چاپ کد خبر: 143048
22 اردیبهشت 1403
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

انجام مشاوره دارویی با تماس به سامانه ۱۹۰ درباره داروها ، سموم و مصرف صحیح دارو

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از انجام مشاوره دارویی با تماس به سامانه ۱۹۰ در راستای منطقی سازی مصرف صحیح دارو خبر داد.

به گزارش اول فارس به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمدجواد راعی» گفت: این اقدام با هدف ارائه راهکارهایی برای بروزرسانی اطلاعات دارویی، دریافت اطلاعات در مورد فرآورده های دارویی در مواقع ضروری و آگاهی از محل دریافت داروهای کمیاب در داروخانه ها است.
او هشدار داد: مصرف دارو همیشه مانند یک تیغ دو لبه عمل می کند، به عبارت دیگر اگر دارو به جا، به موقع و به مقدار مناسب استفاده شود، می تواند سلامت از دست رفته را به انسان بازگرداند، اما همین دارو اگر به صورت غیر منطقی و غیر متعارف مصرف شود، به سم مهلکی بدل می شود که نه تنها سلامت را به انسان باز نمی گرداند، بلکه می تواند ده ها عارضه دیگر نیز پدید آورد و تا حد مرگ، انسان را تهدید کند.
دکتر راعی تاکید کرد: باید به نقش مردم به عنوان اصلی ترین عامل فرهنگ مصرف دارو و همچنین نقش گروه پزشکی به عنوان تاثیرگذارترین رکن فرهنگ تجویز و مصرف دارو، توجه جدی شود.

دکتر محمدجواد راعی
او با تأکید بر لزوم منطقی سازی مصرف دارو و ارتقای فرهنگ مصرف آن در جامعه، گفت: برای رسیدن به این هدف، آموزش‌های عمومی در جامعه از طریق تهیه محتواهای آموزشی به عمل آمده و اجرای آن از سوی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز به صورت منظم در حال انجام است و علاقمندان می توانند برای آگاهی از این محتواهای آموزشی به وبگاه این معاونت به نشانی https://fdo.sums.ac.ir/home مراجعه کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه اعلام کرد: مردم می توانند پرسش هایی مانند «شرایط تهیه و نگهداری داروها»، «موارد مصرف»، «منع مصرف و نحوه مصرف داروها»، «تداخل و ناسازگاری داروها با یکدیگر و مواد غذایی»، «موارد احتیاط و علائم و نشانه هایی که باید در زمان مصرف دارو مورد دقت و ملاحظه واقع شوند (عوارض دارویی)»، «راهنمایی دارویی در خصوص مسمومیت ها و شدت آن» و اقدامات اولیه و پاسخ برخی سوال های تخصصی تر برای شاغلان حرفه پزشکی مانند معرفی گزینه های درمانی ایمن تر در دوران بارداری و شیردهی و خصوصیات دارو را با این مرکز مطرح و مشکلات خود را در این زمینه با کارشناسان خبره در میان بگذارند.

معاون غذا و دارو دانشگاه با اعلام اینکه مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره تلفن ۱۹۰ هر روز از ساعت ۷ و۳۰ دقیقه صبح تا ۱۵ پاسخگوی پرسش های علمی بیماران و همکاران کادر درمان است، گفت: مهمترین هدف این مرکز اطلاع رسانی، ارائه توصیه های لازم برای مصرف صحیح و منطقی دارو به بیماران و ارائه اطلاعات تخصصی حوزه دارو و سموم به اعضای کادر درمان مانند پزشکان، داروسازان و پرستاران است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار