• 10 / فروردین 1403 / 17:27
  • شناسه خبر : 138602

این وسایل را هرگز نباید در انباری و پارکینگ نگهداری کرد

برای اینکه خانه‌ای ایمن و عاری از آفات و حشرات داشته باشید، نباید برخی از وسایل و لوازم را در انباری و یا پارکینگ نگهداری کنید. با نگهداری این لوازم و وسایل در جایی جز پارکینگ و انباری هم این وسایل سالم می‌مانند و هم خانه‌ای تمیزتر و ایمن‌تر دارید.در ادامه این مطلب به شما می گوییم که چه وسایلی را باید از این مکان ها دور نگه دارید.

وسایلی که نباید در انباری و پارکینگ گذاشته شوند
۱-پارچه‌های روغنی

هرگز پارچه‌های آغشته به روغن را در پارکینگ نگهداری نکنید. اگر این پارچه‌ها در فضای سربسته و گرم نگهداری شوند، ممکن است با گذشت زمان خود به خود آتش بگیرند. همین آتش‌سوزی کوچک نیز می‌تواند به یک آتش‌سوزی ویرانگر در خانه‌ی شما منجر شود.

۲-غذای حیوانات خانگی

اگر در حال مرتب کردن پارکینگ هستید، باید غذای حیوانات خانگی را از این فضا دور کنید. نگهداری غذای حیوانات خانگی در پارکینگ موش‌ها را برای صرف میان‌وعده‌ای خوشمزه به خانه‌ی شما دعوت می‌کند. اگر مجبور به نگهداری این محصولات در پارکینگ هستید یا حتی می‌خواهید آن‌ها را در سایر بخش‌های خانه نگهداری کنید، باید ظروف مناسبی انتخاب کنید. ظروف فلزی یا پلاستیکی که درب محکمی دارند، بهترین گزینه برای نگهداری از غذای حیوانات خانگی در منزل هستند. موش‌ها و سایر جوندگان می‌توانند به راحتی بسته‌بندی‌های کاغذی یا مقوایی این محصولات را بجوند.

۳-اسباب بازی 

اسباب بازی‌های مورد علاقه کودکان- به خصوص حیوانات پلاستیکی و دیگر اسباب بازی‌های پشمی را باید در فضایی به غیر از زیرزمین نگهداری کرد. کرم ها، گرد و غبار، حشرات دیگر و حتی موش ممکن است به اسباب بازی‌ها آسیب بزنند. اگر باید اسباب بازی‌ها را در زیرزمین انبار کنید، مطمئن شوید که در محفظه درب بسته نگهداری می شوند.

۴-کتاب

شاید بخواهید کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود از دوران کودکی را جایی نگهداری کنید تا روزی آن‌ها را به فرزندان یا نوه‌های خود هدیه بدهید. بااین‌حال، نگهداری این کتاب‌ها در پارکینگ اصلا فکر خوبی نیست. ماهی نقره‌ای یا بید کاغذ حشراتی هستند که در محیط‌های تاریک و مرطوب مانند پارکینگ، زیرزمین و اتاق زیرشیروانی رشد می‌کنند. این حشرات دوست دارند از مواد نشاسته‌ای مانند چسب کتاب‌ها تغذیه کنند.

علاوه‌براین، نگهداری مجلات، کتاب‌ها یا هر چیز دیگری که از کاغذ درست شده در پارکینگ کار درستی نیست. رطوبت و حشرات به این وسایل آسیب‌های غیر قابل جبرانی می‌رسانند.

۵-فرش و قالیچه

فرش و قالیچه لوله کرده، خانه بزرگی برای حشرات و موش‌ها هستند، روش دیگری در نظر بگیرید که آنها را در مکانی غیر از زیرزمین نگهداری کنید. الیاف فرش همچنین رطوبت و بو را جذب می کنند که اگر برای مدت‌های طولانی باقی بماند ممکن است آنها را خراب کند.

۶-هیزم

ممکن است هیزم و چوب‌هایی که برای باربیکیو به کار می‌برید، در تمام طول سال، در حیاط خلوت یا پارکینگ نگهداری کنید. با وجود این، هیزم آهنربایی برای آفاتی خواهد شد که با خوشحالی وارد خانه‌ی شما می‌شوند. برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید، بهتر است که یک قفسه مخصوص هیزم‌ها داشته باشید. این قفسه باید از ساختمان خانه‌ی شما که شامل پارکینگ هم می‌شود، ۷ متر فاصله داشته باشد. هیزم‌ها را در قفسه‌ای با این فاصله از پارکینگ نگهداری کنید و فقط در صورت لزوم مقداری از آن را به خانه ببرید.

۷-کیسه‌های خواب

نوسان دما و رطوبت برای نگهداری پارچه شرایط ایده‌آلی نیست. ممکن است پارچه یا کیسه‌های خواب پارچه‌ای با گذشت زمان دچار کپک‌زدگی شوند یا موش‌ها و سایر جوندگان آن‌ها را بجوند. شاید وسوسه‌انگیز باشد که کیسه‌های خواب را همراه با سایر لوازم کمپینگ غیرپارچه‌ای در پارکینگ نگهداری کنید اما این کار درست نیست. کیسه‌ی خواب، لباس و سایر وسایل پارچه‌ای را در خانه نگهداری کنید.

۸-لباس‌های کهنه در زیرزمین

لباس‌های قدیمی را در نظر بگیرید، لباس‌های مورد علاقه و کت زمستانی؛ لباس‌ها زمانی که در مناطق مرطوب نگهداری می شوند، مستعد هجوم حشرات هستند. زیر زمین محل مناسبی برای نگهداری خز و چرم نیز نمی باشد. لباس‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی بسته بندی شده در یک محدوده دیگر از خانه نگهداری کنید.

وسایلی که نباید در انباری و پارکینگ گذاشته شوند

۹-قوطی رنگ

گرما و سرمای شدید می‌تواند فرمول رنگ را تغییر دهد. بنابراین، اگر دمای پارکینگ شما در طول سال دچار نوسانات بسیار شدیدی می‌شود، مکان ایده‌آلی برای نگهداری قوطی‌های رنگ نیست. برچسب قوطی رنگ را با دقت بخوانید تا دمای توصیه شده برای نگهداری از آن را متوجه شوید. اگر دما در بیشتر روزهای سال در پارکینگ شما ثابت است و فقط زمستان‌ها قوطی رنگ یخ می‌زند، مشکلی نیست. رنگ لزوما با یخ زدن خراب نمی‌شود.

۱۰-کپسول گاز

کپسول گاز معمولا ایمن است اما اگر این کپسول در فضایی سربسته دچار نشتی شود، خطرناک است. هر جرقه‌ی کوچکی حتی استارت زدن خودرو می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود. بنابراین، بهتر است که کپسول‌های گاز را در بخش خارجی خانه و جایی دور از پارکینگ نگهداری کنید. دمای هوای اطراف کپسول هم نباید بسیار بالا باشد.

۱۱- وسایل الکترونیکی

اگر می خواهید دی وی دی قدیمی و یا استریو را نگه دارید، آن را در جایی غیر از زیرزمین انبار کنید. دمای بی نهایت و رطوبت می تواند موجب مشکلاتی در اجزای آن شود.

۱۲- عکس‌های چاپی

عکس‌های چاپ شده به ویژه آن‌هایی که نسخه‌ی دیجیتال ندارند را هرگز در پارکینگ نگهداری نکنید. گرما، سرما و رطوبت می‌توانند به سرعت این یادگاری‌های قدیمی شما را از بین ببرند. بهترین راه برای نگهداری عکس‌ها در جعبه‌ها یا آلبوم‌های فاقد اسید است. این عکس‌ها نباید در معرض نوسانات دما و رطوبت قرار بگیرند.

۱۳- اسناد و کاغذهای مهم

دفتر خانگی شما نباید جایی مانند پارکینگ خانه باشد چون نگهداری کاغذها و اسناد مهمی مانند سوابق پزشکی، گذرنامه و شناسنامه در چنین مکانی درست نیست. این اسناد ممکن است در اثر آب و رطوبت بیش از حد هوا آسیب ببینند. اگر مجبور به نگهداری برخی از اقلام کاغذی در پارکینگ هستید، آن‌ها را در یک ظرف پلاستیکی دربسته نگهداری کنید.

۱۴-تخت خواب

محیط‌های مرطوب مانند زیر زمین، مکان خوبی برای کپک و قارچ هستند، به این معنی که شما نباید تخت خوابی را در آنجا انبار کنید، مگر این که کاملاً پوشیده شده باشد وعلاوه بر این، شما احتمالاً نمی خواهید صورت و بدن خود را در مقابل چیزی که به وسیله هاگ‌های کپک مضر مورد هجوم قرار گرفته است، قرار دهید؛ همچنین می تواند مشکلاتی مانند سردرد تا مشکل تنفسی را برایتان ایجاد کند.

وسایلی که نباید در انباری و پارکینگ گذاشته شوند

۱۵-یخچال

یخچال دمای غذاها و خوراکی‌های شما را کنترل می‌کند. با افزایش دمای هوای پارکینگ این وسیله‌ی برقی باید بیشتر کار کند تا غذاها سالم بمانند. بنابراین، اگر یخچال را در پارکینگ نگهداری کنید، پس از مدتی شاهد افزایش مبلغ قبض برق خود خواهید بود.

۱۶- مبلمان چوبی

اگر مبلمان و وسایل چوبی را در پارکینگی سرد و مرطوب رها کنید، با گذشت زمان آسیب می‌بینند. چوب به اندازه‌ای شکننده است که تحت تأثیر رطوبت قرار می‌گیرد. در نتیجه، الیاف آن متورم می‌شوند و با تغییر میزان رطوبت هوا منقبض خواهند شد. این اتفاق باعث می‌شود که در مبلمان شما ترک‌هایی ایجاد شود که به راحتی تعمیر نخواهند شد. می‌توانید مبلمان چوبی را در مکان‌هایی با دمای ثابت نگهداری کنید اما اگر جایی غیر از پارکینگ ندارید، حداقل مطمئن شوید که روی آن خوب پوشیده شده است. البته، این کار باعث نمی‌شود که مبلمان شما پس از گذشت زمان در پارکینگ نو باقی بمانند.

۱۷- ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی را می‌توان در پارکینگ نگهداری کرد اما باید مراقب باشید. توجه داشته باشید که ممکن است در اثر تراکم ناشی از گرما یا بخار ایجاد شده در حین کار این دستگاه مشکلاتی ایجاد شود. ممکن است این گرما یا بخار روی دیوارها و پنجره‌های سرد یا درون دستگاه‌های فلزی سرد انباشته شود.

در بدترین حالت، این گرما و بخار به موتور ماشین لباسشویی آسیب می‌رساند یا باعث ایجاد کپک یا زنگ‌زدگی لابه‌لای آن خواهد شد. بنابراین، اگر قصد دارید ماشین لباسشویی را در پارکینگ نگهداری کنید، مطمئن شوید که پارکینگ تهویه‌ی مناسبی دارد. لوله‌ها و لوازم متصل شده به ماشین هم باید با دقت بررسی شوند تا آب به درستی تخلیه شود. ماشین‌های لباسشویی مانند سایر لوازم خانگی تحت تأثیر نوسانات شدید دما قرار می‌‌گیرند. بنابراین، باید در جایی نگهداری شوند که دمای نسبتا ثابتی دارد.

۱۸-کارتن‌های مقوایی

اگر می‌خواهید کارتن‌های مقوایی قدیمی را بعد از اسباب‌کشی جایی نگهداری کنید، آن‌ها را از پارکینگ دور نگه دارید. این کارتن‌ها مانند هر محصول کاغذی دیگری در صورت خیس شدن در معرض کپک‌زدگی و خراب شدن قرار می‌گیرد. با تجزیه‌ی مواد آن نیز گاز متان آزاد می‌شود. بدتر از آن، موجودات خزنده و حشراتی مانند سوسک، جیرجیرک، موریانه و ماهی نقره‌ای به پارکینگ می‌آیند تا مقوای کارتن‌ها را بخورند.

۱۹-نگهداری عطرها

آن عطر مخصوص به خودتان ممکن است اگر در زیرزمین بماند، دیگر شیرینی نداشته باشد و نوسانات دما و رطوبت می تواند بر عطر و بوی ادکلن شما تاثیر بگذارد و باعث از دست دادن ماندگاری آنها در طول زمان شود.

مطالب مرتبط

۱۴ وسیله ای که هیچوقت نباید در انباری نگهداری کرد

نظرات