چاپ کد خبر: 17074
19 آبان 1398

این ۷ کف‌زن حرفه‌ای از طایفه فیوج را می‌شناسید؟+ تصاویر

اعضای یک باند که همگی از طایفه فیوج هستند در نقش مامور از گردشگران و مسافران خارجی کف زنی و سرقت می‌کردند.

 اول فارس| حوادث : اوایل امسال با توجه به افزایش پرونده‌های سرقت از گردشگران خارجی به خصوص مسافران کشور‌های ترکیه، عراق و سوریه گروه ویژه‌ای از ماموران پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران برای تحقیقات ویژه وارد عمل شدند.

7 چهره از مردان مخوف پایتخت

کارآگاهان در بررسی این پرونده‌ها پی بردند دزدان با خودرو‌های پراید، پژو ۴۰۵، پژو پارس، پژو ۲۰۶ و هیوندای سانتافه در نزدیکی فرودگاه مهرآباد، بازار تهران و نقاط مرکزی اقدام به شناسایی سوژه‌های خود کرده اند و به بهانه این که همراهشان دلار‌های جعلی دارند یا از اعضای گروهک تروریستی داعش هستند آن‌ها را سوار بر خودرو کرده و سپس با نشان دادن یک کارت و همراه داشتن بی سیم خود را مامور پلیس معرفی و شروع به بازرسی بدنی و کیف‌های طعمه هایشان کرده‌اند و در یک لحظه محتویات داخل کیف، پول و ارز آن‌ها را به سرقت برده اند.

باند حرفه‌ای
کارآگاهان که خود را در برابر یک باند حرفه‌ای می‌دیدند با حضور در یکی از محل‌های سرقت که اطراف خیابان ناصر خسرو بود شروع به بررسی تصاویر دوربین مداربسته کردند و توانستند خودروی پژو ۴۰۵ دزدان را شناسایی کنند. تیم پلیسی در ادامه با به دست آمدن شماره پلاک خودروی دزدان پی بردند که خودرو متعلق به یکی از سارقان سابقه‌دار به نام سهراب است که مدتی قبل به خاطر کف زنی و سرقت به شیوه مامور قلابی در شهر رامسر دستگیر شده، اما پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. همین کافی بود تا عملیات پلیسی برای دستگیری سهراب و همدستانش آغاز شود که در این شاخه از تحقیقات ماموران با اقدامات فنی و پلیسی موفق به شناسایی شش نفر دیگر از اعضای باند شدند و توانستند روز ۱۳ آبان امسال در چند عملیات همزمان و جداگانه در شمال، شمال غرب و استان البرز هفت سارق مامورنما را دستگیر کنند و خودرو‌هایی که با آن‌ها سارقان به محل سرقت می‌رفتند نیز به دست آمد.

طایفه فیوج
کارآگاهان در تحقیق از متهمان پی بردند بیشتر اعضای این باند از طایفه فیوج هستند که دارای سوابق کیفری بوده و از اتباع خارجی، رانندگان ترانزیت در شهر‌های تهران، اردبیل، تبریز، آستارا و البرز در نقش مامور قلابی، کف زنی می‌کردند.

گفتگو با کف زن حرفه‌ای
محمدعلی ۳۴ ساله که سابقه‌ای ندارد قصد داشت به کشور مالزی سفر کند تا در آن جا با کف زنی هزینه‌های زندگی خود را تامین کند که قبل از خروج از کشور دستگیر شد و به کف زنی هایش در باند ۹ نفره اعتراف کرد.

سابقه داری؟
نه، اولین بار است که دستگیر شدم.

به چه جرمی؟
کف زنی در نقش مامور قلابی.

شیوه و شگرد؟
در خیابان‌ها با عنوان مامور به سراغ مسافران خارجی و بیشتر عرب زبان‌ها می‌رفتیم و به بهانه پول‌های جعلی و حمل مواد مخدر اقدام به بازرسی بدنی آن‌ها می‌کردیم و با بررسی پول هایشان در چشم برهم زدنی با کف زنی از آن‌ها سرقت می‌کردیم.

کارت پلیس همراهتان بود؟
نه، یک بی سیم اسباب بازی همراهمان بود.

چقدر پول به دست آوردی؟
هفت بار همراه همدستانم رفتم و معمولا پشت فرمان بودم که ۱۱ میلیون تومان به دست آوردم.

شنیدم قصد سفر به مالزی داشتی؟
بله، قصد داشتم به مالزی بروم و حتی بلیت پرواز هم تهیه کرده بودم، اما دستگیر شدم، قصد داشتم این کار را در آن جا ادامه بدهم.

چه کاری؟
کف زنی! من در کشور‌های هندوستان، ترکیه و مالزی دست به کف زنی زدم و اولین بار است که در ایران این کار را می‌کنم.

شیوه و شگردت در خارج از کشور چیست؟
به بهانه دیدن پول‌هایشان یا وقتی در زمان خرید شمارش می‌کنیم دست به کف زنی می‌زدم.

اهل طایفه فیوجی؟
بله، کف زنی در طایفه ما رایج است و رسمیت دارد.

زن و بچه داری؟
بله، سه فرزند دارم و پشیمانم.

دستگیر نمی‌شدی این سرقت‌ها ادامه داشت؟
شاید، ولی قصد داشتم در سفر به خارج از کشور این کار را انجام بدهم.

ارثیه طایفه فیوج
داوود ۳۴ ساله می‌گوید از روی بیکاری و بی پولی دست به این کار زدم.

سابقه داری؟
دو بار با مدارک جعلی قصد رفتن به کشور ترکیه را داشتم که دستگیر شدم.

چه طور وارد این باند شدی؟
دامادمان پیشنهاد داد که با خودرو به کمک‌شان بروم.

اهل طایفه فیوجی؟
بله

چرا همه طایفه‌تان کف زنی می‌کنند؟
کاش اهل طایفه فیوج نبودم، ارث‌شان بین همه فراگیر شده است که ما را به بدبختی کشانده، ولی بعد از این دیگر این ارثیه ادامه نخواهد یافت.

شغل؟
مکانیک بودم.

چرا دزدی؟
گول حرف‌های دامادمان را خوردم و بی پولی و مستاجری به من فشار آورده بود.

حرف آخر؟
پشیمانم.

مرد هتل دار
حسین ۴۵ ساله که اهل طایفه فیوج است در حالی که افسر پرونده او را به عنوان رئیس باند معرفی کرده است ادعا می‌کند به تنهایی دست به کف زنی در نقش مامور قلابی زده و به تازگی به ایران آمده است.

سابقه داری؟
نه.

شنیدم رئیس باند هستی؟
نه، من به تنهایی این کار را کردم و کاری به بقیه افراد باند نداشتم.

شیوه و شگرد؟
در نقش مامور به سراغ خارجی‌ها می‌رفتم و کف زنی می‌کردم.

کارت شناسایی پلیس داشتی؟
نه، یک کاغذ الکی نشان می‌دادم و باور می‌کردند.

چرا دزدی؟
من دزد نیستم، ۲۶ سال خارج از کشور بودم و به تازگی به ایران آمدم.

خارج از کشور هم کف زنی می‌کردی؟
نه، در آن جا هتل دارم.

پس چرا بعد از بازگشت به ایران دزدی کردی؟
من از ایرانی دزدی نکردم، اهل طایفه فیوج هستم و وسوسه شدم این کار را انجام دهم.

حرف آخر؟
از همه عذرخواهی می‌کنم. مرا ببخشید.

پدر ۵۵ ساله
اکبر ۵۵ ساله که تاکنون خلاف نکرده است ادعا می‌کند برای تفریح با این باند همراه شده و فکر نمی‌کرده که کارش به پلیس کشیده شود.

سابقه داری؟
نه، ۵۵ سال است که بدون خلاف زندگی کردم و لقمه حلال سر سفره زن و بچه هایم بردم.

پس چرا دزدی؟
من اگر می‌خواستم خلاف کنم بعد از این همه سال دست به خلاف نمی‌زدم و در همان دوران جوانی این کار را می‌کردم، باور کنید برای تفریح با دوستانم همراه شدم که حالا پشیمانم.

چقدر پول به دست آوردی؟
پنج میلیون تومان.

ارزشش را داشت؟
میلیاردی هم به دست می‌آوردم ارزش نداشت.‌

می‌دانی سرقت از مسافران و گردشگران خارجی باعث بدنامی کشور می‌شود؟
بله، به خاطر همین از دولت ایران و مردم کشورم عذرخواهی می‌کنم.

بنا بر این گزارش، با توجه به دستگیری همه اعضای این باند و اعتراف صریح به سرقت، ارزش ریالی سرقت شده تاکنون تقریباً ۱۵ میلیارد ریال برآورد شده است و متهمان با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس شعبه یکم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند که بازپرس پرونده با تقاضای چاپ عکس متهمان خواست تا کسانی که در دام این ماموران قلابی گرفتار شده اند به اداره ۵ پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.

7 چهره از مردان مخوف پایتخت

تحلیل کارشناس
برخورد فرهنگی
سید مرتضی ایمانی – جرم شناس
متاسفانه سال‌های زیادی است که بار‌ها درباره طایفه فیوج و جرایم آن‌ها می‌شنویم و عجیب این که درباره این تبهکاران تنها اقدامات قضایی و پلیسی صورت می‌گیرد و هیچ نهاد فرهنگی پا پیش نگذاشته است تا فرزندان این طایفه را با کار‌های فرهنگی روشن کند تا در آینده مانند گذشتگانشان راه را به خطا نروند. برعکس خیلی از تبهکاران در ایران و حتی کشور‌های خارجی، اهالی طایفه فیوج بسیار ویژه آموزش می‌بینند خیلی از آن‌ها به راحتی به زبان‌های خارجی آن هم چندین زبان مسلط هستند به گونه‌ای که می‌توانند با همین تسلط طعمه هایشان را فریب دهند. همین موضوع نشان از استعداد اعضای این طایفه دارد که اگر مسئولان به جای سامان دهی این استعداد‌ها منتظر بمانند که اعضای این طایفه جرمی مرتکب شوند تا برخورد قضایی با آن‌ها صورت بگیرد شاهد افزایش جرم در این طایفه خواهیم بود.

شاهد بوده ایم که از همین طایفه شخصیت‌هایی با انتخاب مسیر درست به درجات بالایی رسیده اند که البته تعداد آن‌ها خیلی معدود است، اما باید بدانیم که یک طایفه با شرایط خاص وجود دارد که از زندان هراسی ندارند و هیچ اقدام قانونی سد راه آن‌ها نیست و برای کنترل چنین تبهکاران طایفه‌ای خاص تنها راه حل این است که مسئولان با دیدی فرهنگی و با شناسایی ریش سفیدان طایفه، آن‌ها را وارد مسیری درست کنند تا در آینده شاهد شکوفایی استعدادهایشان در مسیر‌های درست علمی و اقتصادی کشور باشیم.

باید به آژانس‌های مسافرتی نیز توصیه شود تا گردشگران خارجی را توجیه و با شگرد‌های باند فیوج آشنا کنند و به آن‌ها بگویند در هر شکلی فقط به پلیس با لباس فرم اعتماد کنند و هیچ نهاد نظامی دیگری قرار نیست با آن‌ها برخوردی داشته باشد باید آن‌ها را آگاه کرد که از شمارش پول هایشان توسط افراد غریبه جلوگیری کنند چرا که کف زنان، حرفه‌ای هستند حتی می‌توان با کمک پلیس کلیپ‌هایی در این خصوص تهیه کرد و در اختیار تور‌های گردشگری قرار داد تا در این مسیر نیز از وقوع چنین جرایمی جلوگیری شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار