چاپ کد خبر: 98244
29 آبان 1401

این واکسن را بزنید تا هرگز معتاد نشوید

 با پیشرفت روزافزون علم و توسعه واکسن‌های مختلف، حالا دیگر می‌توان از گیر افتادن در دام اعتیاد هم جلوگیری کرد! دانشمندان موفق شدند واکسنی بسازند که می‌تواند جلوی ورود ماده مخدر به مغز را بگیرد.

ین واکسن ضد اعتیاد را بزنید تا معتاد نشوید!

گجت‌نیوز نوشت:در چند سال اخیر به واسطه شیوع ویروس کرونا در جهان، مردم دنیا بیش از پیش ارزش واکسن‌ها را درک کردند و تا حد زیادی از رابطه قهری‌شان با علم پزشکی کاستند. حالا در یکی از تازه‌ترین دستاوردهای پزشکی که توسط محققان دانشگاه هیوستون پدید آمده، شاهد ساخت واکسنی هستیم که می‌تواند محافظت قابل توجهی را در برابر مواد مخدر ایجاد کند. این واکسن توانایی دارد تا از ورود ماده بسیار خطرناک و کشنده فنتانیل به مغز جلوگیری نماید.

جالب است بدانید این ماده شیمیایی که تنها در آزمایشگاه تولید می‌شود، ۵۰ برابر قوی‌تر از هروئین بوده و تا ۱۰۰ برابر قوی‌تر از مورفین است و در طول روز بیش از ۱۵۰ نفر را به کام مرگ می‌کشاند. یافته‌ها و آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از افرادی که به این ماده کشنده اعتیاد دارند، برای ترک آن با مشکلات جدی و شدیدی مواجه می‌شوند.

طبق گفته محققان دانشگاه هیوستون، این واکسن با تولید آنتی‌بادی‌های ضد فنتانیل، از ورود این ماده به مغز جلوگیری می‌کند و آن را از کلیه‌ها خارج می‌سازد؛ نتیجه این پروسه، عدم احساس سرخوشی در مصرف کننده و نهایتا هوشیاری اوست.

طبق سایر پروژه‌های علمی و پزشکی، محققان و سازندگان این واکسن هم مطالعات و آزمایش‌های مختلفی را روی موش‌ها انجام داده‌اند و متوجه شدند که این واکسن هیچگونه عوارض جانبی ندارد. تیم تولیدکننده در حال حاضر قصد دارد با انجام آزمایشات بالینی روی انسان، از تاثیر مثبت و موثر آن اطمینان حاصل کند.

این واکسن ضد اعتیاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

این واکسن جدید حاوی ماده کمکی مشتق شده‌ای از باکتری اشریشیا کُلی (E. coli) است. این باکتری یک نوع باسیل گرم بی‌هوازی اختیاری به نام dmLT است که پاسخ سیستم ایمنی به واکسن‌ها را سرعت می‌بخشد. این ویژگی به عنوان یک معیار حیاتی و بسیار مهم برای اثربخشی واکسن‌های ضد اعتیاد شناخته می‌شود که توسط این تیم و با کمک محققان دانشکده دانشگاه تولین ایالات متحده ساخته شده است.

در دنیای امروز، درمان‌های زیادی برای اختلال مصرف مواد افیونی مانند متادون و… وجود دارد؛ اما این درمان‌ها همیشه موثر نیستند. بسیاری از دانشمندان و استاید علمی معتبر، این واکسن را دستاورد بزرگی می‌دانند؛ مانند ترز کوستن، استاد روانشناسی و مدیر برنامه علوم اعصاب رشدی، شناختی و رفتاری در دانشگاه هیوستون که واکسن جدید را یک تحول‌آفرین بالقوه نامیده است.

چند نکته مهم درباره یائسگی که به زن ها نمی گویند

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار