• 11 / شهریور 1402 / 18:17
  • شناسه خبر : 120054

۵ اشتباه رایج که جاروبرقی شما را نابود می کند

به نظر می‌رسد استفاده از جاروبرقی بسیار ساده است و هیچ آموزشی نیاز ندارد، اما واقعیت این است که این وسیله هم ترفندهای خاص خود را دارد.
برخی افراد اشتباهاتی را در زمان استفاده از جاروبرقی انجام دهند که باعث می‌شود تا دستگاه جاروبرقی دچار خرابی و استهلاک زودتر شوند. با رعایت برخی نکات در هنگام استفاده از جاروبرقی می‌توان طول عمر دستگاه را افزایش داد. با ما همراه باشید.

جارو برقیاشتباهات رایج در استفاده از جاروبرقی

۱. جمع کردن اشیای سخت و بزرگ را با جاروبرقی

وقتی تکه‌های ریز سنگ یا ماسه یا پلاستیک یا شیشه را روی زمین می‌بینید، احتمالاً وسوسه می‌شوید که این مواد را داخل جارو بکشید و در کسری از ثانیه از دستشان راحت شوید؛ اما باید در برابر وسوسه خودداری کنید. این‌یکی از اشتباهات رایج در استفاده از جاروبرقی است.

اگر یک لحظه تصور کنید که ممکن است این شی سخت درون لوله‌ی فلزی جاروبرقی گیر کند، حتماً از انجامش منصرف خواهید شد. خارج کردن اجسام سختی که در لوله‌ی جاروبرقی گیر کرده‌اند اصلاً آسان نیست. حتی با فشار هوای خود دستگاه که مخصوص این کار است هم گاهی نمی‌توان این مسدود شدن مکش لوله‌ی جارو را باز کرد.

۲. جمع کردن آب‌های روی زمین با جاروبرقی

بیشتر جاروبرقی‌هایی که اغلب ما استفاده می‌کنیم برای جمع‌آوری آب طراحی نشده‌اند. اگر در گوشه‌ای از آشپزخانه آب جمع شده که حاوی زباله هم هست، پیشنهاد می‌‌شود به‌هیچ‌عنوان این آب را با جارو جمع نکنید.همچنین برای جمع‌آوری غذاهای خیس و آبدار هم از جاروبرقی استفاده نکنید. بهتر است ابتدا با استفاده از دستمال کاغذی آن قسمت را تمیز کنید و سپس قسمت خشک را جاروبرقی بکشید.

این کار آسیب جدی به این وسیله برقی وارد خواهد کرد. حتی اگر یک درصد به خود دستگاه صدمه‌ای وارد نشود هم این آب درون کیسه‌ی جاروبرقی ایجاد رطوبت می‌کند و خالی کردن و شستن آن  را مشکل می‌کند.

اگر سبک زندگی یا محل زندگی شما به‌گونه‌ای است که نیاز دارید با یک وسیله برقی در سریع‌ترین زمان آب‌های کف زمین را جمع کنید، توصیه می‌کنیم. مدل‌های بخارشوی جاروبرقی را خریداری کنید. یا مدل‌هایی که علاوه بر جارو کشیدن اجسام خشک، توانایی جمع کردن مایعات را هم دارند خریداری نمایید.

۳. کشیده شدن سیم جاروبرقی

هرگز و هرگز اجازه ندهید که سیم برق جاروبرقی کشیده شود. کشیده شدن پیاپی و مداوم سیم برق و عدم توجه به این مساله سبب می شود تا در طوانی مدت سیم برق از محل اصلی خود جدا شده و خطر برق گرفتگی و آتش سوزی دستگاه را در پی خواهد داشت.

بنابراین بهتر است که کابل برق جاروبرقی دچار کشیدگی نشود و برای جاروکردن خانه حتما جاروبرقی را به پریزهای نزدیک به محل تمیزکاری متصل نمایید.

کوتاه شدن عمر جارو برقی

۴. خالی نکردن کیسه جاروبرقی

اگر صبر کنید تا ظرفیت آن تکمیل شود، خطر گیر کردن گرد و غبار در جاروبرقی افزایش پیدا می‌کند و عمر آن را کاهش می‌دهد و مجبور می‌شود تا زودتر از حد انتظار یک دستگاه جدید بخرید. اگر در این کار تنبلی به خرج دهید احتمال دارد فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شود و باعث داغ کردن یا سوختن آن زیاد شود.

برای پیشگیری از چنین اتفاقات ناگواری بهتر است هر چند وقت یک‌بار کیسه جاروبرقی را چک کنید و مطمئن شوید که قبل از پر شدن کیسه آن را خالی می کنید. این را بدانید که وقتی کیسه خالی از زباله است، عملکرد و مکش جاروبرقی هم بسیار بهتر و بیشتر خواهد شد.

کیسه جارو برقی

وقتی جاروبرقی با مخزن پر برای مدت طولانی کار کند موتور به علت تحمل بار اضافی ممکن است آسیب ببیند. علاوه بر کیسه، فیلتر موتور جاروبرقی را هم تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر ابتدا درپوش مربوط به محفظه آشغال را بردارید و سپس فیلتر را خارج کنید. فیلتر را می‌توانید به‌وسیله آب به آرامی بشویید و پس از خشک شدن در جای خود قرار دهید.

۵. خاموش نکردن جارو برقی

هنگامی که قصد وصل کردن دوشاخه جاروبرقی را به پریز دارید، توجه داشته باشید که حتما جارو خاموش باشد، زیراکه ورود ناگهانی ولتاژ به موتور باعث آسیب آن خواهد شد. همچنین زمانی که قصد تغییر پریز برای جارو کردن منزل را دارید، پیش از جداکردن دوشاخه حتما آن را خاموش کنید.

توصیه شده است که هنگام تعویض سری جارو نیز جاروی خود را خاموش کنید و سپس سری را عوض کنید. مکش جاروبرقی ممکن است موی سر و لباس را به داخل بکشد و گاها سبب آسیب به شما نیز خواهد شد.

بنابراین احتیاط کنید که هر وسیله ای را در جلوی سری و برس جاروبرقی قراندهید تا جاروبرقی آن را ببلعد. بهتر است زباله را بر زمین گذاشته و بگذارید جاروبرقی به طور طبیعی این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

رایج ترین اشتباهات هنگام استفاده از جاروبرقی و نحوه جلوگیری از آنها
علت داغ شدن جاروبرقی هنگام کار کردن چیست؟
قیمت روز معروف‌ترین برند لوازم خانگی موجود در بازار+جدول

ثبت دیدگاه