چاپ کد خبر: 104707
29 بهمن 1401

ایده‌هایی برای چیدمان میز تلویزیون و کتاب‌خانه برای تزئین خانه

تلویزیون و لوازم کنار آن از میز گرفته تا اکسسوری‌ها و وسایل دکوری که کنار آن قرار می‌دهیم یکی از نقاط کانونی خانه است و توجهات زیادی به سمت آن است. با چند ایده جذاب برای دکوراسیون اطراف میز تلویزیون می‌توانید حس و حال خانه را تغییر دهید.

چیدمان و دکوراسیون منزل 5

تلویزیون و لوازم کنار آن از میز گرفته تا اکسسوری‌ها و وسایل دکوری که کنار آن قرار می‌دهیم یکی از نقاط کانونی خانه است و توجهات زیادی به سمت آن است. با چند ایده جذاب برای دکوراسیون اطراف میز تلویزیون می‌توانید حس و حال خانه را تغییر دهید.

 نوروز نزدیک است و کم‌کم باید به سمت تغییراتی در فضای خانه بروید تا هم حال خودتان بهتر شود هم خانه و دگرگونی‌هایی در آن به‌وجود آورید. شاید با خود بگویید با این اوضاع اقتصادی بهتر است هیچ کاری نکنیم و دست به چیزی نزنیم، اما با هزینه اندک هم می‌توان کاری انجام داد تا خانه را زیباتر کرد و از یکنواختی همیشگی خارج کرد.

همیشه نباید به فکر خرید اجناس باشید آن هم از نوع گران‌قیمت‌ترین آن‌ها. گاه می‌توان با کمی تغییر در دکوراسیون و یا حتی تعمیر وسایل قدیمی یا عوض‌کردن رنگشان رنگ و بوی خانه و وسایل آن را دگرگون کرد و به روحیه خود و اعضای خانواده امید تازه ریخت.

یکی از وسایلی که در خانه زیاد به چشم می‌آید و همان‌گونه‌که اشاره کردیم نقطه کانونی هر خانه‌ایست تلویزیون و میز آن است. با تغییر در دکوراسیون این بخش و وسایل از خانه می‌توانید تغییرات زیادی در خانه به‌وجود آورید. در این‌جا به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها برای میز تلویزیونتان استفاده کنید و ایده بگیرید.

انتخاب میز تلویزیون بزرگ

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از ما مرتکب می‌شویم انتخاب میز تلویزیون کمی بزرگ‌تر از تلویزیون است درحالی‌که هرچه میز تلویزیون از کنار‌ها بزرگ‌تر از تلویزیون باشد زیباتر و اصولی‌تر است. شما باید به دنبال میز تلویزیونی باشید که پهن‌تر از صفحه تلویزیون شما باشد. پایه تلویزیون عریض‌تر به تعادل صفحه نمایش شما کمک می‌کند. یک پایه خیلی کوچک می‌تواند زیبایی دکوراسیون تلویزیون شما را به هم بریزد و اتاق شما را خالی نشان دهد.

میز تلویزیون جا و کشودار

همه ما در خانه خرده‌ریز‌هایی داریم که جای مشخصی ندارند ونمی‌توانیم برایشان جایی پیدا کنیم و خانه را شلوغ می‌کنند و البته در بسیاری مواقع هم به کار می‌آیند و اتفاقا هرگاه به آن‌ها نیاز داریم هم پیدایشان نمی‌کنیم. کشو‌های میز تلویزیون می‌تواند جای مناسبی برای این‌گونه وسایل باشد. ازسوی دیگر این روز‌ها در بیش‌تر خانه‌ها تجهیزاتی مانند کابل و مودم وای فای یا دستگاه‌های الکترونیکی دیگری به چشم می‌خورد که آن‌ها را هم دوست داریم از دید پنهان کنیم جای همه این وسایل هم همان کشو‌های میز تلویزیون است.

چیدمان و دکوراسیون منزل 4

وصل قفسه کتاب به میز تلویزیون

 در همه جا باید تعادل را رعایت کرد چه در رفتار و چه در وسایل. برای این‌که بتوانید ظاهری متعادل به میز تلویزیونتان بدهید و البته فضا را هم زیباتر و فرهنگی‌تر کنید می‌توانید در دو سوی تلویزیون قفسه‌های کتاب قرار دهید. استفاده از قفسه‌های کتاب در دو طرف تلویزیون که روی دیوار نصب شده یا میز تلویزیون ایده خوبیست. یک جفت قفسه کتاب مناسب برای قاب تلویزیون خود بیابید و آن‌ها را تزئین کنید یا از کتاب‌های خود به عنوان دکوری هوشمندانه و شیک استفاده کنید.

قراردادن تلویزیون کوچک در قفسه

اگر تلویزیون شم کوچک است و یا تلویزیون کوچک‌تری در فضایی مانند اتاق خواب خود دارید، آن را دروسط قفسه کتاب قرار دهید. این کار تلویزیون شما را در از دید پنهان می‌کند و همچنین اگر اتاقتان کوچک باشد در فضای شما صرفه جویی می‌کند.

قراردادن تلویزیون بالای شومینه

شومینه یکی از زیباترین چیزهاییست که در هر خانه وجود دارد و توجه‌ها را معمولا به سمت خود جلب می‌کند. اگر در خانه شومینه دارید جای تلویزیون بالای شومینه است.

به گزارش رویداد۲۴ همان‌گونه‌که اشاره کردیم در خانه نیازمند نقطه کانونی و حفظ تعادل هستیم و قرار دادن تلویزیون بالای شومینه این کار را برای ما انجام می‌دهد.

قراردادن قاب در اطراف تلویزیون‌

می‌توانید تعدادی از آثار هنری رایگان را در اندازه‌های مختلف روی یک دیوار آویزان کنید. ساختن یک دیوار گالری با این قاب‌ها در اطراف تلویزیون به شما کمک می‌کند وقتی تلویزیون خاموش است، به طور یکپارچه با دکوراسیون شما ترکیب شود.

چیدمان و دکوراسیون منزل 3

استفاده از شلف و رنگ آمیزی تیره

 بخشی از دیوار خود را کمی عریض‌تر از اندازه پایه تلویزیون جدا کنید. این قسمت را از کف تا سقف با رنگی تیره مانند مشکی، قهوه‌ای تیره یا سرمه‌ای رنگ کنید. فضا را با یک پایه تلویزیون و یک یا دو شلف همرنگ دیوار تزیین کنید.

تزئین اطراف تلویزیون با لوازم جانبی

اطراف تلویزیون یکی از بهترین جا‌ها برای قراردادن و نصب دیوارکوب و لامپ و فانوس و از این قبیل وسایل است. آن‌ها را در همان ارتفاع و با فاصله مناسب از تلویزیون آویزان کنید تا تقارن ایجاد شود.

نصب شلف بالای تلویزیون

گذاشتن شلف راه بسیار خوبی برای تزئین است و چشم را به سمت بالا می‌کشد، زیرا هنگامی‌که تلویزیون خاموش است، تمرکز را از تلویزیون خارج می‌کند. می‌توانید یک قفسه یا شلف را که پهن‌تر از تلویزیونتان است، بالای تلویزیون آویزان کنید.

البته می‌توانید در دو سوی تلویزیون هم از شلف استفاده کنید اگر دوست ندارید دقیقا شلف بالای تلویزیون نصب شود.

روی شلف می‌توانید از وسیله‌های گوناگون از گل و گیاه گرفته تا قاب عکس و شمع و یا هر چیزی که دوست دارید استفاده و آن را تزئین کنید.


روش درست چیدمان کتاب‌خانه

کتاب‌خانه در خانه یکی از زیباترین وسایلیست که ضمن فرهنگی‌کردن فضای خانه به آن ابهت و زیبایی خاصی می‌بخشد. اگر شما هم در خانه خود کتاب‌خانه دارید و یا می‌خواهید آن در دکوراسیون تازه‌تان جای دهید این مطلب را از دست ندهید.

چیدمان و دکوراسیون منزل 1

کتاب‌خانه در خانه یکی از زیباترین وسایلیست که ضمن فرهنگی‌کردن فضای خانه به آن ابهت و زیبایی خاصی می‌بخشد. اگر شما هم در خانه خود کتاب‌خانه دارید و یا می‌خواهید آن در دکوراسیون تازه‌تان جای دهید این مطلب را از دست ندهید.

هنگامی‌که وارد خانه‌ای می‌شوید که در آن کتاب‌خانه قرار دارد به‌ویژه اگر انسانی اهل کتاب باشید آن بخش و نقطه از خانه برایتان جالب‌تر از محیط‌های دیگر می‌آید. جالب این‌جاست که حتی اگر کتاب‌خوان هم نباشید دیدن و بودن کتاب‌خانه برایتان جالب خواهد بود.

کسانی که در خانه خود کتاب‌خانه دارند در کنار قراردادن کتاب در آن وسایل تزئینی هم روی آن می‌گذارند. درواقع کتاب‌خانه در منزل می‌تواند هم نقش بوفه را بازی کند و هم جایی برای گذاشتن کتاب و چه چیز زیباتر از این‌که شما در بوفه خانه خود به جای قراردادن ظرف و ظروف کتاب به نمایش بگذارید.

چه کتاب را تنها برای تزئین خانه و یا فقط برای مطالعه و یا هر دو گزینش کرده‌اید باید به این موضوع توجه کنید که چیدمان کتاب‌خانه برخلاف آن‌چه ممکن است برخی تصور کنند که تنها یک سری کتاب را داخل آن می‌چینند ساده نیست درواقع هر کاری اصول و قواعد خاص خود را دارد که اگر رعایت نشود نتیجه آنی نخواهد شد که انتظارش را داشتیم. در این مطلب تلاش کرده‌ایم شما را با این اصول آشنا کنیم و نکاتی را که به هنگام اجرای این دکوراسیون باید درنظر بگیرید یادآوری کنیم.

دکوراسیون کتاب‌خانه منزل

همه ما تاکنون به کتاب‌خانه‌های عمومی رفته‌ایم و در آن‌جا با فضایی گسترده باشکوه پر از کتاب روبه‌رو شده‌ایم و بوی کاغذ و چسب مشاممان را پر کرده است چیزی که با کتاب‌خانه‌هایی که در خانه است متفاوت است. در خانه شما تنها باید بخشی از فضایی را که در اختیار دارید به کتاب‌خانه و کتاب‌هایتان اختصاص دهید و همین کتاب‌خانه‌ی خانگی را کوچک‌تر و البته صمیمی‌تر می‌کند.

کتاب‌خانه‌ای که در خانه قرار دارد کتاب‎هایی قرار دارند که مورد علاقه صاحب‌ خانه‌اند بنابراین به‌آسانی می‌توان با نگاهی گذرا تا اندازه‌ای به شخصیت صاحب خانه پی برد.

هنگامی‌که کتاب‌خانه خود را در منزل قرار می‌­دهید، دیگر عضوی از دکوراسیون خانه شماست و تمام نکات در مورد محل قرار گیری، رنگ، جنس و… را باید در مورد آن لحاظ کنید تا با محیط اطراف خود ارتباط داشته باشد.

گاه افراد به دلیل نداشتن جا و فضای لازم و یا علاقه شخصی کتاب‌خانه را در هال خانه قرار می‌دهند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند اتاق کاری در خانه در نظر بگیرند و کتاب‌خانه را به آن‌جا انتقال دهند. اگر کتاب‌خانه در اتاق است بهتر است در آن فضا میز تحریر و چراغ مطالعه قرار داشته باشد.

می­‌توانید از گوشه‌ای نزدیک فضای کتاب‌خانه، در اتاق نشینمن یا اتاق خواب برای این کار استفاده کنید. حتی می‌توانید بخشی از کتاب‌خانه خود را به میز اختصاص دهید و این دو را باهم ادغام کنید، به این صورت که طبقه‌­های پایین را با عمق بیش‌تری در نظر بگیرید تا صندلی جلوی آن قرار بگیرد و حتی با یک میز کار یا کامپیوتر فضایی برای مطالعه برای خود در نظر بگرید.

چیدمان و دکوراسیون منزل 2

سبک کتاب‌خانه در دکوراسیون داخلی

بهتر است سبک کلی فضای مطالعه خود را مشخص کنید تا بتوانید براساس آن پیش روید. برا ی نمونه می‌توانید  از سبک کلاسیک که ترکیبی زیبا از قفسه­‌های چوبی و مبلمان چرمیست استفاده کنید. یا سبکی فانتزی که الهام گرفته از افسانه‌­هاست را با رنگ­های سفید، طلایی و صورتی مورد استفاده قرار دهید که به شما کمک می­‌کند تا فضایی سبک داشته باشید.

سبک مینیمال نیز انتخاب مناسبی است، با طراحی مینیمالیستی کتاب‌خانه، همه چیز از دیوارها و مبلمان گرفته تا مجموعه کتاب‌­های شما واضح و ساده خواهند بود. و در آخر سبک مدرن که با استفاده از مبلمان صنعتی، استفاده کارآمد از فضا و پالت‌­های رنگی مشکی، سفید، خاکستری و دیگر رنگ­‌های کم نور در کنار هم تشکیل می‌­شود، محیطی جذاب برای کتابخانه شما ایجاد خواهد کرد.

نور مناسب برای کتاب‌خانه

استفاده مناسب از رنگ‌ها، نوع و اندازه کتاب‌ها درچگونگی چیدن کتاب در کتاب‌خانه بدون در نظر گرفتن منبع نوری برای آن زیبایی کافی به همراه نخواهد داشت. برای این کار می‌توانید با افزودن لامپ‌های هالوژن در قفسه‌ها یا قرار دادن کتابخانه در محلی که امکان استفاده از نور طبیعی در فضا وجود دارد، برای روشن‌­تر نشان دادن کتابخانه و بهتر به نمایش در آمدن کتاب‌­ها استفاده کنید.

هماهنگی کتاب‌خانه و محیط

چیزی که در دکوراسیون حرف نخست را می‌زند و اهمیت زیادی دارد هماهنگی فرم و رنگ تمامی اجزای خانه با هم است. این در مورد کتاب‌خانه هم وجود دارد یعنی باید با دیگر اجزا و وسایل خانه هماهنگی داشته باشد.

استفاده از اکسسوری و وسایل تزئینی

اگر کتاب­‌های شما تنوع رنگی لازم را ندارند و یا می­‌خواهید به کتاب‌خانه خود زرق و برق بدهید، از اکسسوری­‌ها و وسایل تزئینی غافل نشوید. می­‌توانید از گلدان‌­های کوچک در طبقات و حتی گلدان بزرگ کنار کتابخانه استفاده کنید. مجسمه‌­های کوچک و قاب عکس یکی دیگر از وسایلی هستند که می‌­توانید در طبقات کتاب‌خانه خود قرار دهید. به رنگ بندی اکسسوری‌­های مورد استفاده نیز توجه کنید، اگر رنگ قفسه‌­های کتابخانه شما روشن است، آن­ها را با رنگ متضاد قرار دهید و بلعکس تا جلوه بهتری داسته باشند.

چیدمان و دکوراسیون منزل 1

چگونگی چیدن کتاب در کتاب‌خانه

این‌که کتاب‌خانه در فضای درستی قرار داشته باشد اهمیت زیادی دارد اما چگونگی چیدمان کتاب هم نقش بسیار مهمی دارد و در احساس راحتی و آسایش و جلوگیری از حواس‌پرتی نقش مهمی دارد. برای چیدمان کتاب‌خانه می‌توانید از این نکات کمک بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید.

چیدمان کتاب بر اساس عنوان

ساده‌ترین راه برای مرتب کردن کتاب‌­ها، چیدن آن­ها بر اساس حروف الفباست. کتاب­‌های خود را قفسه­‌ها و ردیف‌­های کتاب‌خانه به ترتیب حروف الفبا قرار دهید، این کار باعث می‌­شود که شما به آسانی کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید.

چیدن کتاب بر اساس نویسنده

چیدمان کتاب بر اساس نام خانوادگی نویسنده روشی است که کتابخانه‌­های عمومی از آن استفاده می­‌کنند. اگر به این نوع چیدمان عادت دارید و کتاب‌های زیادی از هر نویسنده دارید، این روش برای شما مناسب است. این کار سبب می‌­شود تا کتابخانه شما تبدیل به مجموعه­‌ای منظم شود.

چیدمان کتاب در کتاب‌خانه بر اساس ژانر

تفکیک کتاب­‌های داستانی و غیر داستانی و چیدن آن­ها بر اساس ژانر مانند رمان­‌های معمایی یا کتاب‌های فلسفی، برای هرکسی که کتاب­‌ها را بسته به حال و هوای آن­ها جست­وجو و مطالعه می­‌کند بسیار مناسب است. این دسته­‌بندی را می­‌توانید با دسته‌­بندی بر اساس نویسنده نیز ادغام کنید.

چگونگی چیدن کتاب در کتاب‌خانه بر اساس رنگ

این دسته بندی به طراحی کتاب‌خانه شما بسیار کمک می­‌کند. دسته‌­بندی بر اساس رنگ بیشتر برای آن­هایی مناسب است که به طرح و جلد کتاب علاقه دارند و برای چیدمان کتاب در کتابخانه به دکوراسیون توجه می‌کنند. معمولا کتاب­‌های هر انتشارات به یک رنگ است و یا کتاب­‌های انتشارات در ژانر مخصوص نیز همین گونه است. می‌­توانید از این روش نیز استفاده کنید که کتاب­‌های شما بر اساس رنگ دسته‌­بندی شده و جلوه زیبایی در طیف­‌های رنگی به کتاب‌خانه شما افزوده شود..

چیدن کتاب بر اساس اندازه

کتاب­‌های زیادی با اندازه­‌های متفاوت و بزرگ و کوچک وجود دارد. جایگذاری کتاب­ها بر اساس اندازه، جا دادن این نوع کتاب­ها را برای شما راحت‌تر می­‌کند. به این صورت که کتاب­‌های بزرگ را به صورت عمودی و کتاب‌­های کوچک را به صورت افقی قرار دهید، و یا نسبت به قفسه­‌‌‌بندی کتابخانه خود این کار را به صورت برعکس کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار