• 09 / خرداد 1402 / 22:54
  • شناسه خبر : 113212
  • منبع خبر: ایرنا

این مرد شیرازی پدر اقلیم شناسی ایران است+عکس

این مرد شیرازی نیم قرن است که پدر اقلیم شناسی ایران است

آیین نکوداشت پروفسور هوشنگ قائمی پدر اقلیم شناسی ایران در محل اداره کل هواشناسی فارس برگزار و از زحمات و تلاش‌های وی تجلیل به عمل آمد.

به گزارش اول فارس ، هوشنگ قائمی، متولد ۱۳۱۴ در شیراز و دارای مدرک دکترای ژئوفیزیک از دانشگاه ردینگ انگلستان است.

این مرد شیرازی نیم قرن است که پدر اقلیم شناسی ایران است+دکتر هوشنگ قائمی

معاون فنی و شبکه‌ دیدبانی اداره کل هواشناسی فارس در حاشیه تجلیل از دکتر هوشنگ قائمی  گفت: ایشان از بزرگان هواشناسی و از کارمندان قدیم این سازمان بوده که در امر پژوهش، تدوین کتاب و انتشار مقالات کوشیده اند.

جواد کریمیان افزود: بسیاری از کارشناسان هواشناسی در زمان دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف از توان علمی ایشان بهره مند شده اند و سال‌ها هم به عنوان مشاور سازمان در دوره‌های مختلف از ایشان کمک گرفته شده است.

وی با اشاره به سن دکتر قائمی که بیش از هشتاد و هشت سال از آن می گذرد، افزود: در این شرایط جسمی ایشان همچنان علاقه‌مند به ارایه بی دریغ دانش و تجربیات خود هستند که این مهم قابل توجه است.

این مرد شیرازی نیم قرن است که پدر اقلیم شناسی ایران است+دکتر هوشنگ قائمی

معاون هواشناسی فارس گفت: گسترش ارتباط اداره کل با دانشگاه و مراکز پژوهشی و حضور دانشجویان علاقه مند به تحقیق و پژوهش در ایستگاه های هواشناسی و ارایه آمارهای صحیح و دقیق به آنان از دیگر برنامه های اداره کل است.

پروفسور هوشنگ قائمی پایه‌گذار اقلیم‌شناسی سینوپتیکی (اقلیم‌شناسی بر مبنای بررسی‌های هواشناختی)، پایه‌گذار نظریه علمی در زمینه هواشناسی پویشی (هواشناسی دینامیکی) و ایجاد تغییرات اساسی و بنیادی در علم جغرافیا و اقلیم‌شناسی است.

این دانشمند اقلیم شناس در سال ۱۳۸۴ از سوی انتشارات سمت تقدیر و جایزه جشن رونمایی از هزارمین کتاب این مرکز را دریافت کرد.

بر اساس این گزارش  وی مولف بیش از هفت عنوان کتاب و ده‌ها مقاله علمی است و  اقلیم شناسی مناطق خشک ،هواشناسی عمومی ،هواشناسی همدیدی- دینامیکی سه عنوان از کتابهای مشهور پروفسور هوشنگ قائمی است که سالهاست بعنوان منابع معتبر دانشگاهی مورد بهره برداری اساتید و دانشجویان میباشند.

مطالب مرتبط

از روز یکشنبه هوا ۲ الی ۳ درجه گرمتر می‌شود/احتمال بارندگی تابستانه در برخی استانها

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

نظرات