چاپ کد خبر: 140295
26 فروردین 1403

ببینید|کانون حملات موشکی و پهبادی سپاه به اسرائیل کجا بود و چرا؟

اسرائیل
ایران طی یک حمله پهپادی و موشکی در بامداد روز یکشنبه ۲۶ فروردین به اسرائیل، اهدافی را در سرزمین‌های اشغالی مورد هدف قرار داد که یکی از حساس‌ترین و استراتژیک‌ترین آن پایگاه هوایی نواتیم بود که در گزارش زیر به بررسی اهمیت آن پرداخته‌ایم.

به گزارش ایسنا، حمله به پایگاه هوایی نواتیم در سرزمین‌های اشغالی از اهداف عملیات موشکی و پهپادی ایران در پاسخ به حمله موشکی اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق بود؛ پایگاه مبدأ شلیک موشک‌های اسرائیل که شهادت مستشاران ارشد ایرانی و همراهانشان را به همراه داشت. ایران از پاسخ موشکی و پهپادی خود در در اسرائیل اهداف متعددی را دنبال می‌کرد که از جمله آن‌ها و شاید یکی از مهمترین‌شان حمله به پایگاه هوایی نواتیم در جنوب سرزمین‌های اشغالی بود.  پایگاهی در منطقه صحرای نقب و در نزدیکی شهر بئر السبع که با برخورداری از یک باند پرواز ۳۴۰۰ متری، آشیانه و پایگاه اصلی جنگنده‌های F-35 اسرائیل است.

شبکه تلویزیونی آی۲۴ اسرائیل گزارش کرد که در صحرای نقب انفجاری صورت گرفته است. این رسانه گفته است این انفجار در جنوب اسرائیل رخ داده است.

پایگاه هوایی نواتیم از مدار خارج شد

شبکهٔ المنار به نقل از منابعی ویژه گزارش داد دست‌کم ۱۵ موشک مستقیما به پایگاه هوایی «نواتیم» در جنوب فلسطین اشغالی اصابت کرده است. براساس این گزارش پایگاه نواتیم به‌شدت آسیب دیده و امکان استفاده از آن وجود ندارد.

چرا هدف قرار دادن «پایگاه هوایی نواتیم» در صحرای نقب مهم است؟

روزنامه فرهیختگان در همین رابطه نوشته است که علاوه بر نقش این پایگاه در عملیات اسرائیل علیه کنسولگری ایران، باید بدانیم که این پایگاه در واقع مهم‌ترین پایگاه هوایی رژیم اسراییل نیز به شمار می‌رود که:

حضور اسکادران ۱۰۳ سوپر هرکولس‌های ترابری-پشتیبانی

حضور اسکادران عملیاتی ۱۱۶ و ۱۴۰ جنگنده‌های اف۳۵

حضور اسکادران آموزشی ۱۱۷(تربیت خلبانان اف۳۵)

حضور اسکادران ۱۲۲ جاسوسی اطلاعاتی رژیم

آشیانه هواپیمای ویژه ریاست‌جمهوری  اسراییل

مقر عده زیادی از عناصر ارشد جاسوسی رژیم نیز در آن واقع شده است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار