چاپ کد خبر: 39857
20 آذر 1399

اگر با رژیم غذایی وزن تان کاهش نمی یابد این ۸ روش را امتحان کنید!

کاهش وزن 1

به گزارش گروه سلامت  اول فارس ، یکی از دلایلی که کاهش وزن را به کاری سخت تبدیل می‌کند، اثر فلاتی است. مردم معمولا بعد از مدتی که رژیم‌شان تاثیری ندارد، ناامید می‌شوند و زندگی سالم خود را متوقف می‌کنند. با این وجود، می‌توان با اثر فلاتی مبارزه کرد. در این گزارش ۸ راهکار می خوانید که کمک‌تان می‌کنند، توقف در روند کاهش وزن‌تان را متوقف کنید.

۱. تمرینات وزنه‌برداری انجام دهید

تمرین با وزنه نسبت به تمرینات کاردیو برای کاهش وزن موثرتر است، اما به شما در حفظ سطح متابولیسم که هنگام رژیم طولانی مدت اهمیت دارد، کمک می‌کند. تمرین با وزنه متابولیسم را افزایش داده و اجازه نمی‌دهد بدن به حالت مصرف پایینِ انرژی وارد شود.

۲. مقدار کالری را در طول هفته تغییر دهید

وقتی رژیم داریم، بدن هوشمند ما با مقادیر کمتری از غذا سازگار می‌شود و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، بدن با شرایط جدید زندگی سازگار می‌شود و همچنان کیلو‌های اضافی را حفظ می‌کند؛ و وقتی کالری کمتری می‌خورید، بدن می‌فهمد که تصمیمش درست بوده‌است!

برای فریب بدن، می‌توانید از چرخه‌های کالری استفاده کنید. ۲ روز در هفته، باید تقریباً ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ کیلوکالری تقریباً بدون کربوهیدرات بخورید و در بقیه روزها، ۱۵۰۰ کیلوکالری بخورید. این ترفند اجازه نمی‌دهد که متابولیسم کاهش بیابد.

۳. تفاوت بین اثر فلات واقعی و خیالی را بفهمید

در طی روز‌های اول رژیم، مایعات اضافی از بدن ما خارج می‌شوند که باعث می‌شود عدد روی ترازو به سرعت کاهش یابد. اما روند از دست دادن فقط ۱ کیلو از وزن هم چندان سریع نخواهد بود.

صبور باشید و بیش از یک بار در هفته روی ترازو نروید.به این ترتیب پیشرفت بیشتر به نظر می‌رسد.

۴. پروتئین و سبزیجات بیشتر بخورید

اعتقاد بر این است که رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات بهترین استراتژی برای کاهش وزن هستند. پروتئین و فیبر ما را سیر کرده و متابولیسم را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌ها باعث می‌شوند سطح انسولین بالا برود و ما گرسنه شویم؛ بنابراین اگر کاهش وزن می‌خواهید، بهتر است یک تکه گوشت کم چرب بخورید تا یک میوه شیرین.

۵. ورزش‌تان را تغییر بدهید

هر ۱ تا ۱٫۵ ماه یک بار، باید ورزش‌تان را تغییر دهید. گزینه‌های زیادی وجود دارد: تغییر یوگا به پیلاتس، انجام تمرینات جدید و تغییر وزنه‌هایی که استفاده می‌کنید.

ورزش

۶. غذای خوشمزه بخورید

اگر فردی مدت طولانی چیز خوشمزه‌ای نخورده باشد، مغزش کم کم به او می‌گوید که یک قطعه شکلات یا یک بیسکویت خیلی لذت‌بخش‌تر است.

به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که گاهی به میزان کمی غذا‌های “ممنوعه” مصرف کنید. اگر هر از گاهی به خودتان لذت بدهید، احتمال اینکه در مقطعی رژیم را قطع کنید، کمتر است.

۷. مقدار کالری‌ها را مجددا محاسبه کنید

تعداد کالری لازم برای کاهش وزن نه تنها به فعالیت بدنی بلکه به توده بدن نیز بستگی دارد. اگر یک فرد دارای اضافه وزن فقط ۲۰۰۰ کیلوکالری در روز بخورد، لاغر می‌شود و اگر یک لاغراندام نیز همین کار را انجام دهد، وزن اضافه می‌کند.

فراموش نکنید که بعد از هر ۵ کیلو کاهش وزن، مقدار کالری‌تان را دوباره محاسبه کنید.

۸. یک برنامه خواب دقیق داشته باشید

چنانچه دانشمندان دریافته‌اند، خواب بد و کاهش وزن به گونه سالم، غیرممکن است. دلایل زیادی وجود دارد، اما به طور خلاصه اگر خواب کافی ندارید، بدن شما دچار استرس می‌شود. استرس منجر به احساس گرسنگی و تغییر در متابولیسم می‌شود؛ بنابراین بدون توجه به هر چیزی حتماً به اندازه کافی بخوابید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار