چاپ      کد خبر: 84916
6 خرداد 1401

زمان عرضه اندروید ۱۳ برای گوشی های هوشمند اعلام شد

گوگل قصد دارد پاییز امسال اندروید ۱۳ را رسما عرضه کند که در همین راستا برنامه‌ی عرضه‌ی نسبتا دقیق آن امروز در اختیارمان قرار گرفت.

تاکنون دو نسخه‌ی توسعه‌دهنده‌ی اندروید ۱۳ و دو نسخه‌ی بتا از آن رسما عرضه شده است و کاربرانی که از گوشی‌های واجد شرایط بهره می‌برند، می‌توانند دو نسخه‌ی بتا را همین حالا نصب و تجربه کنند. البته دیروز یک آپدیت نسبتا کوچک اما مهم برای نسخه‌ی بتای دوم این سیستم‌عامل هم منتشر شد تا یک سری از اشکالات آن را برطرف کند. چون معمولا نسخه‌های بتا پر هستند از لگ و باگ و مشکلات مختلف که باید در طول زمان و با انتشار آپدیت‌های متعدد، برطرف شوند. بنابراین اگرچه با احتساب دو نسخه‌ی توسعه‌دهنده، در مجموع پنج آپدیت عرضه شده اما با این حال، همچنان گفته می‌شد گوگل ۴ نسخه از اندروید ۱۳ را منتشر کرده چون آپدیت آخر صرفا برای عیب‌زدایی بوده است.

اما نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که بتای دوم اندروید ۱۳ تا حد زیادی ما را با نسخه‌ی نهایی این سیستم‌عامل آشنا کرد. البته که شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های اندرویدی در نهایت سبک و سیاق خود را در طراحی و رنگ و لعاب دادن به سیستم‌عامل جدید بکار می‌گیرند اما از لحاظ قابلیت و ظاهر کلی، اندروید ۱۳ همان چیزی خواهد بود که در نسخه‌ی دوم بتا شاهد هستیم. حال پرسشی که به وجود می‌آید این است که چه زمانی باید شاهد عرضه‌ی رسمی این سیستم‌عامل برای گوشی‌های واجد شرایط باشیم؟

گوگل به صورت کلی برای عرضه‌ی نسخه‌های مختلف اندروید ۱۳، طبق برنامه‌ی زیر پیش رفته است:

با این حساب، طی شش ماه شاهد عرضه‌ی نسخه‌های پیش‌نمایش توسعه‌دهنده، نسخه‌های بتا و آپدیت‌هایی برای بهبود عملکرد و پایداری سیستم‌عامل بوده‌ایم که به هر یک از آن‌ها دو ماه اختصاص داده شده است. البته دو مورد آخر هنوز از راه نرسیده‌اند. این برنامه‌ی زمانی از آنچه که برای اندروید ۱۲ در نظر گرفته شده تا حدودی کوتاه‌تر است که خبر خوبی به حساب می‌آید چون یعنی زودتر می‌توانیم اندروید ۱۳ را روی گوشی‌های خود داشته باشیم.

گوگل تاکنون دقیقا طبق این برنامه پیش رفته و قرار است حداقل دو بتای دیگر را هم در ماه‌های ژوئن و جولای جهت بهبود عملکرد و پایداری سیستم‌عامل عرضه کند. شرکت آمریکایی مدعی شده در ماه ژوئن، به آن پایداری که مد نظرش هست خواهد رسید. اگر این برنامه که تاکنون خوب پیش رفته، باز هم طبق همین روند پیش برود، به احتمال بسیار زیاد باید در ماه آگوست شاهد عرضه‌ی رسمی اندروید ۱۳ باشیم؛ یعنی زمانی که سامسونگ احتمالا از گوشی‌های تاشوی زد فولد ۴ و زد فلیپ ۴ رونمایی می‌کند.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم باید بگوییم اندروید ۱۲ در روز ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ رسما عرضه شد، اما سرعت آپدیت دستگاه‌های اندرویدی از اندروید ۱۱ به ۱۲ به لطف یک سری از شرکت‌ها نظیر سامسونگ و وان‌پلاس واقعاً عالی بود. حال تصور کنید امسال به نظر می‌رسد همه چیز هنوز سریع‌تر از قبل خواهد بود، خصوصا اینکه به نظر می‌رسد گوگل هم از برنامه پیش است.

اندروید ۱۳ با نام تیرامیسو شناخته می‌شود و تغییرات بسیار زیادی خواهد داشت. از قابلیت‌های ظاهری گرفته تا بهبودهای نرم‌افزاری که بیشتر آن‌ها بر پایه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند. موضوعی که گوگل تمرکز زیادی روی آن دارد و پیشرفت چشمگیری هم در این زمینه داشته است. حال باید دید این نسخه از اندروید چگونه می‌تواند تجربه‌ی کار با گوشی‌های هوشمند را متحول کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار