• 10 / دی 1401 / 6:54
  • شناسه خبر : 100880

ببینید|کشف روستای ۷۵۰۰ ساله پیش از تاریخ در شهر شیراز

عصر ایران: تاریخ را در استان فارس و شیراز به هخامنشیان و تخت‌جمشید و پاسارگاد می‌شناسند. این درحالیست که این استان از هزاران سال قبل از ظهور هخامنشیان ردپاهای تاریخی بیشماری دارد. حالا کاوش‌های باستان‌شناسی وسط شهر شیراز منجر به کشف یک روستای پیش از تاریخی، متعلق به ۷ هزار و ۵۰۰ سال قبل شده‌است.

باستان‌شناسان در پنجمین فصل کاوش در این روستای پیش از تاریخی موفق به کشف دیواری عجیب، سنگی و بزرگ شده‌اند که بیش از ۷ هزار سال قبل ساخته شده‌است و هنوز کاربری آن به درستی معلوم نیست‌.

این دیوار بزرگ کاربری‌های عجیبی داشته که باستان‌شناسان در حال بررسی آن‌ها هستند.

کشف این روستای پیش‌ از تاریخی، قدمت سکونت در شهر شیراز را به ۷ هزار سال قبل بازمی‌گرداند.

این گزارش را ببینید تا بیشتر درباره این کشف باستان‌شناسی بدانید.

 لینک کمکی جهت مشاهده روستای ۷۵۰۰ ساله پیش از تاریخ در شهر شیراز

مطالب مرتبط

آرامگاه کوروش در ۴ فاز مرمت و ساماندهی می‌شود

چند روش کاربردی برای غنی کردن غذای کودک با مواد مغذی

پلاک تاریخی ۲۵۰۰ ساله طلایی دوران هخامنشی در موزه قطر+عکس

نظرات

  • نادر

    تاریخ : ۱۰ - دی - ۱۴۰۱

    درودبرگرامیان،بقول ایت الله جوادی املی حفظلله فرمودندمسولین خوب بی عرضه بدرداموراجرایی نمی خورندخطرات انهابیش ازهرنیروی ویرانگریست وسپس اشاره به نامه امام علی به کمیل نموده ووی رابرای دعاشایسته می داندنه استانداری دربصره انزمان،حکایت بیشمارمسولین خوب وبی عرصه ماماننداغای ضرقابی ریس میراث فرهنگی ک٧ خدارحم کندبحال ان هرگان وانچه مرتبطست چندی پیش نظری کشاورزپسندوویرانگرجهت حفظ واحیای میراث فرهنگی ازیشان خبرسازگردید،براستی پیش ازانکه نفس مردان خدایی اوراازادامه تخاریب بازدارندچخوبست خودشان کمیلواراحساس درک نموده وتشریفشانرابـــــــــبـــــــــــرنـــــــــــددرامورگشادورزی سررشته دارند.