• 22 / شهریور 1399 / 15:11
  • شناسه خبر : 35177

انجام عمل جراحی حذف یک جنین در دوقلوهای همسان برای نخستین بار در شیراز

رئیس بخش پریناتالوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از موفقیت تیم پزشکان این دانشگاه در انجام جراحی حذف یک جنین دچار اختلال در بارداری دوقلوهای همسان خبر داد.

به گزارش اول فارس دکتر «حمیرا وفائی» با اعلام انجام این عمل جراحی با استفاده از روش انعقاد دو قطبی (بای پولار) گفت: در بارداری مادری ۳۲ ساله با دوقلوهای همسان(مونوکوریون) یکی از قل ها دچار ناهنجاری هایی بود که امکان زایمان زودرس و تهدید سلامت قل سالم نیز وجود داشت، بنابراین تیم پزشکی با مشاوره با والدین و مجوز پزشکی قانونی نسبت به حذف جنین دچار اختلال تصمیم گیری کرده و این عمل برای نخستین بار در شیراز، با موفقیت انجام شد.

 

دکتر وفایی در توضیح بیشتر این دستاورد پزشکی اظهار کرد: به طور کلی احتمال بروز دوقلو زایی در طی بارداری حدود یک درصد است و یک سوم دوقلوها، تک تخمکی (همسان) هستند. در دوقلوهای تک تخمکی با جفت مشترک مشکلات کلینیکی قابل توجهی از جمله ناهنجاری های شدید غیر قابل درمان در یک قل، توالی پرفیوژن شریان دوقلو (TRAP)، سندرم انتقال خون بین دوقلوها ( TTTS ) و موارد مشابه می تواند حاملگی را عارضه دار کند.

این پزشک فلوشیپ پریناتالوژی با بیان اینکه در بسیاری از موارد ختم انتخابی جنین درگیر یا مبتلا به اختلال با هدف بهبود شانس بقاء در جنین سالم ضروری است، ادامه داد: روش های مختلفی برای دستیابی به ختم انتخابی در حاملگی های دوقلویی دارای جفت مشترک استفاده می شود که انعقاد دو قطبی (بای پولار) بند ناف یکی از تکنیک های استفاده شده برای انسداد بندناف در مراکز پزشکی دنیاست.

دکتر حمیرا وفائی اعلام کرد: این روش تاکنون در استان فارس قابلیت اجرایی نداشته و برای انجام ختم انتخابی جنین از سایر روش ها مانند میکرو ویو استفاده می شد و یا به مراکز درمانی در تهران ارجاع داده می شدند، اما با تلاش تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز این عمل برای نخستین بار در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: مادر باردار ۳۲ ساله در بارداری دوم دارای حاملگی مونوکوریون مونوآمنیون و با سن بارداری حدود ۱۹ هفتگی که در طی سونوگرافی های سلامت تشخیص ناهنجاری های شدید مانند «اسکولیوز» و «هیدروپس» در یک قل داده شد و این اختلالات با حیات منافات داشت و در نهایت با توجه به خطرات بارداری دوقلویی، احتمال زایمان زودرس و تحت تاثیر قرار گرفتن قل سالم تصمیم به ختم انتخابی قل درگیر گرفته و روش انعقاد دو قطبی بند ناف با موفقیت انجام شد.

او در مورد چگونگی انجام این جراحی توضیح داد: در این روش تحت هدایت پروب سونوگرافی ابتدا فتوسکوپ به داخل رحم هدایت شده و محل بند ناف در سطح شکم جنین مشخص شده، سپس فورسپس بای پولار به کمک فتوسکوپ به محل مورد نظر هدایت شد و با انعقاد بند ناف، خونرسانی قل درگیر به صورت کامل قطع شد.

این پزشک عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه هم اکنون مادر و جنین سالم در سلامت به سر می برند، گفت: امید است با گسترش روش های جراحی جنین در شیراز ضمن ارتقای علمی دانشگاه بتوانیم از ارجاع بیماران به سایر مراکز درمانی جلوگیری کرده و به عنوان قطب پزشکی جنوب کشور دسترسی به درمان های جراحی جنین تسهیل و ارتقاء داده شود.

دکتر وفائی یادآور شد: همچنین نخستین عمل جراحی حذف جنین آکاردیاک (TRAP ) در دو قلوی همسان با استفاده از میکرویو نیز با تلاش این تیم جراحی جنین دانشگاه در بهمن سال ۹۸ با موفقیت انجام شد.

این جراحی با حضور دکتر «حمیرا وفایی»، دکتر «حمیدرضا فروتن»، دکتر «نسرین اسدی»، دکتر «شهره روزمه»، دکتر «مریم کسرائیان»، دکتر «اعظم فرجی»، دکتر «فرشته غریب پور»، دکتر «میترا مهربان» و دکتر «فهیمه کاوه» انجام شد.

مطالب مرتبط

قتل هولناک یک جوان در بلوار «نارنجستان» شیراز پس از قلدربازی ۶ جوان

جزئیات عملیات غافلگیرانه پلیس برای دستگیری قاتل دختر ۵ ساله شیرازی

درمان رتینوپاتی نارسی از نابینایی ۲۸۰ نوزاد در فارس پیشگیری کرد

نظرات