چاپ کد خبر: 129433
1 دی 1402

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این ۸ نکته دقت کنید

تنوع کابل‌های USB در سطح بازار بسیار بالاست اما کدام محصول برای خرید مناسب است؟ در این مطلب قصد داریم چند نکته پیرامون خرید کابل USB جدید را بیان کنیم تا با یک انتخاب درست، بهترین کابل USB را خریداری کنید.

دیجی کالا مگ : خرید کابل USB در گذشته نسبت به حال حاضر سخت و پیچیده نبود؛ چرا که تنوع پورت‌های USB در گذشته کمتر بود و مشتری تکلیف خودش را بهتر می‌دانست. با این حال با ظهور پورت‌های USB Type-C، USB 3.0 و USB 4 رسما استانداردهای جدیدی روی کار آمده و بسیاری از کاربرها در انتخاب کابل مناسب با دستگاه خود دچار مشکل شده‌اند.

اگر شما به طور جدی قصد خرید کابل USB دارید، متغیرهای بسیار متفاوتی را باید در نظر بگیرید. بنابراین، در این مقاله تلاش کرده‌ایم همه متغیرهای مهم را به طور مجزا معرفی و به شما کمک کنیم بهترین کابل USB را مطابق با نیاز و عملکرد مد نظرتان خریداری کنید.

۱. نوع کابل و کانکتور

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

اولین و مهمترین مولفه‌ی پر اهمیت که باید هنگام خرید کابل USB در نظر گرفت، نوع کابل و کانکتور است. کابل‌های USB در انواع و اقسام متنوعی نظیر USB-A، USB-B، USB-C و همچنین Micro USB عرضه می‌شوند.

بر اساس نوع و شکل ظاهری کابل USB-C نمی‌توان به این راحتی آن را به عنوان گزینه‌ی اشتباه خریداری کرد. با این حال، در حال حاضر اکثر گوشی‌های هوشمند و لپتاپ‌های مدرن حداقل یک پورت USB-C دارند. در واقع USB-C ویژگی‌های منحصر به فرد متعددی دارد که آن را نسبت به سایر کانکتورهای USB متمایز می‌کند. پورت‌های USB-A و USB-B همچنان در حال بهره‌برداری هستند اما با گذر زمان کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

۲. نسخه USB

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

فناوری USB از اولین نسل که در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی عرضه شد تا به الان که نسخه‌ی جدیدی در آگوست ۲۰۱۹ معرفی شده، تکامل بسیار زیادی یافته است. در حال حاضر، نسل‌های USB 2.0، USB 3.0 و حتی USB4 در حال تاخت و تاز هستند.

تعداد نسل‌ها، نوع کانکتور طراحی شده توسط حروف A، B و C را توصیف نمی‌کند. نسخه‌ی USB تعیین‌ کننده‌ی نرخ انتقال اطلاعات، سرعت شارژ (در برخی موارد)، پشتیبانی از حالت‌های جایگزین و حتی نوع کانکتور (مثل USB4) است. به طور کلی، نسخه‌های جدیدتر USB همیشه نرخ انتقال اطلاعات سریع‌تر و بهبود وضعیت کلی را رقم می‌زنند.

کدها و لوگوهای رنگی معمولی روی کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا نسل‌های مختلف USB و قابلیت‌های مختلف در دستگاه‌های USB مشخص شود. برای مثال، یک پورت USB Type-A می‌تواند به رنگ آبی باشد یا عبارت SS در کنار اسم حک شده باشد. SS بیانگر پورت SuperSpeed یا همان USB 3.0 است. پورت‌های USB 3.0 و USB4 معمولا به رنگ آبی هستند تا بتوان این مدل پورت‌ها را نسبت به درگاه‌های قدیمی راحت‌تر شناسایی کرد.

سردرگمی مرتبط با دستگاه‌های USB از نسل سوم به بالا به اصرار «انجمن پیاده‌سازی USB» بر تغییر طرح نام‌گذاری، هر چند سال یک بار بیشتر می‌شود. در جدیدترین طرح نام‌گذاری، دو عبارت SuperSpeed و SuperSpeed + transfer speed جای خود را در سیستم‌های جدید به عبارت USB XGbps داده‌اند. X در عبارت جدید بیانگر سرعت انتقال به واحد گیگابیت بر ثانیه است.

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

۳. سرعت انتقال اطلاعات

تقریبا شبیه به مولفه‌ی قبلی، سرعت انتقال اطلاعات کابل USB یکی دیگر از مواردی است که باید هنگام خرید کابل USB در نظر بگیرید؛ به خصوص اگر قصد دارید به طور مکرر اطلاعات حجیم را بین دو دستگاه منتقل کنید.

سرعت انتقال اطلاعات در درجه‌ی اول توسط نسخه‌ی USB تعیین می‌شود. استاندارد USB4 سریع‌ترین نسخه USB در زمان نگارش این مقاله به شمار رفته و به صورت تئوری می‌توان انتظار انتقال سرعت در واحد ۱۲۰ گیگابیت بر ثانیه را از طریق این استاندارد داشت. از آنجایی که کابل‌های مطابق با این استاندارد در حال حاضر به شدت گران‌تر به فروش می‌رسند، شاید شما به این مدل کابل احتیاج نداشته باشید. کابل‌های USB 3.x به عنوان حداقل استاندارد و سرعت ممکن باید برای اهداف شما کافی باشد.

۴. انتقال برق USB و حالت‌های جایگزین

انتقال برق USB (USB Power Delivery) یک استاندارد مهم به شمار می‌رود که به کابل‌های USB-C اجازه می‌دهد مقدار وات کافی را برای دستگاه‌هایی نظیر هارد درایو، لپتاپ‌ها و گوشی‌های موبایل با قابلیت شارژ سریع فراهم کنند. این فاکتور مهم در واقع یکی از حالت‌های جایگزین متعددی است که تحت پروتکل USB-C تعبیه شده و می‌تواند ۲۴۰ وات انرژی را انتقال دهد.

تمام کابل‌های USB-C به طور عملکردی قابلیت انتقال برق را دارند اما همه آنها نمی‌توانند این کار را با ظرفیت ۲۴۰ وات به درستی انجام دهند. شما می‌توانید این قابلیت و ظرفیت وات را با رویت مشخصات فنی یا لوگوی روی کانکتور بررسی کنید.

حالت‌های جایگزین نظیر DisplayPort،  HDMI Alt Mode، Mobile High-Definition Link (MHL) و تاندربولت در کابل‌های USB درجه یک وجود دارد. این قابلیت‌ها شاید برای کار و اهداف شما حیاتی محسوب نشوند اما شما با صرف هزینه‌ی بیشتر می‌توانید کابل قدرتمند و جذابی را خریداری کنید که شما را از خرید کابل USB جدید در آینده بی‌نیاز می‌کند.

۵. طول کابل

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

بدیهی است که تمام کابل‌های USB تنها تا یک حد طول دارند. این موضوع رابطه‌ی مستقیم با نوع USB دارد. حداکثر طول کابل بین نسل‌های مختلف USB متفاوت است. USB 1.0 دارای حداکثر طول ۲.۷ متر، USB 2.0 دارای حداکثر طول ۴.۸ متر و USB 3 و سایر مدل‌های این نسل دارای طول ۱.۸ تا ۲.۷ متر است. یک کابل به طور فنی می‌تواند طول بیشتری داشته باشد اما دقت کنید افزایش بیشتر از حد مشخص در کابل‌ها روی سرعت و پایداری انتقال اطلاعات تاثیر منفی قابل توجهی خواهد داشت.

اگر شما به یک کابل USB بلندتر احتیاج داشته باشید، خرید یک کابل USB فعال، آسان‌ترین گزینه به شمار می‌رود. این کابل‌های فعال معمولا مدارهای الکترونیکی دارند که موجب تقویت سیگنال‌های اطلاعات ارسالی از طریق آنها شده و موجب گسترش آنها از حداکثر طول توصیه شده می‌شود.

۶. قیمت و موجودی

طبیعی است که با بودجه‌ی بیشتر شما قادر خواهید بود یک کابل USB با کیفیت و بهتر را خریداری کنید. با این حال، باید بین کیفیت و قیمت یک تعادل و توازن مطلوب برقرار باشد. یک کابل USB معمولی و ضعیف بسیار ارزان‌تر از کابل یک برند معروف خواهد بود. با این حال، نمی‌توان قاطعانه نظر داد که کابل‌های USB برندهای بی‌نام و نشان، اصلا و ابدا کیفیت مطلوبی ندارند.

نوع کانکتور USB و استانداردهای مدرن و جدید که اخیرا معرفی شده‌اند، نسبت به مدل و استانداردهای قدیمی به دلیل فناوری قدرتمندتر و به تبع سریع‌تر هزینه‌ی بیشتری به دنبال دارند. برای مثال، شما می‌توانید برای خرید یک کابل USB-C همه چیز تمام، قیمت ۲۵ تا ۳۰ دلار را انتظار داشته باشید، در حالی‌ که خرید یک کابل USB 3.0 Type-A معمولا با قیمت کمتر از ۱۰ دلار انجام می‌پذیرد.

۷. کیفیت ساخت

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

دوام و ماندگاری یک کابل USB موضوع بسیار مهم در هنگام استفاده است. برای مثال، کابل‌های USB که صرفا برای شارژ دستگاه‌های دیجیتال به فروش می‌رسند مقاوم‌تر از کابل‌هایی هستند که تنها برای انتقال اطلاعات به کار می‌آیند.

پریزهای USB به طور معمول مطابق با حداکثر تعداد چرخه قطع و وصل رتبه‌بندی می‌شوند. به طور کلی عمر پریزهای USB-C در مجموع ۱۰ هزار چرخه کاملا با دوام محسوب می‌شوند. با این اوصاف، دقت کنید که عدد گزارش شده تنها برای پریز بوده و دوام کابل USB به این موضوع ارتباط ندارد.

با این که هیچ استانداردی برای آزمایش دوام کابل‌های USB وجود ندارد، برخی سازنده‌ها تست‌های خمشی را روی کابل‌های خود اجرا کرده و بر اساس این نوع آزمایش، «امتیاز خمشی» مشخصی را منتشر می‌کنند. بر اساس این تست، عدد گزارش شده در واقع حداکثر تعداد خمش‌های یک کابل است که می‌تواند تا پیش از خرابی کامل تحمل کند.

شما باید همچنین حواستان به ویژگی‌هایی نظیر اتصال‌دهنده‌های تقویت شده، هادی‌های ضخیم (۲۵>AWG) و محافظ نایلونی بافته شده باشید؛ چرا که این موارد می‌توانند کابل‌های بادوام‌تری را تولید کنند.

۸. گواهینامه و بررسی/رتبه‌بندی

اگر قصد خرید کابل USB دارید حتما به این 8 نکته دقت کنید

کابل‌هایی که گواهینامه ندارند به طور معمول ارزان‌تر هستند

USB-IF یک برنامه برای آزمایش کابل‌های USB است تا مطابق با نتایج آن مشخص شود آیا کابل مورد نظر حداقل استانداردهای کیفی را داراست یا خیر. همچنین اگر قابلیت‌های مختلفی ادعا شده توسط کابل USB پشتیبانی می‌شود، این ویژگی‌ها توسط تست‌های مشخصی بررسی می‌شوند. کابل‌هایی که مورد تایید USB-IF هستند، باید پهنا باند مشخص و لوگوی انتقال انرژی مشخصی که قبلا به آن اشاره کرده‌ایم را داشته باشند. با این حال، بسیاری از کابل‌های USB جنس خوب در سطح بازار به سراغ کسب یک گواهی‌نامه از USB-IF نرفته یا توسط این استاندارد مورد تایید قرار نگرفته‌اند. به همین دلیل، دقت کنید که تمام کابل‌های USB «صرفا خوب» در بازار قرار نیست گواهی‌نامه‌ی مذکور را داشته باشند. روی هم رفته، کابل‌هایی که گواهینامه ندارند به طور معمول ارزان‌تر هستند.

چه قصد خرید یک کابل دارای گواهی را داشته باشید و چه غیر گواهی، بد نیست مدت زمانی را به مطالعه نقدها و نظر سایر مشتری‌ها صرف کنید. گاهی اوقات دانستن نظرات و دیدگاه‌های سایر خریداران می‌تواند بیشتر به شما در خرید کابل USB کمک کند.

برای خرید یک کابل USB وقت بگذارید

خوشبختانه در حال حاضر شما با تمام نکات که باید هنگام خرید کابل USB آشنا شده‌اید. قبل از خرید کابل حتما به این موضوع دقت کنید که برای چه مدل دستگاه‌هایی قرار است کابل تهیه کنید و آیا کابل مورد نظر قرار است حکم شارژر را هم داشته باشد یا خیر. اگر قصد خرید حضوری را دارید، حتما این موضوع را به فروشنده اطلاع دهید تا کابل مطلوبی را به شما پیشنهاد دهد.

با تمام این تفاسیر، به خاطر داشته باشید که لازم نیست حتما کابل USB دارای یک برند خاص و مشهور باشد اما ورژن USB به دلیل پشتیبانی از انتقال سرعت در یک مقیاس مشخص بسیار اهمیت دارد.منبع: makeuseof

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار