• 27 / بهمن 1402 / 16:44
  • شناسه خبر : 134503

با انجام این ۱۲ عادت ساده آشپزخانه خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که بیشتر وقت خود را در آشپزخانه سر می کنید و در انتهای کار خود با آشپزخانه ای شلوغ و درهم برهم مواجه می شوید.با به کار بردن نکات زیر مجبور نیستید تا زمان زیادی را برای تمیز کردن آشپزخانه‌ی خود صرف کنید.با انجام دادن برخی عادات می توانسد آشپزخانه خود را همیشه مرتب و تمیر نگه دارید.با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا این عادت های موثر را به شما معرفی کنیم.

تمیز نگه داشتن آشپزخانه

۱-آشپزخانه‌ی خود را خلوت کنید

وجود تعداد زیادی از وسایل برقی و غیر برقی روی پیشخوان‌ها و کابینت‌ها می‌تواند فضای آشپزخانه را به هم ریخته و آشفته به نظر برساند. با قرار دادن تنها چند وسیله‌ی پرکاربرد در پیشخوان‌ آشپزخانه، به نظر می‌رسد کل فضا تمیز و بدون شلوغی است.

با توجه به میزان کاربرد و استفاده‌ی خود از هر وسیله می‌توانید یک غذاساز یا قهوه‌ساز، یک جعبه‌ی نان، چند شیشه‌ی ادویه، مجموعه‌ی چاقوهای آشپزخانه و وسایل پرکاربرد دیگری را روی کابینت‌ها قرار دهید. این‌ها کاملا به سبک دکوراسیون و میزان استفاده‌ی شما از هر وسیله بستگی دارد. برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه، هر چیز اضافه‌ی دیگری را از جلوی چشم خود بردارید و داخل کابینت‌ها قرار دهید تا از ایجاد آشفتگی و به هم ریختگی آشپزخانه جلوگیری شود.

۲-تنها از وسایل مورد نیاز خود استفاده کنید

یکی دیگر از مواردی که باعث به هم ریختگی آشپزخانه می‌شود، بیرون آوردن ظروف مختلف برای پخت و پز است. قبل از اینکه بخواهید چیزی را درست کنید، در نظر بگیرید که چه وسایلی برای شما ضروری هستند. برای نمونه اگر به ۲ قاشق نیاز دارید، لازم نیست قاشق را با جاقاشقی از کابینت در بیاورید.

هنگام پخت و پز دقت کنید که دور خود را شلوغ نکنید تا با تمرکز بیشتری به کار خود ادامه دهید و تمیز کردن آشپزخانه نیز برای شما آسان‌تر شود.

۳-یک فضای مخصوص برای کاغذها و قبض‌های خود داشته باشید

این روزها قبض‌ها، نامه‌ها، برگه‌های تبلیغاتی و کاغذهای یادداشت تمایل زیادی به جمع شدن در پیشخوان آشپزخانه‌ها، میزهای غذاخوری و فضای ورودی خانه دارند. به محض دریافت یک نامه از صندوق پستی، رسیدن یک قبض یا یک برگه‌ی تبلیغاتی جدید، آن‌ها را در جایی که از قبل مشخص کرده‌اید قرار دهید. با اجرای این سیستم سازماندهی، فقط اسنادی را که مهم هستند نگهداری می‌کنید و در صورت نیاز نداشتن به اسناد، آن‌ها را کنار می‌گذارید. در نتیجه، مانع از تجمع این کاغذها در فضای آشپزخانه و یا هر مکان دیگری از خانه‌ی خود خواهید شد.

۴-سطوح آشپزخانه را به طور مداوم پاک کنید

برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه، پس از آماده‌سازی یک وعده‌ی ‌غذایی یا میل کردن آن، حتما سطوح مختلف را پاک کنید. اجازه ندهید باقیمانده‌ی غذا و یا لکه‌های کثیف برای مدت طولانی روی سطوح آشپزخانه‌ی شما باقی بماند. تنها داشتن یک اسپری پاک‌کننده‌ی سطوح، همه‌ی آن چیزی است که برای تمیز نگه داشتن سطوح از لکه‌ها و میکروب‌ها لازم دارید.

تمیز نگه داشتن آشپزخانه

۵-از تمیز کردن اپن غافل نشوید

حتما دیده‌اید که اپن یا در واقع همان پیشخوان آشپزخانه جایی است که افراد، بسیاری از وسایل را روی آن قرار می‌دهند. برای مثال لباس‌های کثیف برای قرار دادن آن‌ها در ماشین لباس شویی، پول، کلید، کیف و بسیاری از وسایل دیگر به‌صورت روزانه روی اپن قرار می‌گیرند.

از این رو اپن باید به‌صورت روزانه تمیز شود؛ بهتر است برنامه تمیز کردن اپن را طی چندین بار در روز در برنامه خود بگنجانید. حتی بهتر است گاهی از مواد ضدعفونی کننده نیز برای تمیز کردن این بخش استفاده کنید. خوب است قبل از غذا خوردن و پس از آن، برنامه تمیز کردن اپن را داشته باشید.

۶-ماشین ظرفشویی را یک بار در روز روشن کنید

اگر در طول روز ظرف‌های نشسته‌ی زیادی دارید و هر بار ماشین ظرفشویی به سرعت پر می‌شود، برای خالی کردن آن و شست‌وشوی ظرف‌ها برنامه بریزید. مثلا هر روز صبح بعد از خوردن صبحانه، ماشین ظرفشویی را روشن کنید و قبل از رسیدن به وعده‌ی ناهار تمام ظرف‌های خود را بشویید. به این ترتیب می‌توانید ظرف‌های کثیف و به جا مانده از وعده‌های ناهار و شام را مستقیم داخل ماشین ظرفشویی بگذارید بدون اینکه چیزی در سینک ظرفشویی شما باشد. این برنامه‌ریزی به تمیز نگه داشتن آشپزخانه‌ی شما کمک خواهد کرد.

۷-ماشین ظرفشویی را به محض اتمام خالی کنید
شاید فکر کنید که ماشین ظرفشویی خود جای مناسبی برای نگهداری از ظروف است. ولی زمانی که ظرف‌های درون ماشین ظرفشویی شسته می‌شوند و مجدد ظروف کثیف می‌شوند، آشفتگی و نامرتبی در آشپزخانه شما ایجاد می‌شود. برای رفع این مشکل کافیست تا پس از اتمام هر مرتبه از شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، آن را خالی کنید و ظرف‌ها را خشک کنید.

۸-سطل زباله را از چشم دور نگه دارید

یکی دیگر از راه‌های تمیز نگه داشتن آشپزخانه این است که سطل زباله‌ی خود را در مکانی قرار دهید که از جلوی چشم دور باشد. برخی از آشپزخانه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سطل زباله درست در یکی از کابینت‌ها قرار می‌گیرد.

اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید که سطل زباله‌ی خود را در فضای داخلی آشپزخانه قرار دهید، از یک سطل زباله با ظاهری زیبا استفاده کنید و آن را در محلی از آشپزخانه‌ی خود قرار دهید که کاملا مناسب اندازه‌ی آن باشد. حتما سطل زباله‌‌ی خود را به طور منظم خالی کنید و آن را تمیز نگه دارید. زباله‌ها تمایل زیادی به بدبو شدن در مدت زمانی کوتاه دارند.

تمیز نگه داشتن آشپزخانه

۹-وعده‌های غذایی مصرفی را در بخش جلویی یخچال نگهداری کنید

با قرار دادن غذاها و مواد غذایی که قصد مصرف کردن آن‌ها را در چند روز آتی دارید، از خراب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنید. چراکه گاهی اوقات مواد غذایی و غذاها بدون هیچگونه ترتیبی در یخچال قرار داده شده‌اند؛ در نتیجه ممکن است فراموش شوند و فاسد شوند.در صورتیکه غذاها و مواد غذایی مصرفی در ظرف پیرکس را در بخش جلویی یخچال قرار دهید، یخچالی مرتب و آشپزخانه تمیزی خواهید داشت.

۱۰-برای هر چیزی یک مکان مشخص تعیین کنید

مطمئن شوید که همه‌ی وسایل آشپزخانه‌‌ی شما یک جای مشخص و دائمی دارند. در این صورت داشتن یک آشپزخانه‌ی همیشه تمیز برای شما آسان است، زیرا جابه جایی همه چیز بسیار ساده و سریع خواهد بود.

۱۱-از ظرف‌های ذخیره‌سازی استفاده کنید

داشتن چند نوع مختلف از ظروف ذخیره‌سازی مواد غذایی، یکی از نکات تمیز نگه داشتن آشپزخانه است. از این ظرف‌ها برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و یا بیرون از آن استفاده کنید. در این صورت به جای آنکه انواع مواد غذایی در بسته‌بندی و یا پاکت‌های مختلف قرار بگیرند و ظاهر آشپزخانه‌ی شما را شلوغ کنند، همه چیز به طور منظم و یکسان در ظروف مشخص قرار خواهد گرفت. ظروف نگهداری در آشپزخانه، نگهداری از مواد غذایی را هم ساده‌‌تر خواهد کرد.

۱۲-قبل از خواب آشپزخانه را مرتب کنید

بعضی از افراد اعتقاد دارند که بیدار شدن در خانه‌ای تمیز به آن‌ها کمک می‌کند تا با انرژی بیشتری روز خود را شروع کنند و کارهای روزانه‌ی خود را انجام دهند. شما می‌توانید یک عادت بسیار ساده را در برنامه‌ی روزمره‌ی خود وارد کنید؛ قبل از خواب، آخرین مکانی که به آن سر می‌زنید آشپرخانه‌ی شما باشد.

مطمئن شوید که هر شب سینک ظرفشویی خالی از ظرف است، سطل زباله خالی است، پیشخوان‌ها مرتب و تمیز هستند و هیچ چیز اضافه‌ای در آشپزخانه‌ی شما قرار ندارد. با این روش یا شما قبل از خواب آشپزخانه‌ی خود را مرتب می کنید یا صبح را با یک آشپزخانه‌ی نامرتب شروع می‌کنید.

در پایان
ممکن است که انجام این عادت‌ها سخت و دور از دسترس به نظر برسند. اما، اگر اجرای برخی از این عادت‌ها را هم شروع کنید، تفاوت را مشاهده خواهید کرد. همه‌ی این عادت‌ها را به طور روزانه انجام دهید تا بعد از مدتی جز برنامه‌ی همیشگی شما قرار بگیرند. برای تمیز نگه داشتن آشپزخانه هرچه بیشتر این موارد را پیاده‌سازی کنید، دیگر مجبور به انجام کار بیشتری نخواهید بود، زیرا همه چیز در جای خود قرار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط

۶ وسیله ای که هرگز نباید در آشپزخانه نگهداری کرد

جریمه ۴.۱ میلیاردی بدلیل نگهداری ظروف آشپزخانه خارجی در شهرری

۱۰ تا از کثیف ترین وسایل آشپزخانه که حتما باید آنها را تمیز کنید

نظرات