• 23 / تیر 1402 / 9:42
 • شناسه خبر : 116417
 • منبع خبر: راهنماتو

شاهزادگان ساسانی پس از سقوط ایران توسط اعراب کجا رفتند؟ این گزارش را تا آخر بخوانید

 شاید شگفت زده هم بشوید وقتی بشنوید که در آرامگاه یکی از امپراتوران کره در عصر باستان، مجسمه هایی از یک سردار و یا شاید شاهزاده باستانی ایرانی با لباس رزم وجود دارد که گویا به امپراتوران کره در برپایی یک کشور متحد خدمت کرده است. اما این سردار ایرانی کیست و در سرزمین کره چه می کرد؟

به گزارش اول فارس ، در آرامگاه یکی از امپراتوران کره در عصر باستان، مجسمه هایی از یک سردار و یا شاید شاهزاده باستانی ایرانی با لباس رزم وجود دارد که گویا به امپراتوران کره در برپایی یک کشور متحد خدمت کرده است. اما این سردار ایرانی کیست و در سرزمین کره چه می کرد؟

برای بسیاری از ما ایرانی ها شناخت از تاریخ کشور کره احتمالا منحصر به سریال ها و شخصیت هایی همچون «جومونگ» باشد که در ذهن بسیاری از ما بجای مانده باشد اما شاید کمتر کسی بداند که این سریالها و البته شخصیت جومونگ در واقع پادشاهان افسانه ای این کشور شرق دور هستند که در نهایت زمینه کشور متحد کره را فراهم کردند.

با این همه جالب است بدانید ارتباط تاریخی ما با کشور کره محدود به این سریال ها نبوده است. شاید شگفت زده هم بشوید وقتی بشنوید که در آرامگاه یکی از امپراتوران کره در عصر باستان، مجسمه هایی از یک سردار و یا شاید شاهزاده باستانی ایرانی با لباس رزم وجود دارد که گویا به امپراتوران کره در برپایی یک کشور متحد خدمت کرده است. اما این سردار ایرانی کیست و در سرزمین کره چه می کرد؟
شاهزادگان و سرداران ایرانی در شرق دور

به دنبال فتح ایران بدست اعراب مسلمان و کشته شدن یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی در ۶۵۱ میلادی، بازماندگان این پادشاهی ایرانی به امپراتوری چین پناهنده شدند و برای دهه ها تلاش کردند تا از آنجا برای بازپسگیری پادشاهی اقدام کنند.

به گواه تاریخ، آخرین تلاش بازماندگان ساسانی در بازپس گیری ایران از دست اعراب مسلمان در سال ۷۳۰ میلادی اتفاق افتاد که آن هم ناکام ماند. از آن پس سرداران و شاهزادگان ساسانی نا امید از بازپس گیری ایران، به خدمت دربار امپراتوری تانگ در چین درآمدند و حتی به مراتب بالای نظامی همچون «فرماندهی جناح راست ارتش» رسیدند.

در آرامگاه گائو زونگ، امپراتور سلسله تانگ چین، مجسمه ای از «پیروز» ( از فرزندان یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی) وجود دارد که کتیبه ای او را «پیروز، شاه پارس، فرمانده بزرگ گارد دلیر راست و فرمانده کل پارس» معرفی می کند.

پس از مرگ پیروز در سال ۶۷۹ میلادی در چین، دیگر شاهزادگان ساسانی نیز به واسطه مهارت های نظامی خود به خدمت ارتش امپراتوری تانگ درآمدند و به مناصب مهم نظامی نیز رسیدند اما از نیمه اول قرن هشتم میلادی دیگر نامی از این شاهزادگان ایرانی در منابع تاریخی دیده نشد و گویی در تاریکی تاریخ محو شدند.

در واقع، از میانه قرن هشتم میلادی آخرین اطلاعات ما از پناهندگان ایرانی دربار چین به پایان می رسد و دیگر خبری از سرنوشت شاهزادگان و سرداران ساسانی آواره در شرق دور نبود. تاریخ نیز گویی سر خوشی با این آوراگان نداشت و خیلی زود آنها را در زیر گرد فراموشی مدفون کرد.

جالب آنجاست که در ایران و در نوشته های دینی زرتشتی هنوز امید به بازگشت این شاهزادگان حتی تا سه قرن بعد از سقوط ساسانیان وجود داشت اما واقعیت این بود که آنها هرگز نتوانستند به ایران بازگردند.

شاهزاده ایرانشاهزاده ساسانی 2

کشف یک سرنخ جدید؛ شاهزاده ایرانی در سرزمین کره!

با سکوت منابع تاریخی درباره سرنوشت شاهزادگان و سرداران ایرانی تبعیدی، یافته های جدید باستان شناسی اندک اندک ما را به پیدا کردن ردی از آنها امیدوار کرد. در ابتدا در شهرهای بندری چین آثار از بناهای مذهبی زرتشتی که گویا توسط این ایرانیان در تبعید ساخته شده بود بدست آمد. سپس آثاری از نوشته هایی به زبان پهلوی ساسانی حتی در ژاپن نیز بدست آمد که نشان می داد این ساسانیان تبعیدی تلاش داشتند خود را با زندگی در سرزمین جدید وفق دهند.

شاهزاده ایرانشاهزاده ساسانی 3

اما یکی از مهمترین کشفیات باستان شناسی، شناسایی دو مجسمه از یک فرد نظامی در آرامگاه یک امپراتور باستانی کره بود که کارشناسان بنا به شواهد مختلف او را یک اشراف زاده ایرانی معرفی کردند. این مجسمه ها در محوطه آرامگاه امپرتور «وان سانگ»، سی و هشتمین امپراتور سلسله سیلا در کره (مرگ در ۷۹۸ میلادی) در شهر گیونگجو شناسایی شد.

شاهزاده ایرانشاهزاده ساسانی 1

چرا این مجسمه ها را متعلق به یک فرد ایرانی می دانند؟

در ابتدای مدخل ورودی محوطه آرامگاه یک جفت مجسمه سنگی قرار دارد که شکل و شمایلی شبیه به مجسمه شاهزادگان ساسانی در آرامگاه های امپراتوران چین دارد. این مجسمه ها در دو طرف راهی قرار گرفته اند که از ورودی محوطه به سمت آرامگاه هدایت می شوند.

این مجسمه ها به صورت واقع گرایانه حجاری شده اند از این رو بسیاری بر این باورند که اینها از روی نمونه واقعی ساخته شده اند. اندام آنها کاملاً قوی هیکل و چهار شانه و دارای چشمانی گرد و بینی بزرگ هستند و موها و ریش نیز پیچ خورده و بلند است.

معمای شاهزاده ناشناس ایرانی در سرزمین جومونگ!

باستان شناسان کره ای معتقدند که این شکل و شمایل به هیچ وجه در هنر مجسمه سازی کره باستان سابقه نداشته و مشخصاً به این اشاره دارد که این فرد یک خارجی باید باشد.

از جمله شواهد ایرانی بودن این فرد، چوب چوگانی است که به دست دارد و در آن زمان این مشخصه اشاره صریح به ایرانی بودن فرد دارد زیرا در آن زمان این بازی را کاملا یک بازی اشرافی ایرانی می دانستند. از طرف دیگر شباهت زیاد این مجسمه ها به مجسمه شاهزادگان ساسانی در آرامگاه های امپراتوران چین نیز ارتباط این افراد با اشراف زادگان ایرانی را به اثبات می رساند.

شاهزاده ایرانی ساسانی

از لحاظ تاریخی نیز این موضوع قابل اثبات است زیرا ما می دانیم که شاهزادگان ساسانی تا حداقل سال ۷۳۰ میلادی در دربار چین صاحب مقامات بالای نظامی بودند. بعید نیست که برخی از این شاهزادگان به واسطه مهارت های نظامی خود به دربار سیلا در کره رفته باشند تا در حفظ امپراتوری واحد این کشور نیز نقش آفرینی کنند.

یک سند ایرانی فراموش شده؛ منظومه حماسی کوش نامه

منظومه حماسی «کوش نامه» اثر «ایرانشان ابن ابی اخیر» که در سال ۵۰۰ هجری قمری سروده شده است، نیز یک سند فراموش شده دیگر در خصوص حضور شاهزادگان ایرانی در دربار امپراتوران کرده. این منظومه علی رغم عدم توجه، یکی از جالب توجه ترین منظومه های تاریخی ایران است و جالب است که بدانید دانشمندان زیادی در کشور کره جنوبی مشغول مطالعه و بررسی این منظومه فارسی هستند.

داستان این منظومه به طرز شگفت انگیزی با محوریت قهرمانی «انیرانی» (غیر ایرانی) سروده شده و شاید به همین دلیل باشد که در طول تاریخ ایرانیان چندان علاقه ای به آن نشان نداده اند. «کوش»، شخصیت اصلی داستان، برادرزاده ضحاک است که تمام چین را برای پیدا کردن بازماندگان خاندان جمشید جستجو کرده تا آنها را بیابد و بکشد.

خاندان جمشید نیز چون عرصه را تنگ دیدند به توصیه پادشاه چین به «سیلا» پناه می برند زیرا هم حاکم آنجا مرد درستکاری است و هم از لحاظ جغرافیایی پناهگاه خوبی در برابر ضحاکیان است.

تا مدتها این سرزمین «سیلا» اشاره شده در کوش نامه مورد توجه دانشمندان نبود و اغلب چون از عبارت «جزیره» برای توصیف آن استفاده می شد، برخی سیلا را با ژاپن یکی پنداشته و کل داستان را یک اسطوره تلقی می کردند.

نقشه سیلا

با این همه شواهد زیاد این منظومه از جمله توصیفات جغرافیایی و حتی خود نام سیلا نشان داد که این داستان اشاره به پناهندگی گروهی از شاهزادگان ایرانی به دربار سیلا در کره دارد.

ما می دانیم که در ادبیات روایی ایران، ضحاک گاه با نسبی عربی معرفی شده و به همین دلیل به نظر می رسد که داستان منظومه حماسی کوش نامه اشاره به فرار شاهزادگان ساسانی از دست اعراب فاتح و پناهندگی آنها به چین و سپس سرزمین کره دارد. موضوعی که یافته های باستان شناسی نیز آن را تأیید می کند.

این زن جوان ایرانی در جستجوی پدر و مادر واقعی اش است+عکس

جزئیات جالب کتیبه‌ یکی از بهدینان زرتشتی دوره ساسانیان که در مرودشت کشف شد

پایین همین صفحه نظرتان را برای ما بنویسید

با عضویت در  کانالها زیر از اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

پرستش شاهزاده فیلیپ در روستا‌های اقیانوس آرام+تصاویر
بازداشت ۳ شاهزاده خاندان سعودی توسط عربستان

ثبت دیدگاه

 • کرمانشاهی

  تاریخ : ۲۶ - تیر - ۱۴۰۲

  اعراب این … باحمله خود بایران کشور عزیزمان را نابود کردند…


 • کامین

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  بله ردپای آخر سلسله ساسانیان عزیزمان در داخل شرق آسیا میباشد»امیدواریم با تشخیص ژنتیکی دی ان آ بتوانند این این عزیزان رو پیدا کنن»»»زنده باد اردشیر بابکان لر تبار تاریخی


 • ایرج

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  نام ایران همیشه ماندگاراست


 • محمد

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  مهم اینه که الان مثل پدر بزرگمون کوروش کبیر و پسرش کمبوجیه کل کشور های عرب زبان زیره سایه ماست.


 • شاهزاده فراری

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  باز داستانهای من در اوردی و .. شروع شد


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  من وقتی بتاریخ ایران چه قبل از اشغال ایران توسط اعراب و چه بعد از آن نگاه میکنم قبل از اعراب ایران ایران بود…البته از حق نگذریم در دوران ولایت سید علی چیزی کمی از دوران باستان نداریم…قدرتمندیم


 • صادق

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  تفوبرتو ای چرخ گردون…


 • احسان

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  سلام خدا بر پیامبر اکرم وامامان پاک باد


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  زنده باد اسلام واقعی


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  و این چنین شد سفیدی رخت بست سیاهی و زشتی بر دمید و ایران بدست بادیه نشین وحشی فرهنگ نابود و چه زشت شد زیبایی های درون مردمش


 • رضا

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۴۰۲

  آری اینچنین بود .ای برادر …سادگی ایرانی ….و سیاس بازی اعراب … ….


 • Ali.sh

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  از روزی ک عرب پا ب سرزمین ساسانی گذاشت و مردم غیر اصیل حاکم شدن ایران را بدبختی فرا گرفت..


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  کاوش قبر یک مرده چه دردی را دوا می‌کند


 • محمد رضا احمدی

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  از همان موقع بد بختی مردم ایران شروع شد


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  شایدچنین‌باشدرسم‌روزگار


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  این چطوری شهن شاهی بودکه ازدست ۴ عدد برهنه پای بیابان گرد اشترخور فرارکرده.تاامروزرواج شده


 • فهیمه

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  زنده باد ایران قبل از اعراب که همیشه در دوران تنهایی و تاریکی ایران به ما قدرت ایستادگی دا ده