیف قدرت مردم برای خرید واردات یک سیاست شکست‌خورده و مبتنی بر قیمت‌گذاری دستوری است. واردات آسان‌ترین راهکار برای مقابله با افزایش قیمت گوشت قرمز بود اما با این راهکار تنها صورت مساله گرانی پاک شد.

وی در نهایت اظهار کرد: با تورم بیش از ۴۴ درصدی که به گزارش مرکز آمار ایران بر اقتصاد ایران حاکم است چگونه می‌شود قیمت گوشت را در سال جاری به قیمت سال گذشته کاهش داد؟

بر اساس این گزارش دیروز ۷ بهمن ۱۴۰۲ در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی وارداتی در بازه قیمتی ۲۶۰ هزار تا ۳۵۰ هزار در هر کیلو قرار دارد و قیمت هر کیلو گوشت گوساله وارداتی در میادین در بازه قیمتی ۳۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر کیلو قرار دارد.

با این حال گوشت گوسفند در مغازه‌ها با میانگین قیمت حدود ۶۵۰ هزار تومان و گوشت گوساله با قیمت ۵۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

مطالب مرتبط

گوشت تو قصابی زیاد است چون مردم پول ندارند ! تنظیم بازاری هاتون کجان؟

گرانی عجیب قیمت گوشت قرمز در بازار بدون خریدار/ مردم چی بخورند پس؟

قیمت جدید دام زنده اعلام شد+جدول

نظرات

 • سارا

  تاریخ : ۱۱ - بهمن - ۱۴۰۲

  چون مواد غذایی پرفروش ترین و واجب ترین هست دیگه میان گرون می کنن سود توشه لابد شاید و حتی از طلا هم مهم تره جون اگه نتونی غذا بخوری نمیشه ولی طلا نخری می شه


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۲

  والا ماکه خیلی وقته امیدمون ازگوشت قرمز قطع شده .بااین حقوق بازنشستگی وخرج ومخارج گرون وسرسام آور اصلا وابدا هیچ امیدی به مرغ وماهی وگوشت ….نداریم.بخاطره هامون پیوست.


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۲

  والا شما خوب دارید خبر میزارید که دل‌نگران معیشت مردمین فقط با این آیه یاستون مردم رو دردشون بیشتر میکنید
  اگه راست میگید برید مجلس داد بزنید حداقل عصاره گوشت توزیع کنندروز مزد کارگر ۴۰۰گوشت کیلو ۵۰۰
  خبراتوان ودل نگرانیاتون شبیه کلک مناظرات قبل انتخاباته