چاپ کد خبر: 125559
جمعه 19 آبان 1402

بانک ترانه یه وقت باعث پولشویی نشود !

در صورت تائید وزارت ارشاد بانک ترانه تاسیس می شود. این بانک می تواند علاوه بر ثبت یک ترانه به نام صاحبش و حفظ حقوق معنوی و کپی رایت آن، بایگانی باشد تا خوانندگان، آهنگسازان و تولید کنندگان آلبوم های موسیقی به آن مراجعه کنند..

وحید حاج سعیدی نویسنده ، طنز پرداز و فعال حوزه رسانه با ارسال یاداشتی با عنوان پولشویی در بانک ترانه !برای اول فارس نوشت:

ما گاهی اوقات که روزنامه های قدیمی را تورق می کنیم یا برای تمیز کردن شیشه پنجره ها از آنها استفاده می کنیم، متوجه می شویم که چه طرح های سوفسطایی و مارمالاد شده ای در مملکت تصویب شد و به اجرا در نیامد که هر کدام می توانست مایه خیرات و مبرات فراوانی شود یا نشود.

یکی از این طرح های فلک فرسا مربوط به بانک ها بود. بانک ها که فقط برای پول و وام و این جور حرفها نیستند و گاهی اوقات در کنار بنگاهداری و خرید و فروش ملک و زمین و کارخانه و کشتی و … می زنند توی کار فرهنگی! هر چند ما همه رقم بانک دیده بودیم؛ از بانک خون و اعضای بدن گرفته تا بانک سی دی و پروتئین و مو؛ اما «بانک ترانه» نوبر است!

تا دیروز ملت همه از بانکها گریزان بودند که نکند رئیس بانک خِفتشان را بابت چهار تا قسط عقب افتاده بگیرد و ممنوع الخروج شوند، اما بخشنامه ای سال ها قبل صادر شده بود و با تاسیس «بانک ترانه» ملت بی خود و بی جهت می توانستند به بانک بروند و شاد شوند و اگر در سایر بانک ها صحبت از چک و سفته و برات است در این بانک «شعر است و دوبیتی و ترانه…» اصلاً به قول مولوی خدا بیامرز: «فی الجمله هر آن کس که در این بانک رهی یافت . . . سلطان زمین ست و سلیمان زمانه‌ست!»

اما اصل ماجرا بانک ترانه چه بود؟

طرح بانک ترانه

در جراید آورده بودند: «در صورت تائید وزارت ارشاد بانک ترانه تاسیس می شود. این بانک می تواند علاوه بر ثبت یک ترانه به نام صاحبش و حفظ حقوق معنوی و کپی رایت آن، بایگانی باشد تا خوانندگان، آهنگسازان و تولید کنندگان آلبوم های موسیقی به آن مراجعه کنند و از ترانه هایی که به تصویب وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی رسیده است، استفاده کنند.» (جام جم – ۲۵ آذر ۹۱)
البته تاسیس بانک فی نفسه بد نیست و اگر برای من و شما آب ندارد، برای عده ای نان دارد! در حقیقت اگر این داستان ادامه پیدا می کرد دیگر هنرمندان مجبور نبودند در اثر قلت ترانه از قلیان، گلدون، آفتابه و دمپایی بخوانند و می توانستند با مراجعه به این بانک چهار تا ترانه درست و حسابی تهیه کنند و آلبوم خوب بیرون بدهند.

علی ای حال با عنایت به اینکه گاهی اوقات افرادی به علت عدم آشنایی با ساز های کوبه ای و زهی ممکن است سرنا را از سر گشاد آن بنوازند، افتتاح چنین بانک هایی ممکن بود عواقب ناگواری مثل موارد زیر در پی داشته باشد:
الف) سازمان بازنشستگی هوس کند به جای پاداش آخر سال بازنشستگان به آنها سهام بانک ترانه پرداخت کند و به آنها بگویند « بدین ترانه غم از دل به در توانی کرد!»
ب) به منظور جلوگیری از قاچاق ترانه به آن سوی آبها یا استودیوی های زیر زمینی دوستان باید برنامه می کردند تا بلای بنزین، گازوئیل، طلا، قیر، گوسفند و… سر ترانه نیاید و قاچاق ترانه به معضلات کشور اضافه نشود!
پ) از دیگر مضرات این بانک ها احتمال افزایش پول شویی بود که ممکن هر خزعبلاتی به نام ترانه میلیاردها ها تومان خریداری و پول هنگفتی شستشو و آهار داده شود!

سایر مضرات یا مبرات را خودتان لیست بفرمائید! و حتما نظر بدهید

۱۴ عادت رایج غلط که باعث چاقی می شوند

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال